Jak chronić skórę przed słońcem?

Piękna opalenizna jest uznawana za ten szczególny element w wyglądzie, który staje się wabikiem dla płci przeciwnej i decyduje o tym, czy jesteśmy uznawani za ładnych czy nie. Oczywiście piękna opalenizna nie znaczy- spalić się na raka, czy też nadużywać kąpieli słonecznych, bądź opalania się na solarium. Dlatego też warto zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki do opalania, które pomogą nam uniknąć tych przykrych oparzeń, czy dyskomfortu.

Na skróty...

Kosmetyki chroniące skórę przed słońcem

jak wybrać odpowiednie kosmetyki chroniące przed słońcem

Mimo tego, że słońce daje nam światło, jak i ciepło to również emituje promienie UV, podczerwień, jak i wiele innych. Oczywiście większość tych promieni nie dociera bezpośrednio do Ziemi, gdyż zostaje to wchłonięte przez atmosferę naszej planety. Niestety nie dzieje się tak z promieniami UVA, jak i UVB. Wyżej wymienione typy promieniowania wpływają niekorzystnie na człowieka.

Promieniowanie UVA - przenika do tych najgłębszych warstw w naszej skórze. Jeżeli wystawiamy skórę na długi czas to promienie UVA mogą uszkodzić warstwę łączną skóry, a więc w rezultacie skóra starzeje się. Dodatkowo często dochodzi nie tylko do fotostarzenia, ale i uszkodzenia DNA komórek skóry, a my łapiemy fotoalergię, czyli uczulenie na słońce.

Promieniowanie UVB – Promienie UVB są wchłaniane poprzez naskórek. Jeżeli wystawimy skórę na słońce bez żadnej ochrony to narażamy ją na poparzenia, a także uszkodzenie komórek skóry. Konsekwencją tego może być pojawienie się raka skóry

To zadziwiające, że nasza skóra pod wpływem promieni słonecznych potrafi zmienić swój kolor. Wszystko poprzez to, że skóra w ten sposób broni się przed szkodliwymi czynnikami, jakie może dać słońce. Melanina obecna w skórze poprzez promieniowanie UVA zaczyna się uwalniać wprost do komórek naskórka, a przez to powoduje ciemne zabarwienie. Promienie UVB aktywują produkowanie melaniny w jeszcze większej ilości poprzez melanocyty. Konsekwencją tego działania jest pojawienie się opalenizny po upływie 3 dni od wystawienia się na słońce. Musimy pamiętać o tym, że im dłużej wystawiamy swoją skórę na słońce- tym ciemniejszy ma ona kolor. Dzięki temu możemy zrozumieć, czemu osoby zamieszkałe na kontynencie afrykańskim mają ciemny kolor skóry. Opalenizna to objaw zagęszczenia melaniny na naszej skórze. Opalenizna z całą pewnością pochłania promieniowanie UV, jednak jest przeciwutleniaczem, który powoduje fotostarzenie naszej skóry. Melanina to nasz naturalny filtr UV, jednak bardzo słabym. Badania naukowe dowodzą, że melanina przeliczana na wartość SPF ma ok. 2-4. Z tego powodu do ochrony skóry przed szkodliwym promieniowaniem UVA, jak i UVB musimy używać kosmetyków do opalania.

Kiedy wybieramy kosmetyki do opalania zwróćmy uwagę na:
  • Ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB

  • Nietoksyczność

  • Ich odporność na pot, no i wodę

  • Fototrwałość

  • Hypoalergiczność

Warto zwrócić uwagę na etykietę, jaka jest umieszczona na danym kosmetyku. Bardzo często widnieje na nich informacja które z wyżej wymienionych podpunktów zostało udowodnione testami we właściwych ośrodkach badawczych.

