Jak wybrać pamięć do komputera?

Pamięć komputera jest niezbędna do tego, aby móc na nim w ogóle pracować. Bez pamięci operacyjnej nie byłoby to możliwe. Pamięć RAM jest zdecydowanie podstawowym rodzajem pamięci komputerowej o dostępnie swobodnym. To w niej przechowywane są aktualnie wykonywane programy, jak również informacje, które są przez nie wykorzystywane. Trzeba jednak zaznaczyć, że wszystkie dane komputerowe zawarte w pamięci RAM są tracone po każdorazowym wyłączeniu naszego sprzętu, dlatego też należy je zapisywać w pamięci stałej ROM, czyli na dysku twardym, czy na innych nośnikach pamięć. Jak wybrać pamięć do komputera?

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje pamięci komputerowych

Jak wybrać pamięć do komputera?

Jak już zostało powiedziane, pamięć RAM jest niezbędna do tego, aby komputer w ogóle mógł korzystać z oprogramowania. To od ilości pamięci zależy, jaka będzie ostatecznie wydajność peceta czy laptopa. Im więcej pamięci RAM tym lepiej dla użytkownika, ponieważ będzie ona szybsza i tym szybciej będzie działał sam komputer.

W chwili obecnej na rynku istnieją dwa podstawowe typy pamięci komputerowej: DDR2 oraz DDR3. Warto wspomnieć, że typ pamięci musi być dostosowany do płyty głównej, bowiem nie każda pozwala na montowanie obu typów kości pamięci, ale nie można ich wykorzystywać równocześnie. To od możliwości instalacji pamięci w komputerze będzie zależała też jej ilość, czyli ile GB może ona maksymalnie obsłużyć i jak pojemna może być jedna kość.

Pamięć DDR3 SDRAM jest produkowana w procesie produkcyjnym 90 nanometrów, a standardowe jej napięcie zasilania wynosi 1,5V. Z kolei, pamięć DDR2 wymaga standardowo napięcia 1,8V. Kości pamięci DDR3 są wyposażone w 240 wyprowadzeń, dokładnie tyle samo ile DDR2, aczkolwiek kontroler pamięci przystosowany do obsługi DDR2 nie będzie mógł obsłużyć DDR3.

Ze względu na typ zastosowania, pamięć RAM można podzielić na taką, która adresowana jest do zwyczajnych użytkowników, dla graczy, dla entuzjastów, profesjonalistów i pamięć RAM do laptopów. Poszczególne kości pamięci RAM mogą być przystosowane do konkretnego typu procesora: Intel lub AMD. Jeśli posiadamy procesor Intel, pracujący na szynie FSB 200 (800 efektywnie) lub 266 MHz (1066 MHz efektywnie), powinniśmy wybrać układ DDR o częstotliwościach pracy odpowiadającej 800 lub 1066 MHz. Z kolei, wybór pamięci DDR3 będzie uzasadniony dla platformy LGA 775, jeśli komputer będzie pracował na magistrali wyższej niż 333 MHz, czyli 1333 MHz efektywnie. Jeśli nasz komputer wyposażony jest w procesor AMD, który pracuje na układach z podstawką AM2/AM2+, musimy zakupić pamięć DDR2, ponieważ inna nie będzie tu pasować. Najlepiej wybrać pamięć DDR2-1066, ponieważ będzie ona wydajna i pozwoli nawet na podkręcenie osiągów procesora. Nie tylko wielkość pamięci RAM jest istotna, ale również jej parametry pracy, na które szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie. Należą do nich: częstotliwość, czyli taktowanie, opóźnienia, oraz zestawy dwu i trzykanałowe.

Częstotliwość pracy pamięci, czyli taktowanie, określa jej wydajność. Szybsza pamięć RAM pozwala na podniesienie wydajności całej platformy sprzętowej, ale nie tylko. Wpływa ona również na przyspieszenie obliczenia samego procesora. Im będzie ona wyższa, tym lepiej. Podawana jest ona w MHz. Może wynieść np. 800 lub 1066 MHz.

Opóźnienia, czyli timingi, to zakresy czasów trwania poszczególnych cykli pracy. Parametr ten ma szczególne znaczenie w modułach DDR2. Pamięci DDR3 nie są już tak wrażliwe na opóźnienia i w nich liczy się głównie częstotliwość wykonywanej pracy. Im niższe będą opóźnienia tym lepiej, ponieważ zapewniają one wzrost wydajności niezależnie od innych parametrów naszego systemu komputerowego. Pamięci RAM mogą wykorzystywać rozwiązania dwukanałowe (Dual Channel) albo trójkanałowe (Triple Channel). Zestawy dwukanałowe charakteryzują się tym, że do kontrolera pamięci trafiają strumienie danych z dwóch modułów jednocześnie, a w zestawach trzykanałowych dane docierają analogicznie z trzech modułów w tym samym czasie. Tryb dual channel, podobnie jak triple channel może być wykorzystany w najnowszych zestawach przy modułach RAM o różnych pojemnościach. Chłodzenie pamięci jest konieczne dla sprawnego funkcjonowania całego systemu. W większości przypadków do tego celu wykorzystywane są zwyczajne, aluminiowe radiatory, które są umieszczone po obu stronach modułu.

