Jak wybrać telewizor LED?

Telewizor LCD, plazmowy czy może LED? Wybór nie jest zbyt prosty. Aby podjąć najlepszą decyzję, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko parametry poszczególnych urządzeń, ale również własne preferencje. To od naszych oczekiwań względem telewizora zależy jego wybór. Jednymi z najnowszych modeli telewizorów dostępnych obecnie na polskim rynku są telewizory LED.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje telewizorów LED

telewizor LED - jak wybrać?Warto powiedzieć, że telewizory LED to jedna z odmian telewizorów z płaskim ekranem LCD. Samo określenie telewizor LED może naprowadzić klienta na błędny trop, ponieważ słowo LED najczęściej jest kojarzone z diodami świecącymi typu LED. Rzeczywiście, w telewizorach tego typu diody LED zostały wykorzystane, aczkolwiek wyłącznie w roli źródła podświetlania ekranu. Może się wydawać, że jest to tylko niewielka modyfikacja techniczna telewizorów LCD, niemniej jednak pozwoliła ona na stworzenie telewizorów dających obraz o zdecydowanie wyższej jakości niż LCD, a przy tym pozwalających na zaoszczędzenie energii elektrycznej. Generalnie, telewizory LED wykorzystują dwie metody podświetlania ekranu: metodę krawędziową i metodę bezpośrednią, w obrębie której możemy mówić o podświetleniu światłem białym i światłem trójkolorowym, typu RGB. Godne zaznaczenia jest to, że technologia krawędziowa wykorzystywana do podświetlania ekranu jest znacznie tańsza. Polega ona na rozmieszczeniu świecących na biało diod po bokach matrycy, a światło kierowane jest za pomocą reflektorów, w sposób równomierny oświetla całą powierzchnię ekranu. W klasycznych telewizorach LCD do podświetlania ekranu wykorzystywane są świetlówki. Gołym okiem trudno jest zauważyć różnicę w jakości obrazu, poza zmianą źródła zasilania. W telewizorach LED istnieje możliwość znacznego podniesienia kontrastu obrazu, przez co wartość ta dynamicznie wzrasta nawet o rząd wielkości. Dla matryc mających podświetlenie LED-owe producenci deklarują współczynnik kontrastu rzędu 1 000 000 : 1. Jest on dwukrotnie wyższy, niż dla tradycyjnej technologii podświetlania. Kolejną zaletą krawędziowej technologii LED jest możliwość uzyskania naprawdę bardzo cienkich ekranów, które mogą mieć nawet 2,5-3 cm grubości.

W przypadku technologii podświetlania bezpośredniego, diody są umieszczane z tyłu na całej powierzchni panelu. Dzięki takiemu rozmieszczeniu istnieje możliwość podświetlania wybranych fragmentów ekranu z różną jasnością. W telewizorach LED stosowany jest skomplikowany algorytm, który steruje oświetleniem i pozwala na uzyskanie większego kontrastu wybranych fragmentów obrazu. Technika ta nazywana jest wygaszaniem miejscowym i dzięki niej duże obszary są rzeczywiście czarne, a nie szare. W przypadku tej technologii możliwe jest uzyskanie kontrastu matrycy rzędu 2 000 000 : 1, czyli wyższym niż na poziomie dostępnym dotychczas. Jeśli użytkownikowi zależy na wysokiej wartości kontrastu, powinien wybrać telewizor LED z technologią podświetlania bezpośredniego. W technice bezpośredniej ponadto ekran może być podświetlany światłem białym, dzięki czemu każde pojedyncze pole jest oświetlone diodą pojedynczą, która emituje białe światło, albo kolorowe, gdzie do podświetlania wykorzystywane są kolorowe diody. Wysoki kontrast obrazu, głęboka czerń i możliwość miejscowego sterowania jasnością daje nam podświetlanie białym światłem. Z kolei, technika RGB, czyli wykorzystująca kolorowe diody pozwala na sterowanie nie tylko jasnością, ale również barwą emitowanego światła. Dzięki temu uzyskujemy lepsze efekty wizualne.

Wszystkie telewizory typu LED pozwalają na ogromną oszczędność energii. Najlepsi producenci, tacy jak LG, deklarują nawet 80% obniżenie poziomu zużywanej energii. Generalnie, standardowe telewizory LED umożliwiają 50% oszczędność energii elektrycznej. Kupując telewizor LED zadbamy o własny budżet, a jednocześnie o środowisko naturalne. Telewizory LED mają wiele plusów, przede wszystkim poprawiają kontrast obrazu w stosunku do standardowych ekranów LCD, dają prawdziwą, głęboką czerń oraz ograniczają zużycie energii. Niestety, telewizory LED mają również swoje minusy, do których zalicza się problemy z pokazaniem jasnych elementów na ciemnym tle i oczywiście wysoką cenę.

Popularni producenci telewizorów LED i ich produkty

Telewizory LED posiadają w swoim asortymencie produktów takie firmy jak: Philips, Samsung, Sony, Sharp czy Grundig. Nie są to telewizory najtańsze, bowiem za najtańszy model takiego telewizora przyjdzie nam zapłacić około 400 zł, a najdroższe modele, o zaawansowanych parametrach kosztują nawet 15 000 zł.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy telewizor LED będzie prezentował dobry obraz w mocno zaciemnionym pomieszczeniu?

    Telewizory LED mogą mieć pewne problemy z emitowaniem sygnału telewizyjnego w takich warunkach. Lepiej więc wybrać jasny telewizor typu LCD, jeśli zamierzamy oglądać filmy czy ulubione programy telewizyjne w zaciemnionych pokojach.

  • Czy rzeczywiście telewizory LED oszczędzają energię?

    W stosunku do zwyczajnych telewizorów LCD czy plazmowych, oszczędności w zakresie poboru energii elektrycznej przy telewizorach LED mogą sięgnąć nawet 80%.

  • Czy Twoim zamiarem jest oglądanie telewizji w FullHD czy też zamierzasz oglądać zwyczajną telewizję naziemną?

    Jeśli chcesz oglądać programy w FullHD i dodatkowo zależy Ci na dobrym odtwarzaniu filmów na Blu-ray, wybierz telewizor LED. Jeśli jednak zamierzasz oglądać wyłącznie filmy z telewizji naziemnej, wystarczy Ci tańszy telewizor LCD.

Podsumowanie

Telewizory LED są wysokiej jakości i pozwalają na oszczędność energii, a co za tym idzie - na ochronę środowiska naturalnego w szerszym zakresie.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-04-19 07:14:22, 120