Jak wybrać spycharkę?

Podczas budowy dróg, autostrad, budynków, czy zupełnie innych obiektów, wykorzystywany jest ciężki sprzęt, do którego zalicza się m.in. spycharkę. Jest to jedna z najbardziej popularnych maszyn na polskim rynku budowlanym. Przed zakupem spycharki należy dobrze rozeznać się w rynku i wiedzieć, czego się poszukuje. Spycharki mają wiele parametrów, jakie należy dopasować do własnych wymagań. Bardzo istotne jest, aby nie kupować spycharki zbyt pochopnie, jako że jest to ciężki i drogi sprzęt budowlany.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje spycharek

spycharki - jak wybrać?

Spycharka najczęściej bywa nazywana po prostu spychaczem. Wykorzystywana jest przede wszystkim do przeprowadzania wszechstronnych robót ziemnych. Służy do odspajania gruntu od podłoża lemieszem oraz do przesuwania urobku bezpośrednio po ziemi, na niezbyt duże odległości. Spycharka niewątpliwie znajdzie zastosowanie przy wszelkiego rodzaju wykopach, wykonywaniu nasypów, hałd, czy profilowaniu i niwelowaniu podłoża oraz przyszw. Plantowaniu wyznaczonego terenu.

Każda spycharka złożona jest z dwóch podstawowych części – ciągnika i osprzętu spycharkowego. Z kolei osprzęt ten składa się z układu zawieszenia ze sterowaniem oraz lemiesza spycharkowego.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów spycharek. Z uwagi na zastosowany w spycharce ciągnik można wyróżnić spycharki gąsienicowe i kołowe, które dzielą się na maszyny wyposażone w ramę sztywną i urządzenia z ramą przegubową. Z kolei, biorąc pod uwagę lemiesz, spychacze dzielą się na czołowe, gdzie lemiesz jest ustawiony prostopadle do kierunku ruchu, skośne i uniwersalne. W przypadku spycharek skośnych lemiesz jest położony bokiem do kierunku jazdy. Jak można się domyślić, w spycharkach typu uniwersalnego, istnieją różne sposoby ustawienia lemiesza. Można zakupić spycharki hydrauliczne lub mechaniczne, co oznacza różny tryb sterowania lemieszem.

Kupując spycharkę koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na jej najważniejsze parametry, a więc na: siłę naporu, długość lemiesza i jego wysokość, typ położenia, kąt skrawania, kąt skosu lemiesza i przechylenia, głębokość opuszczania tej części spycharki, masę roboczą spycharki – wraz z pełnym osprzętem, narzędziami, niezbędnym paliwem, smarami i operatorem, bez obciążników. Oprócz tego, przy zakupie bardzo istotna jest wydajność spycharki oraz jej efektywny czas pracy. Wydajność maszyny uzależniona jest od zastosowanej technologii pracy, wymiarów lemiesza, mocy ciągnika, rodzaju gruntu, na którym spycharka pracuje oraz od pochylenia terenu i siły naporu spycharki. Czynnikiem decydującym o wydajności spychacza jest jednak przede wszystkim cykl pracy. Natomiast, jeśli chodzi o efektywny czas pracy maszyny, to jest on określany jako współczynnik efektywnego wykorzystania czasu pracy. Wylicza się go jako stosunek przepracowanych przeciętnie minut w ciągu godziny do czasu rzeczywistego.

Do spycharki może być dołączony dodatkowy osprzęt, który ma istotne znaczenie przy zakupie tej maszyny. Może się na niego składać osprzęt: ładowarkowy lub zrywarkowy. Na podstawie nazw osprzętów wyróżnia się spycharko-ładowarki oraz spycharko-zrywarki. Z osprzętu spycharek korzystają również i inne maszyny budowlane, takie jak walce, kompaktowy, koparki łyżkowe, pojazdy samochodowe, wyciągarki i równiarki.

Popularni producenci spycharek i ich produkty

Popularnym producentem spycharek jest firma Caterpillar. Spycharki tej marki oferuje w Polsce firma Bergerat Monnoyeur. Mowa tu o takich spycharkach jak modele CAT D6K, D6N oraz D6T. Mogą one pracować w trudnych warunkach i transportować duże ilości materiałów. Charakteryzuje je niezawodność i stosunkowo bardzo niskie koszty eksploatacji. Emisja spalin w spycharkach Caterpillar spełnia europejskie normy. Mają one małe zużycie paliwa i są wyjątkowo trwałe. Zastosowana w nich nowoczesna technika zapewnia sporą redukcję emisji zanieczyszczeń już podczas spalania. Oprócz spycharek Caterpillar, polecane są pojazdy gąsienicowe wyprodukowane przez Hutę Stalowa Wola, mające wytrzymałą konstrukcję i łatwo dostępne, względnie tanie części zamienne.

Inne polecane firmy produkujące spycharki to: Hanomag, HSW, Komatsu i Liebherr. Trudno powiedzieć, ile właściwie kosztują spycharki. Zakres cenowy waha się w przedziale od ponad 100 tys. zł, do nawet 800 tys. zł.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy buldożer to też spycharka?

    Tak, jest to bardzo ciężka spycharka gąsiennicowa, mająca bardzo duży lemiesz, silnik charakteryzujący się dużą mocą i siłą przesuwną. Buldożer jest w stanie zburzyć nawet murowany dom.

  • Jak można nietypowo wykorzystać spycharkę?

    Można ją wykorzystywać nie tylko do typowych prac budowlanych, ale również do wykonywania prac podwodnych, odśnieżania, karczowania drzew, bądź w roli popychaczy zgarniarek.

Podsumowanie

Wybierając spycharkę trzeba dokładnie przeanalizować wszystkie oferty dostępne na rynku. Dobrze jest się dowiedzieć, jaką trwałością charakteryzują się poszczególne podzespoły maszyny, jaka jest gama wyposażenia dodatkowego spycharki i czy można bez problemu zakupić części zamienne do spycharki. Bardzo ważne są różne oferowane przez producentów opcje finansowania zakupu. Nie bez znaczenia dla kupujących spycharki ma to, jak kształtują się codzienne koszty eksploatacji spycharek.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-03-29 03:27:04, 120