Jak wybrać huśtawkę?

Huśtawkę zapewne kojarzycie z dzieciństwem, zabawą oraz beztroską. Czymś co dawno minęło, ze względu na zupełnie odmienioną rolę. Teraz, jako rodzice, stoicie po drugiej stronie barykady i musicie wybrać dziecku odpowiednią huśtawkę. Jaką zatem powinniście wybrać? Na co warto zwrócić uwagę? Czy w ogóle warto jest zaangażować się w szukanie huśtawki, czy może kupić pierwszą lepszą? Na te, oraz wiele innych pytań postaramy się wam odpowiedzieć w ramach tego poradnika.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje huśtawek

huśtawka - jak wybrać?

Huśtawkę ogrodową, jak sama nazwa wskazuje, umieszcza się we własnym ogrodzie, oczywiście, jeśli dysponowana powierzchnia na to pozwala. Zatem przed podjęciem decyzji o zakupie, postarajcie się dokładnie zapoznać z możliwościami. Ile miejsca będziecie mogli poświęcić na huśtawkę? Jeśli podwórko jest dosyć duże, to najlepiej taką huśtawkę umieścić koło żywopłotu, kwietnika, czy też po prostu gdzieś w rogu. Tym sposobem huśtawka będzie doskonale komponowała się w otoczenie. Pamiętajcie również, że z huśtawki korzystać mogą również dorośli – choćby podczas długich wieczorów, gdy chcecie posiedzieć na świeżym powietrzu. Z tego względu właśnie miejsce powinno być dobrane rozsądnie.

Najważniejszym parametrem huśtawki jest materiał, z którego huśtawka została wykonana. Najlepiej by wybrany materiał pasował kolorystycznie do pozostałych mebli ogrodowych – oczywiście jeśli już wcześniej dokonaliście zakupu np. zestawu stolika i krzeseł. Jeśli meble wykonane są z drewna, to możecie poszukać również huśtawki wykonanej z tego materiału, a jeśli materiałem jest plastik to huśtawka może być metalowa.

Obydwa rodzaje huśtawek posiadają zarówno plusy jak i minusy. Huśtawki drewniane bardzo dobrze wyglądają, zwłaszcza, gdy usytuowane są w dużych ogrodach, gdzie dostępna ilość miejsca jest naprawdę bardzo duża, a dodatkowo, huśtawka nie będzie najbardziej masywnym elementem całego ogrodu. Niebywałym plusem huśtawki metalowej są oczywiście względy eksploatacji oraz konserwowania. Metalowa huśtawka będzie bardzo łatwa do umycia, a jeśli wykonana jest z materiałów nierdzewnych, to z pewnością przetrwa nawet najgorsze warunki, łącznie z dużą wilgotnością powietrza czy też opadami atmosferycznymi.

Wybierając konkretną huśtawkę powinniście bardzo dokładnie sprawdzić czy konstrukcja jest stabilna. Zawsze, huśtawka drewniana będzie dużo stabilniejsza i powinna wytrzymać opór nawet silnego wiatru. Nie musicie poszukiwać miejsca, w którym huśtawka drewniana byłaby osłonięta przed wiatrem czy też opadami atmosferycznymi. Huśtawka metalowa najczęściej wykonana jest z pustych rurek, tak więc ich waga będzie bardzo mała, więc rozsądnym byłoby ulokowanie takiej huśtawki w miejscu osłoniętym przed wiatrem, chyba, że taka huśtawka zostanie zamocowana w ziemi, najlepiej z wykorzystaniem cementu.

Niemniej istotny jest daszek, jaki posiadać będzie huśtawka. W tym wypadku należy pamiętać by zadaszenie potrafiło nas odpowiednio ochronić przed wpływem słońca. Najczęściej daszki nad huśtawkami doskonale spełniają to zadanie. Zatem poszukując huśtawki możecie rzeczywiście brać pod uwagę tylko wygląd huśtawki, chyba, że ocenicie daszek jako prowizoryczny, który może nie spełniać swojej roli.

