Jak wybrać procesor?

Procesor jest najważniejszym elementem każdego komputera, który odpowiada za wszelkie operacje obliczeniowe. Z tego względu to właśnie procesor pośredniczy w wykonywaniu w zasadzie wszystkich zadań w komputerze. Od jego jakości zależy wydajność naszego systemu oraz co za tym idzie – sam komfort pracy. Należy zaznaczyć, że procesor jest skomplikowanym układem, którego budulcem jest krzem. Ma on niewielkie rozmiary, ale za to wielką moc obliczeniową. Dzięki postępującej minimalizacji na niewielkiej powierzchni chipa można już zmieścić miliony tranzystorów, pozwalających na osiągnięcie mocy obliczeniowej, o której kiedyś mogliśmy tylko marzyć. Nie każdy potrzebuje najlepszych i najbardziej nowoczesnych procesorów komputerowych. Czym zatem kierować się przy wyborze tego podzespołu komputerowego?

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje procesorów

Jak wybrać Procesor?

Jednym z najważniejszych parametrów przypisywanych do procesorów komputerowych jest liczba rdzeni. Jeszcze do niedawna wszystkie procesory posiadały tylko jeden rdzeń, co oznacza, że zawierały na jednej kości jedno jądro. Dziś najczęściej spotyka się układy dwurdzeniowe. W parze z taką odmianą procesorów idzie modyfikacja aplikacji komputerowych, które potrafią już wykorzystywać drugie jądro do znacznego przyspieszenia obliczeń. Procesory z trzema bądź nawet z czterema rdzeniami nie cieszą się dotychczas popularnością, z uwagi na wysoką cenę oraz słabe wsparcie dla podobnych konstrukcji przez aplikacje. W praktyce, dodatkowe rdzenie nie są po prostu wykorzystywane, dlatego też nie warto wydawać na nie pieniędzy. Być może sytuacja ta ulegnie zmianie w niedalekiej przyszłości.

Zaleca się przy wyborze procesora sprawdzić, czy istnieją układy o wyższej wydajności, wyposażone w to samo złącze, co pozwoli nam na łatwą ich zmianę w przyszłości. Najtańsze układy dwurdzeniowe można już nabyć za 200 zł. Nieco droższe modele, kosztujące od 400-500 zł będą dobre do zaawansowanych gier i aplikacji 3D. Do najważniejszych parametrów technicznych procesorów, oprócz ilości rdzeni i marki, zalicza się typ procesora (rodzinę), złącze, taktowanie, ilość pamięci wewnętrznej, proces technologiczny, obsługa rozkazów 64-bitowych, oraz częstotliwość taktowania magistrali (FSB). Rodzina, inaczej typ procesora to nazwa serii, np. Intel Core 2 Duo, Intel Celeron, czy też AMD Athlon 64 X2. Typ procesora wskazuje na konkretne układy. Procesory należące do jednej rodziny różnią się najczęściej wyłącznie taktowaniem.

Złącze procesora, inaczej podstawka, to element, za pomocą którego procesor można zamontować na płycie głównej. Należy wybrać dokładnie taki procesor, którego złącze będzie rozwijane przez producenta. Na przykład, jeśli za rok będziemy chcieli wymienić układ na nowszy, będziemy musieli obok procesora wymienić także samą płytę główną, a to pociągnie za sobą spore koszty. Powodem takiej sytuacji jest to, że wydajniejsze jednostki mogą posiadać zupełnie inne złącze, które nie będzie pasować do płyty głównej.

Jedną z najważniejszych cech przypisywanych procesorom, jest taktowanie, czyli prędkość procesora. Jest ono podawane w mega Herzach (MHz) i mówi ile operacji jest w stanie wykonać procesor. Im wyższe taktowanie, tym bardziej wydajny procesor. Ilość pamięci wewnętrznej (L1, L2, L3) zintegrowanej z jądrem procesora, świadczy o szybkości pracy układu. Zwykle procesory posiadają dwa poziomy pamięci cache – L1 i L2. Pamięci L1 jest najczęściej niewiele, około kilkudziesięciu kilobajtów (KB), zaś pamięci L2 jest zdecydowanie więcej. W najnowszych procesorach pamięci L2 jest około kilka megabajtów. Nie należy kupować procesorów z pamięcią L2 poniżej 1 MB. Niektóre układy mogą być wyposażone w 3 poziom pamięci, która wpływa na dodatkowe zwiększenie wydajności układu. Proces technologiczny świadczy o tym, w jakim procesie wykonano układ. Parametr ten podawany jest w specyfikacjach najczęściej w Nano metrach i ma wpływ na ilość pobieranej energii przez procesor i wydzielanej temperatury.

