Jak wybrać koparkę?

Na budowach najczęściej można spotkać wiele ciężkich maszyn i urządzeń, bez których budowanie wielkich obiektów byłoby w ogóle niemożliwe. Jedną z takich maszyn jest koparka. Dziś na polskich drogach spotyka się o wiele więcej koparek niż kiedyś, a to z uwagi na wielką mobilizację w zakresie budowy dróg i autostrad. Każda szanująca się firma budowlana musi posiadać koparkę. Może ją również wynajmować od specjalistycznych firm. Jak wybrać dobrą koparkę, która w idealny sposób spełni swoje zadanie? Podpowiadamy jak tego dokonać w niniejszym poradniku.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje koparek

koparki - jak wybrać

Koparka jest maszyną przeznaczoną przede wszystkim do wykonywania szeroko pojmowanych robót ziemnych. Wykonuje się za jej pośrednictwem oddzielenie urobku od gruntu oraz przeniesienie na środki transportowe lub na składowiska. Dodatkowo, koparkę można wykorzystać w roli urządzenia przeładunkowego, na przykład w przypadku sypkich materiałów – żwiru czy piasku. Wszędzie tam, gdzie trzeba kopać w gruncie, albo przenosić sypkie materiały budowlane, na pewno zastosowanie znajdzie właśnie koparka. Najczęściej wykorzystywana jest ona przy robotach ziemnych budowlanych, górniczych i transportowych.

Koparki dostępne na rynku dzielą się generalnie na dwie grupy, a mianowicie na koparki pracujące w cyklu przerywanym, jak również koparki pracujące w trybie ciągłym. Jest to podział wyodrębniony na podstawie charakteru wykonywanej przez koparkę pracy.

Koparki pracujące w cyklach przerywanych, pomiędzy wykonywaniem kolejnych etapów pracy przez naczynie urabiające, występują etapy pomocnicze. Wśród tych etapów wymienia się przeniesienie naczynia z urobkiem, jego opróżnienie i powrót do pierwotnie zajmowanej pozycji pracy. Takie koparki nazywane są niekiedy koparkami jednonaczyniowymi, z uwagi na to, że są one wyposażone w jedno naczynie urabiające. Trzeba powiedzieć, że koparki te są najbardziej powszechnie stosowane.

Drugą grupę koparek stanowią maszyny pracujące w trybie ciągłym, co oznacza, że wszelkie etapy pracy są wykonywane po sobie od razu, jedno po drugim, bez przerwy. Są one wyposażone w szereg naczyń urabiających połączonych za pomocą zamkniętego łańcucha lub ustawionych na kole czerpakowym. Koparki te nazywane są w związku z tym koparkami wielonaczyniowymi.

Jeśli weźmiemy pod uwagę osprzęt roboczy, w jaki wyposażone są koparki, wyróżnić możemy ich inną klasyfikację, obejmującą koparki podsiębierne, przedsiębierne, chwytakowe i zbierakowe. Ciekawym typem koparki jest koparka podwodna, której konstrukcja pozwala na eksplorację morskich złóż minerałów. Najczęściej przy okazji dokonywania niewielkich robót ziemnych wykorzystywane są koparko-ładowarki, która konstrukcja zbudowana jest na bazie ciągnika.

Koparka jest podstawowym wyposażeniem maszynowym dla wszelkich przedsiębiorstw budowlanych. Bez koparki, żadna firma budowlana nie może funkcjonować na wymagającym rynku. Dzięki wykorzystywaniu koparek w praktyce, można dokonywać wiele robót w szybki tempie.

Każda koparka ma inne zastosowanie i odmienne parametry, które należy dobierać według profilu działalności firmy. Ciekawą odmianą koparek są tzw. minikoparki, które wykorzystywane są zdecydowanie częściej od normalnych, ciężkich i bardzo dużych urządzeń. Można za ich pomocą dokonywać wielu czynności, w trudno dostępnych miejscach. Duże koparko-ładowarki nie są do tego zdolne.

Koparki są dostępne w dwóch wersjach, jeśli chodzi o sposób przemieszczania się – jako koparki kołowe lub gąsiennicowe.

Popularni producenci koparek i ich produkty

Do najbardziej znanych, renomowanych producentów maszyn budowlanych – koparek, koparko-ładowarek i minikoparek zalicza się: Atlas, Bobcat, Bumar-Waryński, Caterpillar, Case, Doosan, Ditch Witch, Furukawa, Hitachi, Hyundai, Ihimer, JCB, John Deere, Kaiser, Komatsu, Kubota, Liebherr, Mecalac, Menzi Muck, O&K, Sany, Schaeff, Takeuchi, Vermeer, Volvo, Yanmar oraz Zeppelin.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Gdzie można wykorzystywać tzw. minikoparki?

    Znajdują one zastosowanie praktycznie rzecz ujmując wszędzie. Ich niewielkie gabaryty sprawiają, że można ich używać w ogródkach albo w bardzo wąskich przejściach między domem, a granicami posesji.

  • W jaki sposób można wykorzystywać zwyczajne koparko-ładowarki?

    Przede wszystkim, są one idealne do wykonywania wykopów, na przykład pod fundamenty, piwnice i podziemne garaże. Można ładować na nie wybraną ziemię i przenosić ją bezpośrednio do ciężarówki. Pozwalają na skuteczne równanie ziemi, wyrównują ziemię pod budowę domów i dróg. Jeśli przedni pług koparki zostanie wymieniony na widły, koparka posłuży nam za wózek do transportowania palet. Z kolei, jeśli doczepimy do nich specjalne, metalowe linki z hakiem, posłużą nam za niewielki dźwig. W okresie zimowym śmiało można koparkami odśnieżać drogi.

Podsumowanie

Przed dokonaniem zakupu koparki, koparko-ładowarki czy choćby mini koparki, należy rozeznać się wśród dostępnych na rynku ofert zakupowych. Maszyny te nienależną do najtańszych, dlatego też trzeba dokładnie przemyśleć ich zakup i dobrać parametry koparki do swoich własnych wymagań.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-04-24 13:20:15, 120