Jak wybrać kamerę cyfrową?

Na uchwycenie ważnych momentów w życiu, które nie będą miały szansy się powtórzyć, pozwalają nowoczesne, poręczne kamery cyfrowe. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tego urządzenia, co sprawia problem przy zakupie konkretnego typu kamery cyfrowej. W dzisiejszych czasach kamera cyfrowa już całkowicie wyparła z rynku kamerę analogową, bowiem cyfrowy zapis zyskał ogromną popularność, dzięki prostocie i łatwości obsługi kamery. Nie bez znaczenia dla użytkowników jest estetyka kamery i jakość uzyskiwanych za jej pośrednictwem filmów i zdjęć. Ceny kamer cyfrowych sukcesywnie się obniżają, co sprawia, że stają się dostępne dla szerokiego grona użytkowników. Jak wybrać najlepszą kamerę cyfrową?

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje kamery cyfrowej

Kamery cyfrowe - jak wybraćPrzy zakupie kamery cyfrowej należy zwrócić uwagę na typ nośnika zapisu, rozdzielczość i stabilizację obrazu, jak również na funkcje dodatkowe i wyposażenie kamery. W dużej mierze to one decydują o tym, jaką kamerę cyfrową kupimy. Jednym z najważniejszych parametrów technicznych kamery cyfrowej jest typ nośnika, który określa sposób zapisu obrazu. Najpopularniejszym nośnikiem jest dziś format MiniDV oraz kompatybilny z nim system DV. Zapewnia on wysoką jakość zapisu, a nośnik ma formę miniaturowej kasetki. W ocenie wielu osób jest to nośnik przestarzały, ale jakość zapisu materiału filmowego przemawia na pewno na jego korzyść. Innym typem nośnika jest wykorzystywany w kamerach cyfrowych dysk twardy, którego zaletą jest duża pojemność, wynosząca od 30 do 60 GB, co pozwala na nagrywanie nawet kilkudziesięciu godzin filmu na raz. Coraz częściej w sklepach można spotkać kamery, które wykorzystują jako nośnik płyty DVD. Zaletą tego nośnika jest łatwość odtwarzania nagrań, ale wadą – niska ich jakość.

Drugim parametrem, jaki powinniśmy przeanalizować przy kupnie kamery cyfrowej, jest przetwornik obrazu i jego rozdzielczość. Przetwornik jest specjalną matrycą, czyli układem elektronicznym, mającym na celu zmianę padającego światła na prąd elektryczny. To on bowiem jest podstawą do wygenerowania obrazu cyfrowego. Przetwornik to światłoczuły element, który jest podstawową częścią konstrukcji kamery cyfrowej. W kamerach stosowane są przetworniki CDD (Charge Coupled Device), CMOS (Complementary MOS), istnieją też takie konstrukcje jak LBCAST, FOVEON, oraz różne odmiany CCD. Matryca 3CCD znacząco wpływa na poprawę jakości obrazu. Z kolei, rozdzielczość przetwornika, określająca liczbę pikseli, składająca się na matrycę, ma znaczenie dla jakości obrazu nagrywanego. Im będzie ona wyższa, tym lepiej. Obraz będzie wówczas ostry, będzie posiadał znakomity kontrast i lepsze nasycenie barw. Obecnie na rynku pojawiają się kamery nagrywające w wysokiej rozdzielczości obrazu (HD), dzięki czemu sygnał może być nadawany z rozdzielczością 1920x1080 pikseli. Te kamery cyfrowe pozwalają na nagrywanie obrazu panoramicznego. Trzecim parametrem istotnym przy zakupie kamery cyfrowej, jest jej obiektyw, decydujący o jakości wykonywanych zdjęć. W kamerach cyfrowych stosowane są obiektywy zmienno ogniskowe, czyli tzw. zoomy. Im zoom będzie większy, tym bardziej będzie można przybliżyć filmowane obiekty. Kamery mogą posiadać dwa rodzaje zoomów – optyczny (dający wyrazisty i ostry obraz, ale nie pozwalający na duże zbliżenia) oraz cyfrowy (umożliwiający wycięcie fragmentu rejestrowanego kadru i cyfrowe powiększenie go). Dobra kamera cyfrowa powinna mieć przynajmniej 10-krotny zoom optyczny, a najlepiej, aby pozwalał on na 30-krotne przybliżenie obrazu. Mniej istotna jest wartość zoomu cyfrowego.

