Na co zwrócić uwagę, kupując motocykle Cross i Enduro?

Motocykle Cross oraz Enduro wykorzystywane są podczas zawodów, na wyścigach zwanych crossowymi. Są one również dostępne dla osób, które choćby przebywają w kurortach turystycznych, gdzie takie właśnie motocykle są wypożyczane. Na pierwszy rzut oka można je określić jako bardzo głośne, a także efektownie wyglądające, lecz by kupić motocykl Cross lub Enduro, warto jest dowiedzieć się nieco więcej na temat innych parametrów technicznych oraz możliwości.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje motocykli Cross i Enduro

cross i enduro - jak wybrać?

Motocykle Cross i Enduro wykorzystywane są do jazdy po ciężkim terenie. Podczas zakupu odpowiedniego motocykla warto jest zwrócić uwagę na wiele czynników. Pierwszym problemem, który będziecie musieli rozwiązać jest wybór, czy ma to być lekki dwusuw czy może cięższy czterosuw? Pamiętajcie, że różnice pomiędzy tymi motocyklami są bardzo duże. Enduro i Cross to nie zabawa, lecz jazda ekstremalna. Korzystanie z tych sprzętów przeznaczone jest dla osób odpowiedzialnych, bez odpowiedniego przygotowania nie zalecane jest korzystanie z nich.

Jednym z kluczowych czynników, jakie należy brać pod uwagę podczas dokonywania decyzji o zakupie, jest dostosowanie parametrów motocykla do wzrostu oraz wagi. Korzystając z Crossa czy Enduro powinniście się czuć bardzo swobodnie. Powinieneś dać radę sięgnąć stopami do ziemi, a dodatkowo powinieneś czuć się pewnie podczas wykonywania manewrów, takich jak choćby wchodzenie w zakręty. Kolejnym ważnym czynnikiem jest odpalanie. Motocykle wyczynowe najczęściej nie są wyposażone w rozrusznik, lecz wyłącznie w kopkę. Najłatwiej odpalić jest motocykl wyposażony w silnik 2T. Dużo więcej problemów możesz mieć z odpaleniem motocykla 4T. Bywają one bardzo kapryśne.

Przy wyborze motocykla powinniście brać pod uwagę posiadane doświadczenie. Jeśli nigdy wcześniej nie korzystaliście z Crossa lub Enduro to lepiej jest wybrać na początek 2T, przy czym pojemność silnika nie powinna przekraczać 125 cmm. Pojemność silnika należy dobierać do wagi – im jesteś lżejszy tym równocześnie pojemność silnika powinna być stosunkowo mniejsza. Motocykl z silnikiem 4T przeznaczony jest dla doświadczonych kierowców, którzy mają już wiele godzin zaliczonych na Crossie. 4T wybierane jest przede wszystkim przez zawodowców, gdyż osiąga znacznie większe szybkości niż 2T. Przewagę zdecydowanie najbardziej widać jest podczas startu na zawodach. Jeśli nie posiadasz doświadczenia to zupełnie odradza się korzystanie z motocykli 250 2T, a także powyżej 400 4T, gdyż posiadają one bardzo dużą moc. Nauka jazdy na nich będzie bardzo trudna. Te motocykle przeznaczone są dla prawdziwych zawodowców. Brak koncentracji podczas jazdy takim motocyklem może doprowadzić do tragedii.

Plusem, który przemawia za wykorzystywaniem motocykla z silnikiem z 2T, są niższe koszty jego utrzymania. Wprawdzie obsługa motocykla nie jest skomplikowana, ale jeśli nie macie pojęcia na temat mechaniki, to z każdym problemem będziecie musieli się udawać do serwisu. Nawet jeśli jednak znacie budowę Crossa i Enduro, to i tak część czynności musisz przekazać komuś bardziej doświadczonemu. Na myśli mam tutaj dokładnie wymianę łańcucha, regulację zaworów, wymianę tłoka oraz inne czynności wymagające odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia. Wymienione naprawy dotyczą akurat silnika 4t i w przypadku silnika 2t, część tych napraw całkowicie odpada. Po jakimś czasie zresztą powinniście samodzielnie potrafić przeprowadzić część napraw.