Zdecydowana większość huśtawek, które zobaczycie podczas poszukiwań, wymagać będzie wykorzystania poduch na siedziskach. Jednak niektóre huśtawki np. te lepsze, drewniane, wyglądają naprawdę dobrze nawet bez takiej poduchy. Zatem to, czy będziecie potrzebowali wykorzystania poduchy uzależnione jest od kupionej huśtawki, a także wyposażenia waszego podwórka. Poduchy nie będą zawsze pasowały do wszystkich mebli ogrodowych. Oczywiście wygląd to nie wszystko – należy brać pod uwagę również wygodę korzystania z huśtawki. Oczywistym jest, że tylko huśtawka posiadająca miękkie siedzisko będzie gwarantowała komfort użytkowania. Poduchy i okrycia huśtawek dostępne są w przeróżnych kolorach jak również wzorach, tak więc powiedzieć należy, że wybór zależy od waszego gustu oraz dopasowania huśtawki do pozostałych elementów wyposażenia ogrodu. Wybierając huśtawkę postarajcie się przetestować ją jeszcze przed zakupem, gdyż dzięki temu dowiecie się, czy jest odpowiednio wyprofilowana i wygodna.

Popularni producenci huśtawek i ich produkty

Huśtawki są bardzo zróżnicowane cenowo. Koszty zakupu uzależnione są przede wszystkim od wykorzystanego materiału. Huśtawki metalowe kupić można w cenie 250 złotych. Huśtawka taka posiada materiałowy daszek. Nie jest to konstrukcja stabilna – już większy wiatr może ją zniszczyć. Oczywiście huśtawki ogrodowe mogą być również metalowe i stabilne, ale taka huśtawka jest już kosztem rzędu 1000 złotych. Jest to bardzo stabilna konstrukcja, która może być wykorzystywana nawet przez kilkanaście lat, stale przebywając na powietrzu. Drewniane konstrukcje są raczej dużo droższe, ale kupić można je już w cenie 700 złotych. Z tym, że huśtawka taka nie będzie cudem z waszych marzeń. Solidna huśtawka wykonana z drewna to już koszt dużo przekraczający 1000 złotych. Jeśli chodzi o marki to szczególnie znaną i cenioną jest Larete, ale także ProGarden. Pierwsza z wymienionych firm zajmują się produkcją solidnych huśtawek wykonanych z drewna, z tym, że jest cena jest bardzo wysoka. Niektóre typy wyceniane są nawet na poziomie 7 tysięcy złotych. Poszukując odpowiedniej huśtawki warto jest poznać oferty lokalnych producentów, gdyż w każdy mieście, a szczególnie w niewielkich miejscowościach wiele małych firm zajmuje się produkcją huśtawek. Oferty w takich miejscach są zawsze bardzo konkurencyjne.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Jaka huśtawka dla dzieci?

    Huśtawki, które znajdziecie w ofertach sklepów najczęściej zbudowane są z jednej, dużej ławki, na której bujać się mogą dwie dorosłe osoby. Jednak huśtawka tego typu doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i dzieci. Oczywiście kupić można również huśtawki przeznaczone tylko i wyłącznie dla dzieci. Taka huśtawka przybiera postać znanej nam z lat młodości, małej huśtawki zawieszonej na odpowiedniej konstrukcji. Minusem tych huśtawek jest jednak poważne niebezpieczeństwo, które pojawia się jeśli dzieci bujają się na nich same. Wtedy nie widzą one ograniczeń w wysokości bujania, tak więc może dojść do wypadku. Pamiętajcie zatem, by kupując taką huśtawkę pilnować również swoich pociech, lub przynajmniej wytłumaczyć im, że powinny uważać.

  • Czy dostępne są również huśtawki domowe?

    Huśtawki jak najbardziej posiadają również swoją wersję domową i przeznaczone są oczywiście dla małych dzieci. Huśtawki takie posiadają oczywiście odpowiednie zabezpieczenia, które chronią dzieci przed możliwymi urażeniami. Huśtawki domowe posiadają również swoje wersje elektroniczne, które mają wbudowaną możliwość bujania, puszczania dziecku muzyki, jak również wbudowane karuzele, które potrafią na dłuższy czas zainteresować dziecko. Producenci twierdzą, że huśtawka jest przeznaczona dla dzieci w wieku od 6 do 36 miesięcy, chociaż dla trzylatka musi być już naprawdę stabilna.

Podsumowanie

Dzięki umieszczeniu w ogrodzie huśtawki nie tylko wspominamy dzieciństwo, ale również zapewniamy sobie oraz swoim dzieciom możliwość wypoczywania na świeżym powietrzu. Ciepłe wieczory spędzone na huśtawce są marzeniem wielu ludzie na całym świecie. Wybierając huśtawkę pamiętajcie przede wszystkim o tym, by nie sugerować się wyłącznie wyglądem, lecz zwrócić uwagę na stabilność konstrukcji. Niska cena wiązać się może z częstymi naprawami.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2020-07-07 10:04:39, 213