Na co zwrócić uwagę, kupując przyczepę gastronomiczną?

Przyczepy gastronomiczne stanowią w ostatnich latach bardzo popularny sposób na prowadzenie działalności gospodarczej. Przyczepy ustawiane są zarówno na posesjach, przy często odwiedzanych miejscach, jak również jeżdżą z miejsca na miejsce, gdzie sprzedawane są produkty spożywcze małej gastronomii. By jednak rozpocząć taką działalność, należy dokonać zakupu odpowiedniej przyczepy gastronomicznej. Musi ona spełniać konkretne wymagania stawiane przed takimi pojazdami, choćby posiadać odbiór sanepidu. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę kupując przyczepę gastronomiczną?

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje przyczep gastronomicznych

przyczepy gastronomiczne - jak wybrać?

W przyczepie gastronomicznej można prowadzić sprzedaż usług gastronomicznych wyłącznie po spełnieniu konkretnych wymogów. Tak więc, by przyczepa gastronomiczna została dopuszczona do użytkowania, musi posiadać:

 • Zlewozmywak dwukomorowy, do którego doprowadzona została woda ciepła i zimna.
 • Umywalka do mycia rąk (podobnie z doprowadzoną wodą ciepłą i zimną).
 • Odzież, obuwie robocze, szafy, środki do mycia oraz inne przedmioty, które jednak w żaden sposób nie są trwale połączone z przyczepą gastronomiczną.
 • Parametry kupowanej przyczepy gastronomicznej w dużej mierze uzależnione są od zakresu wykonywanych usług. Inne parametry posiadać powinna przyczepa, w której sprzedawane będą Fast foody, a inne w przypadku sprzedawania lodów. Firmy, które zajmują się produkcją takich przyczep, starają się oddawać w ręce klientów sprzęt idealnie przygotowany do ekspozycji konkretnych produktów. Mogą to być przyczepy gastronomiczne dopasowane do sprzedaży kurczaka z rożna, ryby, hot-dogów, kurczaka po amerykańsku, kebaba, potraw z grilla czy też naleśników. Głównym czynnikiem, jaki powinniście brać pod uwagę przy zakupie przyczepy, jest właśnie jej przeznaczenie. Oczywiście w przypadku zakupu przyczepy używanej, zawsze może być ona w odpowiedni sposób dopasowana do nowych funkcji, ale naturalnie wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

  Przeglądając kolejne oferty firm zajmujących się sprzedażą przyczep, natkniecie się na następujące typy:

 • Przyczepy do sprzedaży ryb.
 • Przyczepy do sprzedaży nabiału.
 • Przyczepy ekspozycyjne.
 • Przyczepy do sprzedaży lodów.
 • Przyczepy do sprzedaży pieczywa.
 • Przyczepy do sprzedaży mięsa oraz wędlin.
 • Zapoznając się z parametrami przyczepy gastronomicznej, warto jest zwrócić uwagę na jakość wykonania i wykorzystane materiały. Najlepiej by przyczepa była wykonana z profili zamkniętych stalowych, poszycia powinny być wykonane z blach aluminiowych. Podzespoły takie jak zaczep, dyszel, hamulec, podpory, czy oś, najlepiej, by pochodziły od znanych producentów. Szczególnie polecana jest tutaj firma KNOTT. Dobrze by było, aby podłoga została wykonana ze sklejki wodoodpornej oraz dodatkowo pokryta wykładziną przemysłową. Na estetykę wykończenia pozytywnie wpływa zastosowanie technologii beznutowej. Wszystkie te informacje powinniście uzyskać od sprzedawcy, a dodatkowo muszą być one umieszczone w opisie.

  Jeśli chodzi o wykończenie wnętrza, to w zależności od asortymentu takiej przyczepy całość może być wykonana z:

 • Blachy aluminiowej (lakierowana).
 • Blachy nierdzewnej (wybłyszczana).
 • PCV (laminat).
 • Najlepiej by zakupiona przyczepa gastronomiczna posiadała kącik sanitarny z ciepłą i zimną wodą, który spełnia wytyczne Państwowego Zakładu Higieny. Dodatkowo koniecznością jest instalacja elektryczna, instalacja wodna, szafka na gaz. Czasami kupując przyczepę gastronomiczną skorzystać można z atrakcyjnych zniżek na zakup urządzeń gastronomicznych. Warto z nich skorzystać, gdyż zakup tych urządzeń również jest bardzo dużym kosztem przy rozpoczynaniu działalności. Na koniec weryfikowania parametrów przyczepy warto sprawdzić czy spełnia ona wymogi Unii Europejskiej oraz czy posiada atest Państwowego Zakładu Higieny. Teoretycznie wszystkie przyczepy dopuszczone do sprzedaży powinny je posiadać, ale zawsze warto to zweryfikować.

  Popularni producenci przyczep gastronomicznych i ich produkty

  Najbardziej znanym w Polsce producentem przyczep gastronomicznych jest firma Niewiadów. Koszty przyczep uzależnione są oczywiście od parametrów. W przypadku tego producenta, ceny nowych przyczep oscylują na poziomie od 20 do 40 tysięcy złotych. Inną znaną polską firmą jest Tompol, która zajmuje się produkcją m.in. przyczep dla branży cukierniczej, piekarskiej, spożywczej czy też mięsnej. Producent działa na markowych podzespołach od firm KNOTT lub AL-KO. Trzecią ważną marką w branży przyczep gastronomicznych jest firma Bodex Company, która działa na polskim rynku od 1982 roku. Jest to jedyna firma działająca w Polsce, która dostarcza swoje przyczepy do krajów Unii Europejskiej. Firma dostosowuje swoje przyczepy do wymów klienta i posiada w asortymencie przyczepy skierowane do wszystkich branż.

  Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy przyczepa gastronomiczna kupiona za granicą będzie dopuszczona do wykorzystywania w Polsce?

   Od 01.05.2004 w Polsce obowiązują przepisy Unii Europejskiej, które dokładnie opisują zasady funkcjonowania w mobilnym biznesie gastronomicznym. Przepisy dokładnie precyzują zasady dopuszczania obiektu i są identyczne we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. Dokładniej zasady takiego handlu reguluje Rozporządzenie EU 852/2004. Zatem przyczepa kupiona w kraju Unii Europejskiej zawsze będzie spełniała międzynarodowe standardy. Nie można mieć już takiej pewności kupując przyczepę w kraju nienależącym do Unii.

  Podsumowanie

  Kupując przyczepę gastronomiczną, dobrze jest dokładnie poznać wszystkie parametry, które decydują o jej przydatności do użytkowania. Pominięcie tego etapu może spowodować, że zakupiony sprzęt będzie bez użyteczny i wymagać będzie modyfikacji. Oczywiście kluczowym czynnikiem dla podjętej decyzji jest sprawdzenie, czy dana przyczepa spełnia wymagania Unii Europejskiej oraz PZH. Pozostałe elementy to już kwestia dobrania odpowiedniej funkcjonalności.

  Podobne poradniki


  Strona wygenerowana 2020-08-04 17:15:21, 213