Jak wybrać kartę muzyczną?

Muzyka towarzyszy nam na różnych etapach naszego życia. Już małe dzieci, będące w brzuchu matki mogą słuchać muzyki, ponieważ około 20 tygodnia ciąży ich słuch jest już na tyle sprawny, aby rejestrować dźwięki dochodzące zewnątrz brzucha matki. Muzyka może być odtwarzana za pośrednictwem różnorodnych sprzętów, do których m.in. można zaliczyć komputer. Aby móc odsłuchiwać muzykę w dobrej jakości oraz brzemieniu należy posiadać w komputerze odpowiednią kartę muzyczną, która przez wielu nazywana jest kartą dźwiękową. Wiele osób po macoszemu traktuje wybór karty muzycznej, decydując się po prostu na przeciętny podzespół, najczęściej wbudowany w płytę główną. Niemniej jednak, wszyscy użytkownicy ceniący sobie wysoką jakość dźwięku w filmach i grach, a także prawdziwi melomani, powinni wybrać kartę muzyczną o lepszych parametrach użytkowych.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje kart muzycznych

Jak wybrać kartę muzyczną?

Każdorazowo decydując się na zakup karty muzycznej powinniśmy przyjrzeć się jakim złączem ona dysponuje. Jest to najbardziej istotne, ponieważ niewłaściwy wybór złącza uniemożliwi podłączenie karty muzycznej do płyty głównej, a więc udaremni jej jakiekolwiek wykorzystanie. Wśród kart muzyczny mamy wybór pomiędzy popularnymi złączami PCI, które należy zaliczyć do złącz starszego typu, oraz złączami uznawanymi obecnie za standardowe – PCI-Express x1. Różnica pomiędzy nimi jest taka, że złącze PCI-Express x1 jest mniejsze, ale za to gwarantuje większą przepustowość danych. Wybierając kartę muzyczną dla własnych potrzeb, powinniśmy uprzednio rozkręcić nasz komputer i sprawdzić jakie mamy wejście w płycie głównej, bądź zdobyć tą informację ze specyfikacji technicznej naszego komputera. Generalnie, jeśli dysponujemy kilkuletnim komputerem, to najprawdopodobniej będzie on posiadał złącze PCI.

Wiedząc już, jakim złączem dysponujemy, powinniśmy wybrać typ karty, oznaczony jako 4.1, 5.1, 6.1 i tak dalej. Jeśli posiadamy zestaw dwóch głośników, to nie ma potrzeby kupować karty dźwiękowej obsługującej sześć czy nawet osiem kanałów, ponieważ nie zostaną one i tak wykorzystane, a dźwięk nie będzie dzięki temu lepszy. Natomiast, jeśli dysponujemy głośnikami kina domowego, na pewno powinniśmy zainwestować w kartę obsługującą wszystkie kanały. Ilość naszych głośników bez subwoofera jest pierwszą liczbą z oznaczenia karty muzycznej.

Kolejną cechą, na którą trzeba zwrócić uwagę przy wyborze karty muzycznej, jest tzw. próbkowanie oraz jego częstotliwość. Pierwszy ze współczynników na ogół jest taki sam dla większości kart i wynosi on 24 bity. Z kolei, częstotliwość próbkowania znacząco różnicuje dostępne na rynku karty. Występują podzespoły z próbkowaniem 48 kHz, 96 kHz czy 192 kHz. Jeśli należymy do wąskiej grupy audiofilów, powinniśmy wybrać kartę z pozłacanymi stykami, które wedle zapewnień producentów poprawiają jakość przesyłanego sygnału dźwiękowego.

Można pokusić się o zakup nowoczesnej karty muzycznej, która wyposażona jest obok płytki wstawianej do płyty głównej, również w specjalny panel, jaki montuje się pod napędem CD/DVD. Panel posiada duplikat wejścia słuchawkowego, do którego jest łatwiejszy dostęp, pokrętło głośności, albo przyciski do aktywowania zdefiniowanych profilów. Karta muzyczna może być przystosowana do podłączenia do płyty głównej komputera stacjonarnego lub mobilnego laptopa. Zwykle, karty muzyczne, które adresowane są do notebooków mają charakter zewnętrzny. Mają one niewielkie rozmiary, a podpinane są do komputera przy użyciu złącza USB. Kosztują około 150-200 zł.

