Jak wybrać kalkulator naukowy?

Wykonywanie skomplikowanych obliczeń matematycznych wymaga szerokiej wiedzy i umiejętności, którymi pochwalić się mogą naprawdę nieliczni. Na szczęście, z pomocą w takich sytuacjach przychodzą zaawansowane kalkulatory naukowe, które są wręcz mini-komputerami, przeznaczonymi chyba wyłącznie do liczenia.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje kalkulatorów

Kalkulator naukowy - jak wybrać?Kalkulatory naukowe można podzielić na dwie odrębne grupy. Pierwsza z nich obejmuje szkolne kalkulatory naukowe, które przydadzą się na lekcjach matematyki – może nie w szkole podstawowej, ale w szkole średniej, a już na pewno na studiach wyższych politechnicznych. Obliczanie skomplikowanych działań matematycznych czy statystycznych z wykorzystaniem kalkulatorów naukowych staje się proste. Szkolne kalkulatory naukowe oprócz podstawowych działań, są w stanie obliczyć funkcje matematyczne, do których zaliczyć należy funkcje trygonometryczne, logarytmiczne, funkcje wykładnicze, czy też liczenie odwrotności. Dzięki tym kalkulatorom użytkownik może obliczyć działania w układach dwójkowych, ósemkowych, szesnastkowych, z zastosowaniem ułamków zwykłych. Kalkulatory tego typu są przydatne podczas obliczeń statystycznych i elementów kombinatoryki. W zasadzie większość dostępnych kalkulatorów naukowych na rynku posiada możliwość zapamiętywania ciągu obliczeń do wykonania, dzięki czemu obliczenia matematyczne stają się jeszcze prostsze. W kalkulatorach naukowych można ustawić, do którego miejsca po przecinku chcemy uzyskiwać wyniki rozwiązywanych działań. Kalkulatory naukowe mogą być zasilane na baterie słoneczne lub na baterie typu paluszki. Drugim typem kalkulatorów naukowych, są kalkulatory inżynierskie. Są dedykowane dla osób, które potrzebują za ich pośrednictwem wykonywać bardzo skomplikowane obliczenia. W tej grupie urządzeń występuje spora różnorodność. W starszych modelach kalkulatorów inżynierskich stosowano odwrotną notację polską, dla której charakterystyczny był brak klawisza „=” a występowanie klawisza „Enter” lub „Exe”. W najnowszych modelach stosowane są wyświetlacze alfanumeryczne. W tychże kalkulatorach istnieje możliwość wprowadzenia całych wyrażeń, bez pomijania znaków operacji, przed wykonaniem działania. Warto podkreślić, że ich obsługa nie jest skomplikowana. W większości przypadków użytkownicy mogą pisać i przechowywać programy o różnym stopniu rozbudowania, obliczeń na liczbach zespolonych, skomplikowanych wyliczeń statystycznych itp. Na rynku dostępne są modele posiadające bank danych czy też wyświetlacz graficzny. Inżynierskie kalkulatory naukowe w dużym stopniu przypominają mikrokomputery. W grupie tej wyróżnia się specjalistyczne kalkulatory dla chemików czy fizyków, posiadające odpowiednie dla tychże grup funkcje.

Kalkulatory naukowe są wyposażone przeważnie w jedną pamięć sumującą oraz klika pamięci prostych. Pamięć w tych urządzeniach może służyć jako obszar przechowywania argumentów i rezultatów funkcji, które wymagają więcej niż tylko jednego parametru. Jeśli kalkulator naukowy posiada wbudowane funkcje statystyczne, wówczas pamięć wykorzystywana jest do przechowywania wyników pośrednich. Warto wspomnieć, iż pamięć jest funkcją kalkulatora, która umożliwia zapamiętywanie liczb i wielokrotne ich używanie w trakcie obliczeń, zamiast ręcznego wpisywania. Klawisze dotyczące pamięci najczęściej oznaczone są literą M – Memory.

