Jak wybrać płyny do układów wspomagania?

Układ wspomagania kierowniczego polega na tym, że siła przykładana przez kierowcę do koła kierownicy nie jest całkowicie wykorzystywana do pokonania oporów skrętu kół, lecz służy ona do automatycznego uruchomienia układu sterującego siłownikiem. Działa ona na drążek podłużny lub bezpośrednio na drążek poprzeczny układu zwrotniczego. Układ wspomagający kierownicy powinien pozwalać pojazdowi na natychmiastowe powracanie do kierunku jazdy na wprost. Jego zadaniem jest też tłumienie wstrząsów, jakie wywołane są nierównościami drogi w taki sposób, aby kierowca miał pełną informację o jakości nawierzchni i kącie skrętu kół kierowanych. Aby układ wspomagania kierownicy działał poprawnie, konieczne jest okresowe uzupełnianie w nim płynu. Jak dobrać płyn do układu wspomagania i jaką pełni on właściwie rolę?

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje płynów do układów wspomagania

płyn do układów wspomagania - jak wybrać?

Płyny do wspomagania generalnie mają za zadanie chronić układy wspomagania kierownicy przed zaistnieniem awarii oraz nadmiernym zużyciem. Nie jest to jedyna funkcja, jaką powinny spełniać. Dobre płyny do układów wspomagania skutecznie zapobiegają uszkodzeniom pompy, dzięki temu element ten jest idealnie chroniony. Awarie pompy najczęściej są spowodowane nadmiernym zużyciem, np. kręceniem kołami w miejscu, utlenianiem i pienieniem.

Płyny do wspomagania kierowniczego zalecane są do wszystkich układów w starszych lub nowszych modelach samochodów.

Kupując płyn do układów wspomagania zwróćmy uwagę na to, aby wyciszał on pracę układu oraz zachowywał idealną płynność, nawet w bardzo niskich temperaturach.

Na rynku dostępne są płyny do układów wspomagania w różnych pojemnikach, o pojemności od 300 ml do nawet 2 l.

Płyny do układów wspomagania kierowniczego mogą zawierać specjalne dodatki, do których zaliczany jest między innymi specjalny uszczelniacz. Składnik ten pozwala na utrzymanie układu wspomagania kierownicy w idealnym stanie. Dobrze by było, aby płyn z uszczelniaczem miał zastosowaną przy produkcji formułę „Stop Leak”, która likwiduje problem wycieku płynu z układu wspomagania i skutecznie zapobiega jego powstawaniu. Płyn do układów wspomagania z uszczelniaczem śmiało można stosować jako sam uszczelniacz.

Popularni producenci płynów do układów wspomagania i ich produkty

Dziś funkcjonuje co najmniej kilku producentów płynów do układów wspomagania. Produkty te posiadają w swoim asortymencie takie firmy jak Prestone czy STP. Godne polecenia są płyny do układów wspomagania Prestone z uszczelniaczem, występujące w opakowaniach 355 ml i 946 ml. Są one adresowane do wszystkich typów samochodów. Z zasobów firmy STP można polecić płyn STP Power Steering & Stop Leak, posiadający uszczelniacz.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Jak wymienić płyn do układów wspomagania?

    Przy włączonym silniku trzeba dokładnie wyczyścić okolice korka wlewu zbiorniczka, mieszczącego płyn do wspomagania układu kierowniczego. Kolejnym krokiem jest zdjęcie wspominanego korka i napełnienie zbiornika płynem do wskazanego poziomu maksymalnego. Nie należy przepełniać zbiorniczka. Zaleca się równocześnie bieżącą kontrolę poziomu płynu i jego uzupełnianie, jeśli oczywiście zachodzi taka potrzeba.

  • W jaki sposób zastosować płyn do układów wspomagania jako uszczelniacz?

    Należy płyn do układów wspomagania zawierający uszczelniacz zmieszać z dowolnym rodzajem płynu wspomagania. Dzięki temu będziemy mogli skutecznie ochronić układ wspomagania oraz pompę przed ich nadmiernym zużyciem oraz wyciszyć jego pracę.

Podsumowanie

Kupując płyn do układów wspomagania kierownicy nie oszczędzajmy, bowiem nie są to drogie materiały eksploatacyjne do samochodu, a kupując lepszy jakościowo płyn do wspomagania mamy gwarancję, że będzie on w odpowiedni sposób chronił nasze auto i jego poszczególne podzespoły przed nadmiernym zużyciem.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-04-26 11:52:32, 120