Ważną cechą obiektywu jest również zakres ogniskowych, mówiący o tym, jak szeroko można objąć filmowaną scenę i jak duże można zrobić zbliżenie. Ogniskowa uzależniona jest od wielkości matrycy CCD. Przy wybieraniu kamery przyjrzyjmy się jasności obiektywu. Im będzie ona większa, tym lepiej dla jakości obrazu. Warto nadmienić, że minimalna wartość jasności obiektywu kształtuje się na poziomie f 1,6-f 1,8. Dla pasjonatów filmowania, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z kręceniem filmów, istotna będzie stabilizacja obrazu, czyli funkcja eliminująca poruszenia spowodowane drgającą ręką. W kamerach cyfrowych stosowane są trzy rodzaje stabilizacji – stabilizacja cyfrowa, optyczna i elektroniczna. Optyczna stabilizacja opiera się na specjalnej konstrukcji obiektywu, uniemożliwiająca jego dranie. Stabilizacja obrazu jest już standardową funkcją kamer cyfrowych, nawet tych z niższej półki cenowej. Nowoczesne modele kamer cyfrowych posiadają na swoim wyposażeniu wbudowaną lampę wewnętrzną, która pozwala na filmowanie w ciemnościach. Jednakże trzeba powiedzieć, że takie kamery kosztują sporo. W pozostałych przypadkach w kamerach występuje zwykle tryb nocny, którego wadą jest częste smużenie i konieczność istnienia jakiegokolwiek, nawet najmniejszego źródła światła dla przyzwoitego obrazu. Zdecydowana większość kamer cyfrowych nie tylko nagrywa filmy z dźwiękiem, ale pozwala na robienie zdjęć statystycznych. Niestety, ich jakość odbiega od tej, która jest możliwa do uzyskania przy użyciu standardowych aparatów cyfrowych. Kamera potrafiąca wykonywać zdjęcia powinna mieć wysoką rozdzielczość przetwornika obrazu, która pozwoli na wykonywanie zdjęć w lepszej jakości i ostrości.

Każda kamera posiada szereg złącz, dzięki którym możliwa staje się jej komunikacja z urządzeniami zewnętrznymi. Kamery mogą posiadać: gniazdo S-Video (do transmisji analogowego sygnału), gniazdo DV (do transmisji danych w postaci cyfrowej), AV (wyświetlanie nagrań na telewizorze), czy też USB (łączenie z komputerem). Przy wyborze kamery koniecznie sprawdźmy jej panel LCD, na którym można obserwować rejestrowany obraz. Panel powinien pozwalać na ustawienie jasności i innych parametrów obrazu. Ważne jest, aby ekran miał jak najwyższą rozdzielczość. Standardem są panele LCD z przekątną 2,5 cala. Większość nowoczesnych kamer posiada dodatkowo odchylany okular, spełniający podobną rolę co panel LCD. Kamera cyfrowa powinna być jak najbardziej poręczna, co sprawia, że ważna jest jej wielkość i waga. Im lżejsza kamera, mająca mniejsze gabaryty, tym staje się ona bardziej mobilna i łatwiejsza w transporcie, nawet damskiej torebce.

Popularni producenci kamery cyfrowej i ich produkty

Do najbardziej popularnych producentów kamer cyfrowych zalicza się takie firmy jak: Panasonic, Sony, Canon, JVC, Samsung, Philips, Hitachi, Kodak, Praktica, Sanyo, Toshiba itd. Wysokiej jakości sprzęt w przyzwoitej cenie kupimy za około 1000 zł. Będzie to kamera Panasonic, Sony lub Samsung, mająca dobre parametry. W asortymencie wspominanych producentów znajdują się zarówno amatorskie kamery cyfrowe, jak i w pełni profesjonalne kamery, których cena jednak jest bardzo wysoka. Wśród kamer amatorskich warto nabyć kamerę Canon MV 830i lub Panasonic NV-GS21. Kamery te kosztują od 1000 do 2000 zł. Z kolei, wśród profesjonalnych kamer cyfrowych polecane są modele Canon XL2 oraz Sony HDR-FX1, kosztujące około 15 tys. zł.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

 • Kto będzie najczęściej wykorzystywał kamerę?

  Jeśli użytkownikiem kamery ma być amator, który pierwszy raz ma do czynienia z filmowaniem, można wybrać dla niego prosty model kamery cyfrowej. Jednakże, takie urządzenie na pewno nie będzie odpowiednie dla doświadczonego, profesjonalnego kamerzysty.

 • Czy zdecydować się na kamerę analogową czy cyfrową?

  Jeśli użytkownikiem kamery ma być amator, który pierwszy raz ma do czynienia z filmowaniem, można wybrać dla niego prosty model kamery cyfrowej. Jednakże, takie urządzenie na pewno nie będzie odpowiednie dla doświadczonego, profesjonalnego kamerzysty.

 • Jakimi środkami dysponujesz na zakup kamery cyfrowej?

  Kamery cyfrowe skutecznie wypierają z rynku kamery analogowe, wykorzystujące specjalne taśmy do nagrywania filmów. Kamery cyfrowe mają znacznie więcej praktycznych zastosowań, są łatwiejsze w obsłudze i zdecydowanie bardziej poręczne dzięki niewielkim rozmiarom. Są też tańsze od kamer analogowych. Lepiej więc zdecydować się na technologię cyfrową.

 • Jaki typ rejestracji obrazu wybrać?

  Najbardziej popularne są małe kasetki MiniDV i to one są wykorzystywane przez większość kamer. Nośnik ten zapewnia dobrą jakość nagrania i prostą w obsłudze. Koszty eksploatacji urządzeń wykorzystujących MiniDV nie są zbyt wielkie. Dla osób planujących multimedialną obróbkę filmów lepsze będą jednak kamery z zapisem na kasetkach MPEG2 lub MPEG4.

Podsumowanie

Dobra kamera cyfrowa powinna być mała i lekka, prosta w obsłudze, wysoce funkcjonalna, tania i poręczna. Dodatkowo, powinna ona mieć możliwość w łatwy sposób współpracowania z komputerem, możliwość podglądu nagranych filmów oraz liczne funkcje dodatkowe, takie jak chociażby stabilizacja obrazu, czy nagrywanie filmów nocą.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2021-05-16 13:31:32, 170