Popularni producenci kalkulatorów i ich produkty

Wśród producentów kalkulatorów naukowych na pewno należy wymienić takie firmy jak Apollo, Citizien, Casio i Daymon. Jednym z najpopularniejszych producentów tego typu urządzeń, którego produkty są postrzegane na rynku jako niezawodne, jest firma Casio. Kalkulatory naukowe Apollo posiadają najczęściej 10- cyfrowy wyświetlacz oraz wiele różnorodnych funkcji, takich jak: klawisz Second Function, automatyczne wyłączanie zasilania, liczby zespolone, funkcje trygonometryczne i ich odwrotności, funkcje logarytmiczne i hiperboliczne, pierwiastki, sumowanie do pamięci, usuwanie ostatnio wpisanej liczby, obliczenia na współczynnikach, obliczenia i konwersja DEG, RAD, GRAD, jak również wariancje oraz obliczenia wraz z konwersją systemów DEC, HEX, OCT i BIN. Marka Citizen jest ceniona w branży kalkulatorów naukowych. Modele tych kalkulatorów są wyposażone w ponad 80 różnych funkcji, do których wlicza się liczby zespolone, funkcje hiperboliczne, logarytmiczne, czy też trygonometryczne, pierwiastki, obliczenia na współczynnikach, wariancje itd. Godnymi uwagi kalkulatorami naukowymi są modele Citizen SR135 i SRP145.

Casio, jak już zostało powiedziane, jest producentem niezawodnych kalkulatorów naukowych. Liczbą swoich funkcji przewyższają one na ogół inne kalkulatory tego typu. Poszczególne modele oczywiście różnią się możliwościami, ale generalnie są one wyposażone w automatyczne wyłączanie, regulację kontrastu wyświetlacza, naturalny zapis ułamków zwykłych, naturalny zapis pierwiastków i potęg, obliczanie kombinacji i wariacji, wykonywanie obliczeń statystycznych, obliczanie funkcji hiperbolicznych i trygonometrycznych, a nawet korektę błędów. Kalkulatory naukowe Casio nowej generacji prezentują w sumie prawie 250 funkcji. Godne polecenia są modele Casio FX-82ES, FX-85ES oraz FX-350ES. Dla bardziej wymagających klientów Casio stworzyło zaawansowane, wyspecjalizowane modele kalkulatorów naukowych, posiadające ponad 400 różnych funkcji, do których wlicza się obliczenia układów równań, całek i pochodnych, liczb zespolonych, macierzy i wektorów, logarytmów, statystyki i regresji itp. Zainstalowany w kalkulatorach system V.P.A.M. umożliwia wykonywanie obliczeń w kolejności zgodnej z regułami matematycznymi. Do tego typu kalkulatorów naukowych zalicza się np. model FX-991ES. Firma Daymon produkuje wysokiej klasy kalkulatory naukowe, które jednak ilością funkcji nie mogą równać się z zaawansowanymi kalkulatorami Casio. W najlepszym razie posiadają one 240 funkcji, a w podstawowej wersji jedynie 56 funkcji, oprócz podstawowych działań na liczbach. Do prostych kalkulatorów naukowych Daymon zalicza się model DH-105, a do zaawansowanych model RS-355. W ostatnim czasie na rynku pojawił się najlepszy model kalkulatora Daymon, posiadający aż 401 funkcji. Jest to Daymon RS-577.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Jak zasilane są kalkulatory naukowe?

    W zależności od producenta i modelu kalkulatora naukowego, może być on zasilany bateriami AAA, bateriami słonecznymi bądź baterią typu LR-44.

  • Jaki kalkulator naukowy wybrać – prosty czy zaawansowany?

    To zależy od potrzeb samego użytkownika. Jeśli zamierzasz wykorzystywać kalkulator naukowy na gruncie obliczeń na lekcjach matematyki w szkole średniej czy na studiach, całkowicie wystarczy Ci prosty kalkulator naukowy. Jeśli jednak potrzebujesz urządzenia liczącego do przeliczania skomplikowanych działań, wybierasz się na specjalistyczne studia z zakresu matematyki, wówczas na pewno bardziej przydatny będzie zaawansowany kalkulator naukowy, taki jak kalkulator inżynierski.

  • Czy dziecku w szkole podstawowej lub gimnazjalnej potrzebny jest kalkulator naukowy?

    Raczej nie, chyba że od razu chcesz zainwestować w dobry kalkulator, który będzie przydatny dziecku w kolejnych etapach nauczania matematyki.

Podsumowanie

Na rynku dostępna jest szeroka gama kalkulatorów naukowych. Większość z nich posiada nader zaawansowane funkcje, które potrzebne są specjalistom z zakresu matematyki. Kupując kalkulator naukowy warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy kilkaset funkcji matematycznych zawartych w urządzeniu, rzeczywiście będzie dla nas przydatnych.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-04-20 02:41:52, 120