Jak wybrać tusz do drukarki?

Drukarki atramentowe są w powszechnym użytku, nie tylko w domach prywatnych, ale również we wszelkiego rodzaju firmach i instytucjach. Do ich zakupu skłania użytkowników przede wszystkim cena urządzenia, ale należy zwracać uwagę również na koszty zakupu materiałów eksploatacyjnych do takich drukarek, ponieważ to one w dłuższej perspektywie czasu decydują o tym, czy użytkowanie drukarki jest korzystne pod względem finansowym, czy też nie. Większość drukarek atramentowych wykorzystuje pojemniczki z tuszem, które po zużyciu można wymienić na nowe, albo też napełnić ponownie tuszem określonego koloru. Pojawia się jednak pytanie, jak wybrać tusz do drukarki, aby jakość wydruku i wydajność pojemniczków była zadowalająca dla użytkownika?

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje tuszy do drukarek

Jak wybrać tusz do drukarki?Tusz do drukarek atramentowych jest to nic innego, jak pewien pojemnik z atramentem i odpowiednim wyposażeniem elektronicznym, podającym tusz do głowicy drukarki. Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego rodzaju drukarki należy zapoznać się z tym, jaki rodzaj tuszu ona wykorzystuje. Od jakości atramentu w dużym stopniu zależy sama jakość wydruku, szczególnie jeśli chodzi na przykład o drukowanie fotografii.

Tusze wykorzystywane w drukarkach można generalnie podzielić na dwa oddzielne typy. Mowa tu o tuszach pigmentowych i barwnikowych. Tusze pigmentowe pozwalają uzyskać wydruk o niezwykle ostrych konturach. Tusze tego typu wydrukują zarówno tekst, jak i grafikę, na dodatek bez względu na to, czy papier będzie złej jakości czy też będzie charakteryzować się nietypową strukturą. Tusze pigmentowe nadają się więc znakomicie do drukowania wizytówek, dyplomów, czy też innych treści na papierze czerpanym itp. Z kolei, tusze barwnikowe wymagają zastosowania papieru wysokiej jakości, ale ich zaletą jest to, że można dość łatwo mieszać ze sobą kolory. Jeśli więc naszym zamiarem jest częste drukowanie zdjęć i grafik, najlepiej jest zdecydować się właśnie na taki typ tuszów. Zdecydowana większość drukarek atramentowych dostępnych na rynku wykorzystuje w toku swojego funkcjonowania tusze barwnikowe.

Co ciekawe, na rynku pojawiają się już drukarki atramentowe, które korzystają zarówno z tuszów pigmentowych, jak i barwnikowych. Są one polecane dla tych użytkowników, dla których liczą się żywe kolory i ostre kontury, na przykład podczas wydruku zdjęć w wysokiej jakości obrazu. Ceny atramentów do drukarek są uzależnione od prezentowanego przez nie typu. Wpływa to oczywiście na koszty eksploatacji samych drukarek atramentowych. Przykładowo, tusze dostosowane wyłącznie do wydruku zdjęć będą droższe od tych, które adresowane są przede wszystkim do prac biurowych i wydruku tekstu czarno-białego. W zależności od modelu drukarki, zużywa ona więcej, bądź mniej tuszu, co wpływa na jej ekonomiczność.

Wybierając tusz możemy zakupić oryginalny pojemniczek z tuszem, zamiennik nie firmowy, bądź też tusz regenerowany – samodzielnie, albo w specjalnie do tego przeznaczonych punktach. Jakość wydruku z wykorzystaniem tuszu oryginalnego lub zamiennika prawdopodobnie będzie taka sama, ale nie można tego zagwarantować w przypadku zastosowania tuszu zregenerowanego, bowiem zależy to od prawidłowego przeprowadzenia procesu regeneracji i wykorzystania do tego celu odpowiedniej jakości tuszów.