Kiedy chcemy wybrać całą gamę kosmetyków do opalania musimy pomyśleć nad tym, jak dużej ochrony potrzebuje nasza skóra. Wszystkie kosmetyki do opalania powinny zostać oznaczone skrótem SPF(Sun Protection Factor), a obok skrótu musi się znaleźć cyfra. Jest to nic innego, jak faktor, który określa do ilu razy dłużej możemy korzystać z kąpieli słonecznej, aby uniknąć poparzeń słoneczny w porównaniu z czasem przebywania na słońcu bez jakiejkolwiek ochrony. Przykład: SPF 20 podpowiada nam , że na słońcu można przebywać 20 razy dłużej w porównaniu z czasem przebywania na słońcu bez żadnej ochrony. Jeśli na słońcu możemy przebywać 20 minut to z SPF 20 można przebywać 400 minut, ponieważ 20x20= 400. Pamiętajmy, że im wyższą wybierzemy wartość SPF , tym zapewnimy swojej skórze większą ochronę przeciwko promieniom słonecznym.

Kosmetyki do opalania mają w sobie filtry słoneczne, które chronią naszą skórę przed promieniami słonecznymi.

Filtry dzielimy na:

Filtry chemiczne - absorbują promieniowanie UV(nadfioletowe). Są to syntetyczne związki(np. zw. trepenowe), ale i substancje naturalne(melanina, kwas urokaniowy).

Filtry fizyczne - inaczej ekstrakty słoneczne. Odbijają, a potem rozpraszają światło. W skład filtrów fizycznych wchodzą substancje nieorganiczne, np. tlenek cynku.

Zwykle kosmetyki do opalania mają w sobie filtry chemiczne, jak i filtry fizyczne. Osoby, które mają wrażliwą skórę ze skłonnościami alergicznymi mogą mieć uczulenie na filtry chemiczne. Dla alergików, bądź osób o wrażliwej skórze zostały stworzone filtry mineralne, które nie uczulają.

Wybierając kosmetyki do opalania zwracajmy uwagę na to, czy na ulotce kosmetyku pojawiła się informacja na temat ochrony zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA. Niektórzy producenci dodatkowo zamieszczają informację o tym, w jakim stopniu dany kosmetyk chroni przed promieniowaniem UVA. Wartość ochrony UVA nie może być mniejsza niż jedna trzecia ochrony UVB.

Na co zwracać uwagę wybierając kosmetyk do opalania? Przede wszystkim na miejsce, gdzie się chcemy opalać, a dokładniej od szerokości geograficznej. Latem największe stężenie promieni UVB jest między 30 szer. geograficzną południową, a 30 północną- popołudniu. Największe natężenie promieni występuje w Afryce, w Europie natomiast im kraj położny jest bardziej na południe, tym natężenie jest większe.

Najczęściej zadawane pytania

  • Czy krem do opalania działa bezpośrednio po nałożeniu?

    Krem do opalania powinniśmy zaaplikować na nasze ciało na 15- 20 minut przed opalaniem się. Musimy pamiętać, że tuż po nałożeniu kremu do opalania nie działa, a trzeba odczekać te kilkanaście minut.

  • Czy kremem powinnam smarować całe ciało?

    Tak! Krem do opalania trzeba koniecznie aplikować na całe ciało. Mitem jest to, że posmarować kremem należy tylko twarz, dekolt i barki. Nie zapominajmy o zaaplikowaniu kremu na nogi, a w szczególności miejsca tuż pod kolanami.

Podsumowanie

Opalanie będzie przyjemne i bezpieczne, kiedy w odpowiedni sposób ochronimy naszą skórę przed szkodliwymi skutkami promieniowania UVA, jak i UVB. Najlepiej dobierać krem do opalania po jego wartości SPF, a także odpowiednim faktorze. Warto poznać wcześniej swój fototyp skóry, aby określić, jaka ochrona będzie nam potrzebna. Krem do opalania i jego skład wybierajmy patrząc również na to, gdzie będziemy się opalać.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-10-08 05:33:28, 120