Tusze oryginalne a zamienniki i zestawy regeneracyjne.

W wielu polskich domach, a także w siedzibach firm i różnorodnych instytucji, znajdziemy drukarki atramentowe. Ich popularność podyktowana jest w większości przypadków samą ceną urządzenia, która jest bardzo atrakcyjna. Niemniej jednak, drukarka atramentowa w toku swojego funkcjonowania wykorzystuje pojemniczki z tuszem. Zużycie się tuszów jest jednoznaczne z koniecznością ich wymiany na nowe, albo też uzupełnieniem. Wiele osób decyduje się na regeneracje swoich pojemniczków z tuszem, ponieważ jest to tańsza alternatywa dla zakupu oryginalnych tuszów do naszej drukarki. Czy takie działanie ma jednak odzwierciedlenie w postaci gorszej jakości wydruku?

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje tuszy

Tusze oryginalne a zamienniki i zestawy regeneracyjnePowszechnie wiadomo, że oryginalne pojemniczki z tuszem, czyli firmowe zestawy materiałów eksploatacyjnych do drukarek, są bardzo drogie i często ich zakup jest zbyt kosztowny w stosunku do ceny samej drukarki. Można jednak zdecydować się na zakup zamienników tuszów, produkowanych przez inne firmy, bądź też na tusze refabrykowane, czyli zestawy regeneracyjne tuszów. Koszt zamienników bywa kilkukrotnie mniejszy niż cena zakupu oryginalnych pojemniczków. Czym różnią się zamienniki od oryginalnych tuszów? Otóż, w zasadzie ich konstrukcja jest taka sama. Zarówno oryginały, jak i zamienniki produkowane są z nowych komponentów i części, aczkolwiek mogą mieć one nieco inną wytrzymałość czy jakość. Cena zamiennika i oryginalnego tuszu w dużej mierze zależna jest od pojemności pojemniczków. Im będzie ona większa, tym zarówno jeden typ tuszu jak i drugi, będzie automatycznie droższy. Często tanie zamienniki nie dają takiej jakości wydruku, jak oryginalne tusze do drukarek atramentowych konkretnego typu.

Warto wspomnieć i o tym, że istnieje parę rodzajów zamienników, ale największą grupę z nich stanowią standardowe kartridże do drukarek atramentowych, które są produkowane specjalnie w celu ich zamiany z oryginałami. Ich jakość jest niestety nierówna. Trzeba przetestować wiele zamienników, aby znaleźć odpowiedni dla nas typ. Oryginalne tusze do drukarek są wytwarzane i testowane w nowoczesnych laboratoriach, w oparciu o sprawdzone rozwiązania. Są one fabrycznie nowe, wytworzone od podstaw w 100% z części nowych, które nie były wcześniej wykorzystywane. Poddawane są one licznym kontrolom jakości, sprawdzane są także parametry samego atramentu znajdującego się w oryginalnym pojemniczku, czyli np. czas schnięcia, gęstość, lepkość, skala kolorów itp. W przypadku zamienników tuszów, kartridże także są wytwarzane z nowych, nieużywanych komponentów, ale mogą mieć one niższą jakość, albo nie są firmowane logo znanej firmy. To powoduje obniżenie kosztów wyprodukowania zamiennika. Nie są one też tak restrykcyjnie sprawdzane, jak tusze oryginalne.

Sposobem na obniżenie kosztów eksploatacji drukarki atramentowej jest korzystanie z zestawów regeneracyjnych. Koszt regeneracji starych, pustych pojemniczków po tuszu jest niski, aczkolwiek należy przy tym zaznaczyć, że nieumiejętnie ponowne napełnienie kartridża może nawet doprowadzić do uszkodzenia drukarki. W konsekwencji, zamiast oszczędności, będziemy mieli kolejny wydatek w postaci kupna samego urządzenia drukującego, bądź głowicy do drukarki, która niestety jest bardzo droga.

