Jak wybrać soczewki?

Soczewki kontaktowe są alternatywą dla okularów. Zakładamy je zwykle ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych. Jednak wybór soczewek nie jest tak prosty, jakby się nam mogło wydawać. Mamy naprawdę całe mnóstwo soczewek, warto więc poznać ich różne typy.

Na skróty...

Soczewki kontaktowe

jak wybrać soczewki

Powody, dla których nosimy soczewki kontaktowe:

Wygoda (zalecane osobom czynnie uprawiającym sport)

Zdrowie ( Mogą być noszone przez osoby e wszystkimi wadami wzroku. W niektórych przypadkach soczewki kontaktowe są jedynym możliwym produktem do korygowania wad wzroku.)

Estetyka (Soczewki dają możliwość uniknięcia noszenia okularów. )

Typy soczewek kontaktowych
  • miękkie soczewki

  • twarde soczewki

  • toryczne soczewki

  • progresywne soczewki

  • cylindryczne soczewki

  • asferyczne soczewki

  • dwuogniskowe soczewki

  • korekcyjne soczewki

Miękkie soczewki kontaktowe

Produkcja soczewek kontaktowych sięga lat 70 tych XX wieku. Od tego czasu miękkie soczewki kontaktowe zmieniły się po względem wielu funkcji. Mimo tego wspólną częścią soczewek miękkich jest to, że są bardzo wygodne w noszeniu, a tym samym pozawalają zapominać wszystkim ich posiadaczom o tym, że mają wadę wzroku.

Soczewki miękkie dostaniemy nie tylko te długoterminowe, ale nawet i jednodniowe, jednomiesięczne, jak i trzymiesięczne. Dodatkowo nowością są soczewki przedłużonego noszenia, czyli takie, które nie wymagają zdjęcia na noc.

Czemu miękkie soczewki są tak bardzo wygodne?

Miękkie soczewki zawierają w swojej objętości w 75% wodę. Dzięki temu są one niewyczuwalne i bardzo przyjemne dla oczu. Ściśle przylegają do rogówki. Aby jednak móc się cieszyć wygoda soczewek miękkich bardzo ważnym aspektem jest ich właściwa pielęgnacja. Musimy je pielęgnować płynami do soczewek. Wadą soczewek miękkich nie jest już tylko cena, ale i stosunkowo mały zakres korekcji wady.

Twarde soczewki kontaktowe

Twarde soczewki są powoli wypierane z rynku poprzez soczewki miękkie. Jednakże przy niektórych wadach wzroku używanie soczewek twardych jest jedyną dozwoloną leczenia wad wzroku. soczewki twarde przepuszczające gazy są o wiele bardziej trwalsze, niż soczewki miękkie. Potrzebujemy jednak dużej ilości czasu, aby się przyzwyczaić do ich noszenia. Jeśli chodzi o pielęgnację soczewek twardych to jest bardzo podobna do pielęgnacji soczewek miękkich, czyli wymagany do tego jest płyn, a także regularne oczyszczanie ich. Zanim kupimy płyn do soczewek twardych trzeba zwrócić uwagę na jego skład, gdyż różni się od składu płynu do soczewek miękkich. Twarde soczewki kontaktowe zaleca się przy trudniejszych wadach wzroku, chociażby przy astygmatyzmie, czy bardzo ciężkich schorzeń okulistycznych. Wadą soczewek twardych jest ich wygórowana cena, ponieważ często są wykonywane na indywidualne zamówienia pacjentów.

Toryczne soczewki kontaktowe

Jeszcze do niedawna astygmatyzm uniemożliwiał pacjentom noszenie soczewek kontaktowych. Obecnie istnieje dla nich ratunek, którym są soczewki toryczne dla wad wzroku, które łączą się z astygmatyzmem. Soczewki toryczne nie tylko chronią oczy, ale i umożliwiają bardzo dobre widzenie.

W jaki sposób dobrać soczewki toryczne?

Aby dobrać odpowiednie soczewki należy udać się do kontaktologa. Dobieranie soczewek torycznych jest dość skomplikowane, gdyż bardzo często występują różnice wad w obu oczach. Należy dodatkowo ustalić moc sferyczną, jak i moc toryczną. Soczewki toryczne występują w wersji dla krótkowidzów, ale i dalekowidzów.

Cena soczewek torycznych jest wyższa niż soczewek sferycznych. Wszystko z powodu skomplikowanej technologii wykonywania takich soczewek. Zwykle pacjenci, którzy wypróbowali soczewki toryczne nie wracają już do pełnego noszenia okularów. Niektóre modele soczewek torycznych blokują promienie UV.

