Jak wybrać meble na balkon i taras?

Taras i balkon są wykorzystywane bardzo często jako swoiste przedłużenie salonu czy jadalni. Jedzenie na świeżym powietrzu jest bardzo dobrym pomysłem, podobnie jak organizacja wszelkiego rodzaju przyjęć na dworze. Grill z przyjaciółmi na tarasie, czy śniadanie zjedzone na balkonie, na pewno mają swój niepowtarzalny urok. Aby móc wykorzystywać swój taras lub balkon do celów konsumpcyjno-towarzyskich, trzeba mieć ku temu odpowiednie wyposażenie. Mowa tu przede wszystkim o wszelkiego rodzaju meblach – stołach i krzesłach, które są niezbędne do urządzania imprez na świeżym powietrzu. Trzeba przecież przyznać rację, że nie tylko kwiatom w rabatkach balkonowych, czy drzewkom na tarasie ma być wygodnie. Na odpowiedni komfort zasługują przecież wszyscy domownicy. Zapewnią im to dobre meble na balkon i taras.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje mebli na balkon i taras

meble na balkon i taras - jak wybrać?

Jeśli chcemy, aby nasz taras czy balkon spełniał funkcję tzw. zielonego salonu, powinniśmy go wyposażyć w komplet wygodnych mebli, które na dodatek będą wysoce funkcjonalne. Na szczęście, dziś nie ma problemu z zakupem takich mebli tarasowych i balkonowych, które będą pasowały do gustu różnych grup klientów. Meble produkowane są z różnych materiałów, dlatego też można je dobrać dokładnie pod wystrój tarasu czy balkonu. Meble na balkon i taras mogą być wykonane z ciepłego drewna, chłodnego, lecz nader efektownego i wytrzymałego metalu lub lekkiego plastiku i wikliny. Są też meble rattanowe, które cieszą się niebywałą popularnością. Dla osób ceniących tradycję, zalecane są staroświeckie meble kute w wymyśle formy z żeliwa.

Drewniane meble na taras lub balkon wprowadzają ciepłą, rodzinną atmosferę. Jeśli zależy nam na trwałości, powinniśmy wybrać meble drewniane wykonane z drewna gatunków egzotycznych, zwłaszcza z teak i bangkirai. Ostatnio coraz częściej do produkcji mebli drewnianych wykorzystywane jest tzw. "drewno przyszłości". Krzesła i stoliki produkowane są z zadomowionej u nas robinii, grabu, buka i dębu - niezwykle trwałym i nie wymagającym impregnacji. Za dobre meble drewniane przyjdzie nam bardzo dużo zapłacić, nic więc dziwnego w tym, że niewiele osób decyduje się na naprawdę wysokiej jakości meble drewniane na taras czy na balkon.

Zdecydowanie bardziej popularne są meble balkonowe wykonane z tworzyw sztucznych. Przede wszystkim, takie meble są lekkie, wytrzymałe, trwałe i stosunkowo tanie. Coraz częściej tworzywa sztuczne imitują naturalne materiały – drewno, rata, kamienie, a niekiedy nawet beton. Dzięki temu są one nader estetyczne. Jest to znakomita alternatywa dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na zakup mebli drewnianych.

W modzie w ostatnim czasie są sprzęty balkonowe i tarasowe wykonane z metalu, w szczególności z aluminium i cięższego, ale też bardziej wytrzymałego żeliwa.

Nic ze swej popularności nie straciły meble ratanowe i wyroby z wikliny. Produkowane są z tychże materiałów całe komplety mebli, które idealnie pasują do zastosowań na zewnątrz domu, w tym na tarasach czy balkonach. Od dobrych kilku sezonów prawdziwym hitem są jednak meble powlekane plecionką, która w zasadzie do złudzenia przypomina wiklinę lub ratanowe sploty. Tego rodzaju meble są lekkie i ciepłe w dotyku, a zarazem wykazują się niebywałą wprost trwałością. Jeśli zależy Ci na niepowtarzalnych meblach, których nie będzie miał każdy z sąsiadów czy znajomych, powinieneś poszukać w komisach czy na giełdach staroci, starych mebli ogrodowych. Często są one mocno zaniedbane, ale wystarczy je pomalować, albo położyć na nie nową tapicerkę, aby odzyskały swój doskonały i co najważniejsze, oryginalny wygląd.