Kartridże do drukarek atramentowych należy napełniać dokładnie w taki sposób, jaki został opisany w instrukcji, która powinna zostać dołączona do dedykowanego zestawu regeneracyjnego. Każdy tusz i głowica drukarki z reguły wymagają zastosowania nieco innej metody napełnienia. Wykorzystanie zestawów regeneracyjnych pozwala na oszczędność na materiałach eksploatacyjnych, ale ma też wady. Przede wszystkim, po dłuższym czasie jakość wydruku zacznie się sukcesywnie obniżać i wówczas będzie trzeba wymienić głowicę drukarki na nową.

Popularni producenci tuszy i ich produkty

Jak łatwo można się domyśleć, oryginalne tusze do drukarek atramentowych produkują dokładnie te same firmy, które mają w swojej ofercie drukarki. Mowa tu więc o firmach Canon, HP, Lexmark, czy Brother, a to tylko niektóre z licznych przedsiębiorstw oferujących klientom tusze oryginalne do drukarek. Zamienniki tuszów oryginalnych produkują natomiast takie firmy jak: ORINK, ARMOR, INK MATE, ACTIVE JET, EMTEC, JETTEC. Ich jakość często jest taka sama, jak w przypadku oryginalnych pojemniczków, a cena bywa wielokrotnie niższa. Warto więc pokusić się o zakup zamienników tuszów do naszych drukarek.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

 • Ile razy można uzupełniać puste pojemniczki po tuszu do drukarek atramentowych?

  Ogólnie rzecz ujmując, przyjmuje się, że można użyć tej samej głowicy na 5-6 napełnień, ale w praktyce można napełniać kartridże tak długo, dopóki nie zostanie całkowicie zużyty element drukujący, a jakość wydruku będzie dla nas zadowalająca.

 • Z jakiego powodu drukarka nie wczytuje zamienników?

  Zamienniki tuszów do drukarki atramentowej mogą być niewczytywane przez urządzenie z powodu uszkodzenia pewnych elementów elektroniki w kartridżu lub w samej drukarce. Przyczyną takiej sytuacji może być dodatkowo źle przekonwertowana głowica. Aby zamienniki mogły funkcjonować w drukarce poprawnie często należy zresetować kartridż, albo ponownie zainstalować sterowniki do drukarki, choć nie jest powiedziane, że dzięki temu będą one działać.

 • Czemu kartridże o tych samych wymiarach mogą mieć inną zawartość tuszu?

  Otóż, producenci drukarek najczęściej dodają do nowego urządzenia tzw. zestaw startowy tuszów, mających zmniejszoną pojemność, w których może być przegródka plastikowa ograniczająca pojemność kartridża, albo zastosowana gąbka o zmniejszonej pojemności, która pochłania mniej tuszu. Jeśli taki kartridż zostanie poddany regeneracji, wówczas wymieniana jest gąbka na taką, która absorbuje większą ilość atramentu. Niemniej jednak, taka regeneracja musi być dokonana w sposób profesjonalny. Nie można jej dokonać w domu.

 • Czy jakość wydruku będzie niższa przy użyciu zamienników tuszów?

  W przypadku wykorzystywania do drukowania zamienników tuszu do odpowiedniego modelu drukarki, jakość wydruku nie powinna być gorsza, niż w przypadku stosowania oryginalnych produktów eksploatacyjnych.

Podsumowanie

Każdy użytkownik drukarki atramentowej musi samodzielnie wybrać, z jakich materiałów eksploatacyjnych chce korzystać w przypadku swojego urządzenia. Oryginalne tusze kosztują sporo, ale mamy w zasadzie pewność, że stosując je nie będziemy mieć problemu ani z drukarką, ani np. z jakością wydruku. Zamienniki tuszów oryginalnych to całkiem dobry, ekonomicznie uzasadniony wybór, ale należy uważać, aby kupić produkt pełnowartościowy, wyprodukowany z nowych części. Najtańsze są oczywiście zestawy regeneracyjne, ale ich zakup wiąże się z ryzykiem tego, że wydruk będzie miał słabą jakość. Samodzielne napełnianie pojemniczków z tuszem do drukarki dla wielu użytkowników będzie zbyt kłopotliwe, dlatego też wybiorą oni alternatywne rozwiązania.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2021-05-16 14:41:48, 170