Popularni producenci pamięci komputerowych i ich produkty

Istnieje kilku renomowanych producentów pamięci komputerowych RAM, do których bezwzględnie należy zaliczyć firmy: Kingston, GoodRAM, OCZ, A-Data, Patriot, Corsair, GelL, Kingmax itd. W zależności od wybranego typu modułu pamięci (DDR2 lub DDR3, bądź też inne typy) oraz od pojemności kości pamięci operacyjnej, inną cenę przyjdzie nam zapłacić. Za najtańszą pamięć komputerową RAM zapłacimy nieco ponad 10 zł, niemniej jednak będzie to pamięć DDR2 o niewielkiej pojemności 256 MB. Będzie ona niewystarczająca dla większości zaprezentowanych w niniejszym poradniku zastosowań. Z kolei, najdroższa pamięć RAM pociągnie za sobą wydatek rzędu ponad 8 tys. zł. Za 8700 zł możemy bowiem nabyć pamięć o pojemności aż 48 GB o częstotliwości 1066 MHz wyprodukowaną przez najlepszą firmę w branży – Kingston.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

 • Jaka wartość pamięci RAM będzie dla mnie odpowiednia?

  Wybór odpowiedniego rodzaju pamięci do komputera jest w wysokiej mierze uzależniony od tego, w jaki sposób i do jakich celów jest wykorzystywany komputer. Jeśli komputer ma służyć nam do podstawowych czynności biurowych, takich jak wysyłanie i odbieranie poczty elektronicznej, uruchamianie programów biurowych, czy surfowanie po Internecie, wówczas wystarczy nam jedynie podstawowa ilość pamięci, za jaką w chwili obecnej uważa się pamięć wartości 1-2 GB. Do wyższych zastosować automatycznie będziemy potrzebować więcej pamięci.

 • Ile pamięci RAM potrzebnych jest do zastosowań multimedialnych?

  Jeśli zamierzamy oglądać na komputerze filmy w wysokiej rozdzielczości obrazu, czy też grać w najbardziej nowoczesne gry komputerowe, będzie nam potrzebne co najmniej 2 GB pamięci komputerowej. Oprócz tego, pamięć RAM powinna charakteryzować się dużą szybkością taktowania. Warto powiedzieć, że wraz ze wzrostem szybkości i wydajności pamięci, rośnie również jej cena zakupu.

 • Czy wybrać pamięć DDR2 czy DDR3?

  Do niedawna sensowność zakupu pamięci DDR3 była dyskusyjna, ponieważ były one bardzo drogimi modułami. Na dodatek, modele pamięci DDR3, które jako pierwsze pojawiły się na rynku, były wolniejsze od najszybszych modeli pamięci DDR2. Z pamięci DDR3 mogły dotychczas korzystać wyłącznie osoby posiadające procesory Intela. Dziś dzięki pojawieniu się procesorów AMD dla podstawki AM3, pamięć DDR3 również i tam może zostać zastosowana. Jeśli zależy Ci na zastosowaniu najnowocześniejszych technologii i masz wystarczający budżet, to możesz zainwestować w system obsługujący pamięci DDR3. Jeśli jednak nie jest to z różnych względów możliwe, nowoczesne pamięci DDR2 będą porównywalnie wydajne i szybkie.

 • Jaka pojemność pamięci RAM  jest wystarczająca?

  Generalnie istnieje zasada, że im większa jest pojemność pamięci komputerowej, tym więcej programów może pracować w tym samym czasie. Niemniej jednak, wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań i wymogów użytkowników. Do wyboru mamy na rynku kości pamięci o pojemności: 512 MB, 1, 2, 4, 8 GB.

 • Ile pamięci RAM jest potrzebnej dla systemu Windows XP a ile dla Windows Vista?

  Dla Windowsa XP niezbędne będzie co najmniej 1 GB pamięci, ale dla osób, które grają dodatkowo w nowoczesne gry komputerowe, zaleca się wyposażenie systemu komputerowego w 2-3 GB pamięci RAM. Z kolei, jeśli chodzi o system operacyjny Windows Vista, to aby móc pracować z kilkoma programami jednocześnie i mieć komfort wydajnej i szybkiej pracy, należy zaopatrzyć się w co najmniej 2 GB pamięci. Dzięki temu codzienna praca przy komputerze będzie wprost przyjemnością.

 • Jaki typ pamięci obsługuje moja płyta główna?

  Od typu obsługiwanej przez płytę główną pamięci wiele zależy. Przede wszystkim, nie przyda nam się kość RAMu, którą nie obsłuży nasz system komputerowy. Dlatego też warto przed zakupem zajrzeć do instrukcji dołączanej do płyty głównej i sprawdzić, jaką pamięć RAM obsługuje. Jeśli nie posiadamy owej instrukcji, możemy uruchomić na swoim komputerze aplikację diagnostyczną, która da nam odpowiedź na to właśnie pytanie.

Podsumowanie

W zasadzie, to od trybu użytkowania komputera i jego zastosowania w praktyce zależy ilość i jakość pamięci RAM, jaką musimy nabyć. Powinniśmy zawsze zwracać uwagę na prezentowaną wydajność i szybkość taktowania pamięci oraz na czas dostępu do niej, który naturalnie powinien być jak najkrótszy. Warto jednocześnie zaznaczyć, że pamięć RAM musi odpowiadać złączami płyty głównej komputera, bowiem to właśnie do niej będziemy musieli podłączyć kupione kości pamięci RAM.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2020-05-27 17:32:29, 213