Nie bez znaczenia przy wyborze mebli na taras czy na balkon, jest jego usytuowanie. Na słonecznych tarasach najlepiej sprawdzą się jasne meble, ponieważ te w ciemnych kolorach bardzo szybko się nagrzewają. Meblując swój zielony salonik na dworze warto pamiętać także i o tym, że drewniane meble najlepiej będą się prezentować w wiejskiej i naturalnej scenerii, żeliwo świetnie wygląda w romantycznej stylizacji, zaś aluminium i tworzywo sztuczne w nowoczesnych i minimalistycznych ogrodowych wnętrzach.

Jeśli decydujemy się na wybór konkretnych mebli na balkon czy taras, zawsze zwracajmy uwagę nie tylko na ich estetykę, bowiem nie ona jest tu najważniejsza. Istotnymi parametrami takich mebli jest ich trwałość i łatwość konserwacji. Największą odporność na wpływ szkodliwych czynników atmosferycznych wykazują meble wykonane z tworzywa sztucznego, a najmniejszą – plecione z wikliny, rattanu, okorowanego bambusa i nie zabezpieczonego miękkiego drewna.

Okazuje się więc, że tworzywa sztuczne, a więc upraszczając – plastik, jest najlepszym wyborem pod względem trwałości mebli na balkon czy taras. Takie meble są też łatwe do utrzymania w idealnej czystości. Wystarczy je jedynie od czasu do czasu przetrzeć wilgotną szmatką. Ich dodatkowym atutem jest lekkość, dlatego też zalecane są dla osób starszych i tych, które nie mogą lub nie powinny zbyt dużo dźwigać. Nie można jednak powiedzieć, że plastikowe meble mają tylko zalety. Kupując je powinniśmy przyjrzeć się z jakiego konkretnie materiału są one wykonane. Najlepiej w tym względzie zdecydować się na meble wyprodukowane z polipropylenu (PP), które są przyjazne dla środowiska. Z drugiej strony, należy unikać mebli wykonanych z PCV, ponieważ są one trudne do utylizacji, często ulegają odbarwieniom i odkształcają się w wyniku zbyt długiej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Plastikowe sprzęty nie powinny być też zbyt lekkie ani chwiać się przy obciążeniu. Metalowe meble na balkon i taras są na pewno bardzo modne, a na dodatek takie metale jak aluminium są wysoce odporne na czynniki atmosferyczne. Od czasu do czasu meble aluminiowe należy przetrzeć szmatką, aby zachować je w należytej czystości. Natomiast jeśli wybierzemy meble stalowe musimy się liczyć z tym, że należy je odpowiednio zabezpieczyć przed wilgocią. Efektowne skądinąd odlewy z żeliwa, które jednak mogą zanadto obciążyć balkon, są dosyć ciężkie i trudno je czyścić. Jeśli przesuwa się je po płytkach, mogą na ich powierzchni powstać rysy. Przy meblach metalowych dobrze by było, aby części, z którymi mamy bezpośredni kontakt (siedziska i oparcia) były wykonane z cieplejszego materiału, np. z drewna. Można je też przykryć poduszkami.

