Na co zwrócić uwagę, kupując maszyny budowlane?

Branża budowlana w Polsce w ostatnim czasie zanotowała znaczący rozwój. Powstają coraz to nowe firmy, które potrzebują profesjonalnego wyposażenia. Nic więc dziwnego w tym, że rośnie zainteresowanie maszynami budowlanymi. Ich zakup to na ogółu bardzo duży wydatek, niezależnie od tego, czy decydujemy się na maszynę nową czy używaną. Profesjonalne, specjalistyczne osprzętowanie dla budownictwa kosztuje, dlatego też przed dokonaniem ostatecznej decyzji o zakupie, musimy wiedzieć, że jest ona w pełni słuszna. Nigdy nie powinna być ona podejmowana zbyt pochopnie, ponieważ można stracić spore pieniądze, jeśli wybór maszyny budowlanej okaże się nietrafiony. Trzeba zwracać uwagę na szereg parametrów maszyn, a jeśli kupujemy maszynę używaną – powinniśmy bardzo gruntownie sprawdzić jej stan. Jakiekolwiek usterki, nawet najmniejsze mogą w krótkim czasie doprowadzić do awarii kupionej przez nas maszyny, a niestety naprawa może kosztować bardzo dużo.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje maszyn budowlanych

maszyny budowlane - jak wybrać?

Maszyny budowlane to określenie, które obejmuje swoim zasięgiem bardzo wiele sprzętów i urządzeń, do których zalicza się: koparko ładowarki, walce, dźwigi, wysięgniki i podesty. To tylko niektóre z maszyn budowlanych, jakie są wykorzystywane na budowach i które można kupić u producentów lub dystrybutorów.

Współczesne maszyny budowlane są dużo bardziej zaawansowane technologicznie niż te, które były używane na budowach jeszcze kilkanaście lat temu. Przede wszystkim, są one coraz bardziej zautomatyzowane, przez co ich obsługa staje się prostsza. Kupując jakąkolwiek maszynę budowlaną już na samym początku powinniśmy zwrócić uwagę na jej systemy obsługi. Powinny być one intuicyjne i działać bez żadnych zakłóceń. Zbyt skomplikowana obsługa maszyn budowlanych będzie jedynie problemem podczas ich użytkowania, ponieważ pojawi się konieczność zatrudnienia specjalnie wykwalifikowanej osoby, która mogłaby podołać obowiązkom obsług takich urządzeń.

Dzięki nowoczesnym maszynom budowlanym budowa domu, czy też wszelkich innych obiektów, staje się o wiele mniej pracochłonna, choć trzeba powiedzieć, że bez ingerencji człowieka nie byłoby to możliwe. Wiele prac zmuszeni jeszcze jesteśmy wykonywać samodzielnie, ale nie są one skomplikowane.

Stosunkowo niedawno w powszechnym użyciu pojawiły się wielkie maszyny budowlane – żurawie, wysięgniki teleskopowe, podnośniki samochodowe czy minikoparki. Bez nich nie może ruszyć żadna, większa budowa. Sprawiają one, że budowa przebiega szybko i bez zakłóceń.

Jeśli decydujemy się na zakup nowych maszyn budowlanych musimy być przygotowani na całkiem spory wydatek, który nawet może wymagać od nas zaciągnięcia sporego kredytu bankowego. Kupując nową maszynę warto zadbać o sprawdzenie jej funkcjonowania w praktyce. Producenci wiedząc, jak drogie są maszyny budowlane, pozwalają na ich przetestowanie, a dopiero później na zakup.

Kluczem do tego, aby maszyny budowlane służyły właścicielom przez wiele lat, jest umiejętne zadbanie o nie, już w pierwszych miesiącach po zakupie. Ważne jest również i to, aby wykorzystywać maszyny całkowicie zgodnie z ich parametrami technicznymi. Nie należy ich na przykład przeciążać, bo łatwo ulegną awarii i to z naszej winy. W przypadku, gdy na przykład maszyna ma udźwig 10 ton, to nie powinniśmy na siłę podnosić nią cięższych materiałów. Inaczej możemy uszkodzić maszynę, co wiąże się w tym wypadku z kosztownymi naprawami- zwłaszcza wtedy, kiedy maszyna jest wypożyczona.

Małe maszyny budowlane można zakupić w zasadzie w każdym, dobrze zaopatrzonym markecie budowlano-remontowym. Decydując się na zakup konkretnego urządzenia warto porównać jego ceny w różnych punktach sprzedaży, aby nie przepłacić, a wiadomo, że takie maszyny nie należą do najtańszych.