Progresywne soczewki kontaktowe

U każdego człowieka w pewnym momencie jego życia pojawia się problem z oczami. Po prostu wzrok ulega pogorszeniu. Jest to skutek gorszej akomodacji oka, a widać to około 50 roku życia. Wielu pacjentów musi w takim wypadku udać się po okulary tzw. „do czytania”. Zwykle zaatakowane zostaje widzenie z bliska, więc trudno poprzez to czytać, czy nawet pisać. Najgorzej mają pacjenci, których tryb życia wymaga patrzenia raz daleko, raz blisko. Idealnym rozwiązaniem dla takich osób będą soczewki progresywne. Dzięki nim człowiek zachowuje pełną ostrość widzenia bez względu na to na co się patrzy.

Progresywne soczewki to soczewki dwuogniskowe, wiec trzeba się do nich przyzwyczaić. Na rynku dostępne są trzy rodzaje soczewek progresywnych, czyli:

soczewki kontaktowe podzielone poziomo na dwie części posiadające różne ogniskowe

podział centryczny

soczewki dwuogniskowe, które powstają poprzez nakładanie obu rodzajów soczewek

Asferyczne soczewki kontaktowe

Różnicą soczewek sferycznych, jak i asferycznych nie jest rodzaj wady wzroku u pacjenta, lecz do rodzaju konstrukcji danej soczewki. Konstrukcja ma bardzo duży wpływ na grubość soczewki, a także dopasowanie do oka. W danej chwili większość soczewek kontaktowych miękkich to soczewki asferyczne. Zaletą soczewek asferycznych jest to, że naniesiona została na tą soczewką moc, która jest w stanie zapewnić bardzo dobrą widoczność pacjentowi. W każdym z punktów w soczewce asferycznej moc jest jednakowa, więc kiedy soczewka przesunie się na powierzchni oka to pacjent nie odczuwa niewygody.

Asferyczne soczewki regulują wady od –25D, do +25 D.

Dwuogniskowe soczewki kontaktowe

Są alternatywą dla ludzi, którzy poprzez wek utracili odpowiednią jakość wzroku (starowzroczność), a nie chcą nosić okularów. Dwuogniskowe soczewki można dostać w wersji zarówno miękkiej, jak i twardej. Dodatkowo dostaniemy soczewki roczne, miesięczne, czy też jednodniowe. Pielęgnacja przebiega w podobny sposób, jak i przy soczewkach korekcyjnych, czy kosmetycznych. Do pielęgnacji używa się płynów, pojemniczka, a także regularnego płukania soczewek.

Soczewki ze względu na zastosowanie dzielimy na:

  • soczewki korekcyjne

  • soczewki lecznicze

  • soczewki kosmetyczne

Korekcyjne soczewki kontaktowe

Najbardziej popularna forma soczewek to soczewki korekcyjne. Dzięki nim można w podobny sposób jak okulary skorygować wady wzroku, a także poprawić jakość widzenia. Dzięki tym soczewkom mamy możliwość wyrównywać wady nabyte, ale też i wady wrodzone. Nie stosuje się ich u małych dzieci, a dopiero kiedy mają kilkanaście lat. Soczewki korekcyjne stosuje się przy takich wadach, jak chociażby: nadwzroczność, krótkowzroczność, stygmatyzm, jak i też starczowzroczność.

Jak dobrać soczewki korekcyjne?

Dobieramy je przy pomocy okulisty. Wybiera się je nie tylko pod względem stopnia uwodnienia, ale i promieni krzywizny soczewki, no i materiału, z jakich zostały wykonane. Soczewki korekcyjne będą mogły zapewnić doskonałe widzenie przy wadzie od –25D, aż do +25D. Produkuje się je co 0,25 dioprii, dzięki czemu wykorzystać może je praktycznie każdy pacjent.