Wybierając meble na balkon i taras, wykonane z naturalnych splotów, będziemy mieć sprzęty lekkie, ale niestety mało wytrzymałe na uszkodzenia. Najtrwalsze w grupie mebli wyplatanych są sprzęty produkowane z nieokorowanego bambusa oraz z włókien bananowca. Z kolei, meble wiklinowe, ratanowe, czy wykonane z okoronowanego bambusa należy zabezpieczyć przed wilgocią i mrozem. Są one bowiem bardzo wrażliwe na wilgoć i bardzo higroskopijne. Oznacza to, że należy je chronić przed wilgocią i mrozem. Jeśli meble tego rodzaju zostaną zmoczone, bardzo szybko pokryją się jasnymi planami i szybko ulegną zniszczeniu. Dlatego też można je wykorzystywać na balkonie czy tarasie wyłącznie w czasie w miarę suchej pogody. Nie można ich tam pozostawiać na dłużej.

Surowe drewno jako materiał na meble wygląda estetycznie, aczkolwiek trzeba powiedzieć, że niezabezpieczone drewno wraz z upływem czasu staje się szorstkie i wysycha, pacząc się i pękając. W celu uniknięcia takiej sytuacji, należy je odpowiednio zakonserwować. Konserwacji nie trzeba poddawać wyłącznie twardego drewna grabu, buka, dębu, robinii akacjowej, jesionu oraz gatunków egzotycznych (zwłaszcza teaku i bangkirai). Takie drewno może stać na zewnątrz w zasadzie przez cały rok. Jeśli powstaną na nim jakiekolwiek zabrudzenia, usuwa się je wodą z szarym mydłem. Upływający czas powoduje, że egzotyczne drewno blaknie, ale nie ma to wpływu na jego trwałość.

Popularni producenci mebli na balkon i taras i ich produkty

Wśród producentów różnorodnych mebli do wyposażenia balkonu czy tarasu, wymienić należy takie firmy jak: Dajar, Sofik, Seart, Wood-Mix, Trimex, Grand Luxury Plaza, House&more, Kolmar, Klusex, Łaciak, Drewnopol, Meble Jarocin Grupa Paged Meble, Mirat, Kliber, Damnet, Solid Base, Oltre, NL Design Furniture, Mebelech, SM Line, Metalarte, Kunszt itd.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

 • W jaki sposób zabezpieczyć meble stalowe przed wilgocią?

  Aby ustrzec meble metalowe przed szkodliwym dla nich wpływem wilgoci, należy je pomalować proszkowo, oksydować, ocynkować, chromować lub powlec plastikiem.

 • Jaki ciężar są w stanie wytrzymać plastikowe meble?

  Meble na balkon i taras wykonane z dobrej jakości plastiku powinny wytrzymywać ciężar do 150 kg. Jeśli odkształcają się pod naciskiem 100 kg należy stwierdzić, że ich jakość jest bardzo niska.

 • Jak odzyskać kolor wyblakniętego drewna egzotycznego?

  Aby drewno egzotyczne odzyskało swój dawny kolor jego oczyszczoną powierzchnię nacieramy olejem przeznaczonym do konserwacji drewna egzotycznego (inne preparaty mogą powodować odbarwienia i plamy). Czynność tę powtarzamy co kilka lat.

 • Jak zaimpregnować meble z surowego drewna?

  Takie meble najlepiej jest zaimpregnować olejem lnianym i nawoskować. Olej wniknie głęboko w strukturę drewna, pogłębi jego barwę i wydobędzie usłojenie. Olejowana powierzchnia nie błyszczy się, nie rysuje się i nie pęka. Można też zdecydować się na lakiery i farby, które przeznaczone są do stosowania na zewnątrz. Wytworzą one na powierzchni drewna cienką, lecz szczelną powłokę. Drewna nie należy pokrywać grubą warstwą lakieru - na dworze często matowieje, łuszczy się i pęka. Przed impregnacją drewno należy dobrze wysuszyć, bowiem tylko wtedy dobrze wchłonie ono preparaty impregnacyjne.

Podsumowanie

Wybierając meble na balkon czy taras musimy podjąć decyzję odnośnie tego, z czego będą one wykonane. Przy tym należy wziąć pod uwagę nie tylko względy estetyczne, ale i trwałość oraz wytrzymałość poszczególnych materiałów.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2021-05-09 15:11:20, 170