Jeśli obiektem naszego zainteresowania są używane maszyny budowlane, wówczas trzeba skontrolować na przykład stan ich licznika, który niejednokrotnie bywa cofnięty przez sprzedawców, chcących wziąć więcej pieniędzy za maszynę, choć nie jest ona ich warta. Istnieje zawsze niebezpieczeństwo, że upatrzona przez nas maszyna pochodzi z nielegalnego źródła. Jeśli tak jest, to sprzedający nie będzie w stanie przedstawić nam dokumentacji sprzętu, który stara się sprzedać. Problemem jest też to, że maszyny budowlane nie podlegają rejestracji i nie mają ani dowodów rejestracyjnych, ani kart pojazdu. O legalności maszyny świadczy jedynie jej dowód zakupu oraz numery fabryczne. Stan techniczny maszyny powinien być punktem, na który zwrócimy szczególną uwagę w trakcie decydowania się na zakup. Sprzedający stosują przy tym różne triki, aby zamaskować ewentualne usterki techniczne maszyny.

Popularni producenci maszyn budowlanych i ich produkty

Maszyny budowlane to szeroka grupa asortymentowa, produkowana przez światowej renomy firmy. W Polsce produkcją tego rodzaju maszyn zajmuje się doświadczona firma Atlas Poland Gdynia, ale nie jest ona jedyna. Ma w swojej branży wielu konkurentów, mających mniej lub bardziej rozwiniętą ofertę. Firma Atlas Poland Gdynia dysponuje wieloma maszynami budowlanymi, zarówno nowymi, jak i używanymi. Zajmuje się ona także wynajmowaniem maszyn budowlanych, a to jest opcja, którą coraz częściej interesują się drobne przedsiębiorstwa budowlane. Wynajem jest oczywiście dużo tańszy od zakupu maszyn budowlanych, zwłaszcza tych największych. Niemniej jednak, firmy wynajmujące maszyny budowlane muszą je również kupić, ale mogą w dłuższym okresie czasu na nich zarobić.

Najlepiej kupować maszyny budowlane renomowanych producentów. Wtedy mamy przynajmniej gwarancję ich niezawodności i to przez długi czas. Oto popularni producenci oferujący maszyny budowlane: WEBER, PERLES, Cedima, Promet, OSKAR MACHINE.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Jak dbać o maszyny budowlane?

    Głównie chodzi tu o dokonywanie okresowych przeglądów. Poszczególne elementy maszyn budowlanych powinny być właściwie naoliwione, bowiem tylko w taki sposób można zapobiec niepotrzebnemu zacieraniu się ich. Jeśli nie dopilnujemy regularnego smarowania elementów maszyn, możemy się spodziewać, że szybko się one zużyją, co wywoła konieczność ich wymiany na nowe, a to dodatkowe, całkiem duże koszty.

  • Czy przeglądy techniczne maszyn budowlanych może wykonywać mechanik samochodowy?

    Absolutnie nie, bowiem od strony technicznej konstrukcja maszyn budowlanych ma zupełnie inny charakter niż w przypadku samochodów osobowych. Przegląd sprzętu budowlanego najlepiej powierzyć doświadczonemu mechanikowi o tej specjalizacji. Nabiera to znaczenia zwłaszcza wtedy, gdy dysponujemy maszynami wykonanymi według najnowszych technologii. Do takich maszyn zaliczane są: podnośniki teleskopowe, koparkoładowarki czy urządzenia do stabilizacji gruntu.

  • Ile kosztuje wynajęcie mechanika, który sprawdzi maszynę budowlaną wystawioną na sprzedaż?

    Wbrew pozorom nie są to zbyt wysokie koszty, a korzyści z pracy takiego mechanika są nieocenione, zwłaszcza, gdy punktem naszego zainteresowania jest maszyna kosztująca kilkaset tysięcy złotych. Koszty wyjazdu mechanika na plac sprzedawcy maszyn liczony jest za godzinę pracy i wynosi około 75 zł netto, zaś za każdy kilometr dojazdu 1,65 zł netto.

Podsumowanie

Żadna, szeroko zakrojona budowa, nie może obyć się bez maszyn budowlanych. Ich wykorzystywanie pozwala na przyspieszenie budowy, co w szczególności jest pożądane przez inwestorów. Maszyny budowlane nowej generacji pozwalają na uproszczenie czynności składających się na budowę każdego budynku. Dzięki nim wszystko przebiega sprawnie i nie jest tak uciążliwe dla otoczenia. Decydując się na zakup jakiejkolwiek maszyny budowlanej, zawsze przemyślmy, czy dana maszyna rzeczywiście jest dla nas niezbędna i czy nie lepiej będzie ją wypożyczyć na okres prowadzenia określonych prac budowlanych. Jeśli jesteśmy zdecydowani już na zakup, skontrolujmy stan maszyny i jej parametry techniczne, które są najbardziej istotne przy wyborze maszyny budowlanej.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-03-28 09:48:27, 120