Podział soczewek pod względem czasu noszenia:

  • jednodniowe

  • dwutygodniowe

  • miesięczne

  • kwartalne

  • roczne

Jednodniowe soczewki kontaktowe

Wprowadzone zostały do sprzedaży w 1995 roku. Można w pełni dbać o wzrok, a przy tym zapobiegać wystąpieniu infekcji oka. Jednodniowe soczewki to soczewki miękkie, które zostały wykonane z hydrożelu, który świetnie przepuszcza tlen. Dzięki nim nie występuje ryzyko alergii, czy uczuleń. Dużą zaletą tych soczewek jest to, że nie osadzają się na nich białkowe osady, które prowadzą nie tylko do uczulenia, ale i pogorszenia stanu widzenia. Dodatkowo soczewki jednodniowe są wygodne w użyciu, bo nie potrzeba stosowania płynu, ponieważ pod dniu noszenia je po prostu wyrzucamy. Ryzyko zgubienia jednej soczewki nie stanowi wielkiego problemu, gdyż wyjmujemy z opakowania nową. Soczewki jednodniowe nadają się do pływania. Jednodniowe soczewki kontaktowe to także soczewki kosmetyczne, które zmieniają barwę oczu. Mogą je stosować osoby, które nie posiadają wad wzroku na jednorazową okazję.

Wadą soczewek jednodniowych z pewnością będzie ich cena, jednak często uzależniona od producenta.

Dwutygodniowe soczewki kontaktowe

Są to soczewki systematycznej wymiany. Charakterystyczną cechą, jak sama nazwa wskazuje tych soczewek jest czas, przez jaki mogą być użytkowane, czyli 14 dni. Soczewki dwutygodniowe dzielą się na :

zwykłe dzienne soczewki - trzeba je ściągać na noc, a także wymagają codziennej pielęgnacji wersję przedłużonego noszenia.- w nich można spać, no i nie wymagają ściągnięcia przez 14 dni. Soczewki te dostępne są na rynku w wersjach kolorowych, więc można dzięki nim upiększyć swój wizerunek. Cena pozostaje na średnim poziomie.

Miesięczne soczewki kontaktowe

Cena soczewek miesięcznych w ostatecznym rozrachunku jest większa, niż cena soczewek rocznych. Mimo to posiadają one bardzo dużo zalet. Poprzez krótszy czas noszenia minimalizujemy szansę wystąpienia powikłań. Nie gromadzą się na nich białka. Pielęgnacja soczewek miesięcznych musi być niezwykle regularna, czyli w tym celu należy płukać soczewki w płynie i usuwać wszelkie zanieczyszczenia.

Znajdziemy soczewki dzienne, ale i soczewki miesięczne do ciągłego noszenia. Roczne soczewki kontaktowe Są to soczewki o stosunkowo długim okresie użytkowania, nazywa się na także jako soczewki konwencjonalne. Ich okres trwałości wynosi od 6 do 12 miesięcy. Mimo, że maksymalny czas noszenia wynosi 12 miesięcy to w wyniku np. nieodpowiedniej pielęgnacji trzeba je wymienić wcześniej.

Są one uważane za najbardziej ekonomiczne, dlatego zaleca się je osobom, które przy wyborze soczewek kierują się ich ceną. Minusem tego typu soczewek jest to, że regularnie musimy o nie dbać. Osoby, u których wada wzroku postępuje dosyć szybko nie powinny użytkować soczewek rocznych.

Popularni producenci

  • Barnaux

  • Ciba Vision

  • ColourVue

  • Coopervision

  • Daysoft

  • Eyeye

  • Interojo

  • Piiloset

  • Sauflon

  • Ultra Vision

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy można kupić soczewki toryczne kolorowe?

    Tak. Kilka producentów ma w swojej ofercie barwione soczewki toryczne, dzięki którym możemy nie tylko pogłębić swój kolor oczu, ale i zupełnie go zmienić.

  • Czy noszenie soczewek kontaktowych jest wygodne?

    Noszenie soczewek jest komfortowe, jeśli wybierzemy odpowiednie soczewki dla swojej wady wzroku. przed wyborem trzeba skonsultować się ze swoim okulistą.

  • Od czego jest uzależniona cena soczewek kontaktowych?

    Ceny soczewek kontaktowych są uzależnione od okresy użytkowania danej soczewki. W przeliczeniu rocznym najdrożej wychodzą soczewki jednodniowe. Warto jednak sprawdzić nie tylko soczewki kontaktowe u jednego producenta, ale i u innych, ponieważ identyczne soczewki mogą kosztować dużo mniej.

Podsumowanie

Soczewki kontaktowe są zbawieniem dla osób, które nie cierpią nosić okularów. Soczewki kontaktowe różnią się nie tylko ceną, ale i pod względem czasu noszenia, no i wady wzroku jaką posiadamy. Przed kupnem soczewek każdy z nas powinien skontaktować się ze swoim lekarzem okulistą w celu wybrania tych najbardziej dla nas odpowiednich.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-04-25 13:54:19, 120