Popularni producenci kart muzycznych i ich produkty

W sklepach komputerowych istnieje bogaty wybór kart muzycznych różnych producentów, wśród których warto wspomnieć o takich firmach jak: ASUS i Creative. Trzeba powiedzieć, że w zasadzie te dwie firmy są potentatami na rynku kart dźwiękowych i cały czas dążą do uzyskania pozycji lidera w segmencie produkcji i sprzedaży tych podzespołów komputerowych. Asus posiada w swojej ofercie karty muzyczne o zróżnicowanej cenie. Za kwotę 160 zł można nabyć kartę Xonar DS PCI 7.1. Jest to karta muzyczna obsługująca aż siedem kanałów, co oznacza, że można do niej podpiąć zestaw 7 głośników oraz subwoofer. Symbol DS PCI 7.1 wskazuje na to, że karta została wyprodukowana w starym standardzie PCI, a więc decydując się na nią trzeba zobaczyć, czy nasza płyta główna posiada odpowiadający slot. Jeśli nie, to być może dobrym wyborem będzie zakup karty Asus za kwotę około 600 zł - D2X/XDT PCI-E 7.1. Jest to model karty, który będzie odpowiedni nawet dla melomanów oraz miłośników gier komputerowych. Charakteryzuje się ona wysoką częstotliwością próbkowania, na poziomie 192 kHz oraz pozłacanymi wtykami. Firma Creative ma w swojej ofercie szeroką gamę kart muzycznych, w której znajdą się modele tanie – za około 70 zł i modele przeznaczone dla profesjonalistów, kosztujące w granicach 600 zł. Jedną z tańszych propozycji firmy Creative jest karta muzyczna SoundBlaster Audigy SE, która posiada częstotliwość próbkowania na poziomie 96 kHz oraz wsparcie dla technologii EAC Advanced HD 3.0. Jeśli chcemy jej używać, koniecznie musimy posiadać na swojej płycie głównej slot PCI. Obsługuje ona 7 kanałów oraz subwoofer. Dla zapalonych graczy komputerowych bardziej odpowiednia będzie karta muzyczna z serii X-Fi mX Xtreme Gamer, której ceny wahają się w granicach 300 złotych. Dla profesjonalistów i audiofilów adresowane są karty z serii X-Fi Titanium oraz sztandarowy model X-Fi Titanium Fatal1ty Champion Series, który prócz samej karty, w zestawie posiada specjalny panel montowany w zatoce pod napędem DVD lub dyskietek. Niestety, ale za najtańszy model karty z serii Titanium przyjdzie nam zapłacić ponad 300 zł, zaś za najdroższy – nawet powyżej kwoty 600 zł.

Firma Creative ma w swojej ofercie również karty muzyczne zewnętrzne, czego przykładem jest karta wpinana do portu USB X-Fi Go!. Jest to prosta karta dźwiękowa, która zapewnia przyzwoite wrażenia dźwiękowe. Ma ona dwa wejścia – na słuchawki oraz mikrofon. Druga karta dla posiadaczy laptopów wymaga wpięcia do portu XpressCard. Mowa tu o nieco droższej karcie dźwiękowej Sound Blaster X-Fi Notebook, która nie tylko wspiera takie standardy jak DTS czy EAX, ale również bezprzewodowe głośniki lub słuchawki.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Co oznacza symbol 5.1 lub 7.1 przy karcie muzycznej?

    Oznacza on liczbę obsługiwanych przez kartę muzyczną kanałów. Jeśli mamy kartę o symbolu 5.1 oznacza to, że istnieje możliwość podłączenia do niej 5 głośniczków i jednego subwoofera. Analogicznie, dla karty 7.1 będzie to 7 głośniczków i subwoofer.

  • Czy do normalnego użytkowania komputera konieczny jest zakup karty ze złotymi wtykami?

    Nie, ponieważ mają one za zadanie podwyższyć jakość brzmienia. Karty muzyczne ze złotymi wtykami są adresowane do prawdziwych audiofilów, którzy są w stanie wyłamać nawet najmniejsze różnice w poszczególnych dźwiękach. Dla nich jakość brzmienia jest bardzo istotna.

Podsumowanie

Wybór karty muzycznej powinien być związany z określeniem naszych własnych oczekiwań w stosunku do niej. Bardzo ważne jest, aby karta muzyczna miała dokładnie takie samo wejście, jak port znajdujący się w płycie głównej komputera. W innym przypadku nie będzie możliwości jej zastosowania.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2020-07-08 09:31:55, 213