Jak wybrać wózki paletowe?

Wózki paletowe zwane są potocznie paleciakami i są wykorzystywane w sklepach spożywczych, w mniejszy i większych marketach, jak również na halach produkcyjnych, a przede wszystkim w magazynach. Przedsiębiorcy decydujący się na zakup wózków paletowych muszą wybrać ich odpowiedni rodzaj, określić, jakie parametry powinny być do nich przypisane, jak również wybrać markę wózka. Przyjrzyjmy się zatem, na jakie cechy powinni oni zwracać uwagę w pierwszej kolejności.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje wózków paletowych

wózki paletowe - jak wybrać?

Wózki paletowe najczęściej mają charakter ręczny, choć w dzisiejszych czasach, w dobie prężnie rozwijającej się techniki, nie brakuje wózków elektrycznych. Podstawową funkcją, jaką mają spełnić wózki paletowe, jest przemieszczanie ładunków na stosunkowo krótkich dystansach i podnoszenia ich na wysokość maksymalną do 20 cm. Tu też widać zdecydowaną różnicę pomiędzy wózkami paletowymi, a na przykład wózkami widłowymi, które mogą przewozić ciężkie ładunki i wynosić je na duże wysokości. Paleciaki najczęściej są spotykane, jak już zostało powiedziane, w magazynach, hipermarketach i w szeroko rozumianej spedycji.

Wybór odpowiedniego wózka paletowego wielu przedsiębiorcom spędza sen z powiek. Mają one bowiem bardzo wiele parametrów, wśród których tak naprawdę ciężko jest się rozeznać. Przede wszystkim, powinniśmy powiedzieć co nieco o rodzajach wózków paletowych, jakie możemy spotkać w specjalistycznych sklepach z właśnie takim wyposażeniem. Wyróżniamy więc:

 • Standardowe, wózki paletowe ręczne,
 • Wózki paletowe z wagą,
 • Wózki paletowe nożycowe,
 • Wózki paletowe elektryczne.
 • Najbardziej zaawansowane pod względem technologicznym są wózki paletowe elektryczne, które nie wymagają od człowieka wkładania siły w ich obsługę.

  Wózki paletowe różnią się w sposób znaczący jeśli chodzi o cenę. Mogą kosztować zarówno kilkaset złotych, jak i kilka tysięcy. Kupując wózek paletowy zastanówmy się, jakie funkcje i parametry będą nam najbardziej potrzebne, oraz jakie parametry powinien posiadać tenże sprzęt. Po co przepłacać za wysoko zaawansowanych technologicznie wózek, jeśli tak samo dobrze sprawdzi się niższej generacji wózek ręczny, który na dodatek będzie charakteryzował się na pewno mniejszą ceną?

  Kupując wózek paletowy należy sprawdzić jego poszczególne parametry i dopasować je do własnych wymagań w tym zakresie. Do najważniejszych cech, jakie znajdziemy w specyfikacjach wózków paletowych zalicza się:

 • Dostępna długość wideł – może ona wynosić 800, a może nawet 1600 mm. Wszystko zależy od wybranego typu paleciaka. Tutaj musimy wiedzieć, jakiej długości palety widły mają na ogół zabierać.
 • Udźwig – to jeden z najbardziej istotnych parametrów dla wózków paletowych. Im większy udźwig tym lepiej, choć generalnie wózki paletowe mają udźwig na poziomie 2500 kg. Jest to ilość wystarczająca dla celów, jakie paleciak ma spełniać.
 • Szerokość całkowita wózka – tutaj trzeba dopasować wymiary wózka do odległości pomiędzy regałami w sklepie, lub w magazynie. Wózek powinien swobodnie się pomiędzy nimi zmieścić.
 • Wysokość minimalna wideł – wynosi ona około 80-90 mm.
 • Wysokość maksymalna wideł – jeśli chodzi o standardowe wózki paletowe ręczne, to wysokość maksymalna wideł wynosi 20 cm, czyli 200 mm. Rzadko spotykane są wózki mogące podnieść palety na wyższe obszary. Do tego celu wykorzystywane są z reguły wózki podnośnikowe.
 • Wymiary kół sterujących,
 • Wymiary rolek pojedynczych i podwójnych,
 • Masa wózka – może wynosić od 70 do nawet 150 kg.
 • Rodzaj kół i rolek – koła i rolki w wózkach paletowych powinny być wykonane z możliwie najbardziej trwałych, wytrzymałych materiałów. W sprzedaży znajdują się wózki paletowe o kołach i rolkach wykonanych z poliamidu, z poliuretanu lub gumy.
 • Kolor – jest kwestią gustu.
 • Okres gwarancyjny – im dłuższy tym lepiej, może wynosić np. 24 miesiące.
 • Popularni producenci wózków paletowych i ich produkty

  Kupno wózka paletowego renomowanego producenta to działanie jak najbardziej racjonalne, ponieważ dzięki temu uzyskuje się wysokiej jakości sprzęt, z długim na ogół okresem gwarancyjnym. Wśród najbardziej znanych producentów wózków paletowych wymienia się następujące marki: CROWN, Taurus, Wiz, Huzar, LEMA, Zakrem, ART.-TOM, WIKO, PRAMAC, OROME, PS-L, PS-LOGISTIC, Wolfcraftm Koma, FERM, Budget, Bosch.

  Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Jaki maksymalny poziom unoszenia wideł w wózku można osiągnąć?

   W przypadku wózków paletowych, widły unoszą się na wysokość maksymalną wynoszącą 20 cm. Jeśli chcemy uzyskać wyższą wysokość, wybierzmy raczej wózek podnośnikowy.

  • Czy jest udźwig?

   Udźwig to jeden z najważniejszych parametrów w wózkach paletowych, bez względu na prezentowany przez nie typ. Udźwig informuje nas, jak wiele kilogramów można załadować na wózek paletowy.

  Podsumowanie

  Wózek paletowy stanowi niezbędne wyposażenie w hali magazynowej, w sklepach czy też w spedycji. Wybierając konkretny paleciak zwróćmy uwagę na przedstawione w niniejszym artykule jego cechy szczególne. To według nich i ich dopasowania do naszych indywidualnych wymagań, powinniśmy kupować wózek paletowy.

  Podobne poradniki


  Strona wygenerowana 2020-07-09 14:13:03, 213