Popularni producenci motocykli Cross i Enduro i ich produkty

Najbardziej znane firmy, które zajmują się produkcją tych motocykli, to marki które równocześnie zajmują się produkcją samochodów. Należy tutaj wskazać przede wszystkim takie firmy jak KTM, Suzuki, Yamaha, Honda, Kawasaki, BMW, Gilera, Husqvarna. Kupno motocykla jednej z tych firm daje gwarancję spokojnego korzystania. Ceny poszczególnych motocykli są bardzo zróżnicowane i przekraczają nawet kilkanaście tysięcy złotych. Zawsze dużo droższe będą motocykle 4T, a za 2T zapłacicie około 30% mniej. Użytkownicy najczęściej motocykli jako najlepszy sprzęt wskazują motocykle Yamaha, które charakteryzują się doskonałymi parametrami, ale przede wszystkim są niezawodne.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

 • Czy motocykle Enduro i Cross wymagają przygotowania do jazdy?

  Poruszanie się po drogach tymi motocyklami oczywiście wymaga posiadania prawa jazdy, ale to jeszcze nie wszystko. Cross i Enduro to motocykle ekstremalne. Nie są one przeznaczone dla amatorów. Odradza się samodzielne rozpoczynanie jazdy nimi, nawet jeśli kupicie sprzęt o niższych parametrach. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest nauka jazdy z osobami, które posiadają odpowiednie doświadczenie. Zupełnie odradza się już rozpoczynanie jazdy Crossem z mocnym silnikiem. Jazda może okazać się bardzo trudna dla amatora, a dodatkowo może sprowadzić na niego wiele problemów, w przypadku spowodowania jakiegokolwiek wypadku.

 • Jakie akcesoria są niezbędne podczas jazdy motocyklami ekstremalnymi?

  Warto jest zaopatrzyć się w liczne akcesoria, które naprawdę mogą okazać się przydatne. Wśród nich wskazać należy przede wszystkim kask i odpowiednie obuwie, czyli podstawowe akcesoria, bez których nie powinno się rozpoczynać jazdy. Oczywiście producenci stworzyli również pakiet dodatkowych akcesoriów, które okazują się być przydatne podczas jazdy, aczkolwiek nie można ich nazwać niezbędnymi. Tutaj wspomnieć należy m.in. torbę motocyklową, w której pozostawić można narzędzia, długie skarpety przygotowane do wysokich butów, przylegający pas nerkowy. Przydatność poszczególnych najlepiej jest ocenić na podstawie samodzielnego wypróbowania np. sprzętu i akcesoriów, które należą do kolegi.

 • Czy koniecznością jest posiadanie typowego obuwia crossowego?

  Teoretycznie najlepiej jest posiadać profesjonalne obuwie, które zapewnia komfort jazdy, a dodatkowo jeszcze wzmacnia bezpieczeństwo, ale dla wielu kierowców, szczególnie amatorów, problemem jest cena. Szczególnie polecanym producentem obuwia do Crossa jest firma O'neal, z tym, że koszt obuwia producenta waha się na poziomie od 400 do nawet 1000 złotych. Takie obuwie wykonane jest ze skóry najwyższej jakości, gwarantuje kompletną ochronę obydwu stron nogi, posiada duży metalowy trzon, a dodatkowo, w środku buta zastosowano bio-painę, która gwarantuje komfort noszenia. Jeśli dysponujecie odpowiednimi środkami to polecane jest kupowanie markowego obuwia. Zapewni wam ono komfort oraz bezpieczeństwo.

 • Cross, Enduro – jaki na początek?

  Najlepiej rozpocząć jest od pojemności 125 cm. Taki sprzęt posiada wystarczającą moc by odczuć możliwości motocykla, ale z drugiej strony, „nie wyrwie wam rąk”. Bardzo dobry, używany sprzęt na początek kupicie za sumę 4-5 tysięcy złotych i to będzie wystarczające. Z czasem oraz wzrostem doświadczenia postawić możecie na lepszy i mocniejszy sprzęt.

Podsumowanie

Motocykle Cross i Enduro to sprzęt przeznaczony dla kierowców szukających dodatkowych wrażeń. Posiadanie i korzystanie wymaga jednak odpowiedzialności oraz rozsądnego użytkowania. Cross i Enduro to ekstremalne wrażenia, na które warto wydać pieniądze, zakup jednak warto podejmować na podstawie przedstawionych w powyższym artykule porad.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2020-07-10 08:11:23, 213