Kupując pojemniczki z tuszem do naszej drukarki atramentowej naturalnie należy zwrócić uwagę na to, do jakiego typu drukarki są one adresowane. Warto również przyjrzeć się ich pojemności, bowiem świadczy to o wydajności pojemników. Im będzie ona wyższa, tym rzadziej przyjdzie nam je wymieniać na nowe. Na ogół, zwykłe pojemniczki z tuszem mają pojemność około 10-12 ml. Największe pojemniczki charakteryzują się pojemnością ponad 20 ml. Poszczególne modele zużywają różne rodzaje tuszy, co wpływa na ekonomiczność danego modelu. Możesz także zdecydować się na materiały alternatywne, które są zazwyczaj tańsze od oryginalnych. Generalnie jednak możesz spodziewać się gorszej jakości wydruku.

Popularni producenci tuszy do drukarek i ich produkty

Tusze dostępne na rynku są produkowane przede wszystkim przez firmy, które w swoim asortymencie mają drukarki atramentowe. Tusze oryginalne są wytwarzane przez takie firmy jak: Epson, HP, Canon, Lexmark, Xerox. Dobre zamienniki tuszów do naszych drukarek atramentowych produkują: ActiveJet, Flosta, ProMark, Printe, TF1, Incore, Lambda, Black Point, Megacom, JetWorld, Uni-1, InkTec, Accura, Printlab, Modecom, Ecojet, Suprapoint, 4JETS, TelForceOne, Fullmark, TB, Supratec, Armor itd.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

 • Czy lepiej zdecydować się na tusze pigmentowe czy barwnikowe?

  Tusze pigmentowe bardziej są wskazane do wydruku ważnych dokumentów i treści na nietypowym papierze, bowiem charakteryzują się one możliwością uzyskania ostrych konturów na wydruku. Natomiast tusze barwnikowe są polecane dla tych użytkowników, którzy często drukują kolorowe grafiki czy też zdjęcia.

 • Jak często trzeba wymieniać pojemniczki z tuszem?

  Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jest to zależne od intensywności wykorzystywania drukarki oraz od tego, jaką pojemność mają pojemniczki z tuszem. Im będzie to mniejsza wartość, a intensywność użytkowania większa, tym częściej przyjdzie nam wymieniać pojemniczki z tuszem na nowe.

 • Czy zamienniki tuszów dadzą taką samą jakość wydruku co tusze oryginalne?

  Tańsze zamienniki tuszów do drukarek dają taką samą jakość wydruku, co tusze oryginalne, dlatego też jeśli tylko jest taka możliwość, nie trzeba przepłacać.

 • Czy wykorzystując zamienniki pojemników z atramentem traci się gwarancję na drukarkę?

  Nie, producenci drukarek jasno określają, że korzystanie z alternatywnych materiałów eksploatacyjnych do drukarek atramentowych nie powoduje utraty gwarancji producenta.

 • Jak wybrać najlepszy, alternatywny materiał eksploatacyjny do drukarki atramentowej?

  Na rynku istnieje bardzo wiele zamienników tuszów, dlatego też przed zakupem określonego produktu warto porównać jego parametry, do których należy cena, wydajność i renoma firmy, z innych zamiennikami tuszów. Dopiero zestawienie takich cech pozwoli nam określić korzystność zakupu konkretnego produktu.

Podsumowanie

Tusze do drukarek należy wybierać biorąc pod uwagę przede wszystkim typ i model urządzenia, do którego zamierzamy je zastosować. Przy wyborze tuszów powinniśmy określić, jaki kolor nas interesuje i czy pojemnik z tuszem kolorowym ma być jeden, czy też podzielony na poszczególne kolory. Jest to istotne, bowiem jedne drukarki obsługują pojemniczki z tuszem kolorowym podzielone na kolory, a inne korzystają z jednego pojemniczka z tuszem barwnym.

Wysokiej jakości tusze do wydruków fotograficznych są adresowane do wszystkich entuzjastów drukowania zdjęć, ale będą one stanowić zbędny wydatek dla tych użytkowników, którzy zamierzają drukować wyłącznie dokumenty czy treści. Ważna przy wyborze tuszów jest ich pojemność oraz marka. Zamienniki tuszów oryginalnych dają podobną, jeśli nie tą samą jakość wydruku, a są tańsze, warto więc zdecydować się na nie.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2020-08-15 11:13:59, 213