Obsługa rozkazów 64-biotwych to już standard w nowoczesnych procesorach dostępnych na rynku. Częstotliwość taktowania magistrali (FSB) podawana jest w MHz i mówi, z jaką częstotliwością procesor jest w stanie komunikować się z innymi podzespołami komputera. Im wyższy będzie ten parametr, tym teoretycznie wyższa wydajność całego systemu.

Popularni producenci procesorów i ich produkty

W zasadzie dziś na rynku można spotkać przede wszystkim procesory marki AMD/ATI oraz Intel. Są to firmy, które rywalizują w zakresie produkcji procesorów od lat i starają się zdobyć pozycję lidera w tej branży. Dlatego też co pewien czas na rynku pojawiają się nowsze i szybsze konstrukcje procesorów. Warto zaznaczyć, że układy AMD/ATI nie działają na płytach głównych adresowanych do procesorów Intela i odwrotnie. Analizując parametry techniczne procesorów Intel i AMD/ATI wydaje się, że Intel może pochwalić się wyższą wydajnością, ale AMD/ATI ma za to bardzo konkurencyjne ceny.

Za kwotę niewiele ponad 100 zł można kupić procesor Intel Celeron 420 1.6GHz S-775 BOX (BX80557420 890205) czy AMD Sempron LE-1150 2.0GHz BOX S-AM2 (SDH1150DEBOX. Są to procesory wystarczające do podstawowych aplikacji czy surfowania po Internecie. Za kwotę w przedziale od 200 do 300 zł można już nabyć procesor wielordzeniowy, który będzie idealny do odtwarzania multimediów, większości gier, czy do dokonywania czynności biurowych. Takimi układami są np. Intel Dual Core E2160 1.8GHz S-775 BOX (BX80557E2160), czy AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4000+ S-AM2 BOX. Dla zapalonych graczy komputerowych lub dla profesjonalnych grafików, zaleca się zakup procesora o dużej wydajności. Takie procesory jak AMD Quad Core PHENOM 9500 2.2GHz AM2+ (HD9500WCGDBOX) lub CORE 2 DUO T7250 2,0GHz SOCKET P BOX są idealne do wykonywania skomplikowanych obliczeń, jak również do przetwarzania obrazu trójwymiarowego.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Jaki powinienem wybrać procesor do danej karty graficznej?

    Generalnie, istnieje zasada, że wydajny i mocny procesor jest kompletowany do karty graficznej o podobnych cechach. Jeśli zestawimy świetną kartę graficzną ze słabym procesorem, nie będzie ona funkcjonowała prawidłowo. Będzie musiała czekać na wyniki obliczeń procesora. Mocny procesor w parze ze słabą kartą graficzną jest już lepszym wyborem, jeśli np. chcemy dokonywać obróbki dużych obrazów 2d i filmów, bowiem w takim wypadku karta graficzna nie jest obciążana, bowiem wszystkie obliczenia dotyczą w zasadzie wyłącznie procesora.

  • Jakie chłodzenie procesora wybrać?

    Jeśli nie chcesz „podkręcać” wydajności procesora, możesz zdecydować się na standardowy układ chłodzenia, który zapewni stabilną pracę, nawet silnie obciążonemu procesorowi. Jeśli jednak praca procesora wydaje Ci się zbyt głośna, lub chcesz zmienić osiągi układu, warto zadbać o lepszy system chłodzenia, np. chłodzenie cieczą.

  • Czym jest overclocking?

    Overclocking, zwany potocznie podkręcaniem, jest techniką zwiększania wydajności układów komputerowych. Podkręcić można zarówno sam procesor, jak i kartę graficzną czy pamięć operacyjną RAM. Trzeba zaznaczyć, że overclocking nie jest procesem w 100% bezpiecznym, dlatego też przeprowadzony niewłaściwie może spowodować nawet uszkodzenie sprzętu. Podstawowym sposobem podkręcania procesora jest zwiększenie taktowania magistrali FSB, dzięki czemu zwiększa się taktowanie i wydajność procesora.

Podsumowanie

Wybierając procesor dla swojego komputera trzeba koniecznie zaznajomić się z jego parametrami technicznymi i skonfrontować je np. z typem karty graficznej, którą już posiadamy. Wybór procesora powinien obejmować przede wszystkim określenie, do jakich celów będzie on wykorzystywany? Do prac biurowych i surfowania po Internecie na pewno nie będzie nam potrzebny super wydajny i nowoczesny procesor kilkurdzeniowy, którego cena będzie bardzo wysoka.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2020-07-10 18:58:50, 213