Jak wybrać płytę z procesorem?

Płyta główna i procesor są najważniejszymi elementami każdego komputera, niezależnie czy mówimy o standardowym komputerze stacjonarnym, czy też o nowoczesnym notebooku, który jest komputerem mobilnym. Płyta główna powinna współgrać z procesorem, aby system komputerowy funkcjonował jak najbardziej poprawnie.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje

Jak wybrać płytę z procesorem?

Płyta główna musi posiadać odpowiednie złącza, aby możliwe było podłączenie konkretnego procesora. Najpierw powinno się wybrać płytę główną, a dopiero do niej dopasować procesor. Generalnie, aby dobrać dobry procesor pod płytę główną należy wybrać taki procesor, który posiada złącza zgodne z podstawką płyty. Jeśli procesor posiada Socket 939 to montuje się go na płycie opartej na Socket 939.

Nie ulega wątpliwości, że płyta główna jest jakby kręgosłupem komputera. Złożona jest ona z wielu chipsetów, czyli układów scalonych. Ich zadaniem jest integracja oraz zapewnienie współpracy poszczególnych komponentów komputera, w tym właśnie procesora. Moduł interfejsu CPU płyty głównej zajmuje się szeroko pojmowaną obsługą procesora.

Jeśli chodzi o podział płyt głównych z uwagi na ich zastosowanie z procesorami AMD, to można wymienić płyty: Socket A, Socket 754, Socket 939 oraz Socket AM2/AM2+. Te ostatnie są zdecydowanie najbardziej wydajne. Jeśli dysponujemy procesorem Intel, to do wyboru mamy płyty główne Socket 478 oraz Socket 775, która jest płytą bardziej wydajną.

Rynek jest w zasadzie całkowicie zdominowany przez procesory AMD lub Intel. Zasadniczo, procesor AMD nie będzie współpracował z płytą główną przeznaczoną dla układów Intel i odwrotnie. Produkty Intela są postrzegane jako bardziej wydajne, ale procesory AMD wraz z płytami głównymi dostosowanymi do tychże układów kuszą klientów niskimi cenami.

Do podstawowych parametrów płyt głównych zalicza się rodzaj zamontowanego chipsetu, który wskazuje na to, jaki procesor może być użyty łącznie z płytą. Inne cechy płyt głównych, które obecnie dostępne są na rynku to: rodzaj zamontowanego układu BIOS (Award, Ami, Phoenix), częstotliwość zegara magistrali systemowej (im będzie wyższa tym lepiej), pamięć Cache, która w chwili obecnej jest częściej montowana we wnętrzu procesora niż na płycie głównej; rodzaj gniazda dla poszczególnych procesorów (Slot/Socket, np. Socket 775 czy też 939), ilość gniazd modułów pamięci RAM (świadczy o tym, jak wiele kości pamięci można będzie zamontować na płycie), ilość wolnych gniazd dla kart rozszerzających (ISA, PCI, Dual PCI, AGP, PCI Express x1, PCI Express x16), maksymalna częstotliwość taktowania procesora podłączonego do płyty głównej (im wyższa, tym lepiej), porty i złącza (np. COM, LPT, USB 1.1, USB 2.0, IEEE 1394 (inaczej Firewire, iLink), SCSI, IrDA, Bluetooth).

Popularni producenci i ich produkty

Do najbardziej znanych producentów płyt głównych zalicza się firmy: EVGA (producent wydajnych płyt głównych ze Stanów Zjednoczonych), Microstar (MS, solidny procesor, prezentujący podobny poziom co firma Gigabyte), Gigabyte (płyty główne świetnej jakości), Asus (zdecydowanie najlepszy producent najbardziej wydajnych płyt głównych), oraz ASroc (tanie płyty główne, ale stabilne) i FOXCONN. Jak wiadomo, procesory produkują przede wszystkim firmy Intel i AMD, choć w swojej ofercie mają je również takie firmy jak Fujitsu-Siemens.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy płyta Socket 775 będzie działała z procesorem AMD?

    Niestety, nie, ponieważ płyta ta jest dostosowana do funkcjonowania łącznie z procesorami firmy Intel.

  • Czy najpierw należy wybrać procesor czy płytę główną?

    Jeśli zależy nam na wydajnym komputerze, który będzie mogli w dowolny sposób rozbudowywać w przyszłości o karty rozszerzeń itp., to powinniśmy rozpocząć wybieranie podzespołów komputerowych od dobrej płyty głównej, wyposażonej w odpowiednie złącza. Trzeba powiedzieć, że za zaawansowane płyty główne, o wysokiej wydajności, będzie trzeba zapłacić sporo.

Podsumowanie

Wybór procesora powinien być skorelowany z wyborem płyty głównej, ponieważ jeśli dobierzemy procesor posiadający inny Socket niż płyta główna, te dwa najważniejsze elementy w każdym komputerze, nie będą ze sobą współpracować. W konsekwencji, cały komputer nie będzie mógł działać w sposób poprawny.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-04-20 01:43:16, 120