W swoich książkach pisarz zachował od zapomnienia także najbliższą ojczyznę — rodzinny Przemyśl. Obraz miasta podmalowany szczęściem chłopca przybrał kształt mitu. Dzięki niemu mógł pisarz pochwycić pogubiony w różnych miejscach i czasach czas życia, który przepłynął mu tak, jak to ujął w powieści
Płynie Rzeka, płynie...
...W czasie pracy nad tą książką znajdowałem się równocześnie w kilku czasach: w czasie teraźniejszym, przeszłym niedokonanym, przeszłym dokonanym. W sposób dosłowny przechodziłem przez niewidoczne, ale wyraźne i nadające naszej rzeczywistości sens granice owych terminów. Czas przeszły dokonany pozwolił łudzić się, że to co robię ma jakiś sens. Ponieważ przeszłość ma zawsze jakiś sens. Powieść jest o tym co minęło. Miasto (...) dla czasu, w którym przekazane wydarzenia się rozgrywają swojego rodzaju symbolem losu nas wszystkich w drugiej wojnie światowej. Naród żegnał swoich synów padających na polu walki, rozstrzeliwanych nad masowymi grobami, wywożonych w obce strony. Panorama pogranicza kultur: polskiej, żydowskiej, ukraińskiej, etniczna miszkulancja tak owocodajna dla dziejów ojczystego piśmiennictwa. (...)
Przemysław Bystrzycki (1923-2004) — polski pisarz, skoczek cichociemny, Honorowy Obywatel Przemyśla i Poznania. W latach 1955-1999 Przemysław Bystrzycki wydał 20 tytułów literackich. Otrzymał wiele nagród literackich, pracował w tygodnikach społeczno-kulturalnych. Przez wiele lat pełnił funkcję wiceprezesa Oddziału Związku Literatów Polskich w Poznaniu i zastępcy członka Zarządu Głównego ZLP. Był członkiem Polskiego Pen-Clubu, członkiem władz naczelnych Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Odznaczony Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami.
Jest autorem utworów literackich:
Warkocze, Operacja Milczący Most, Śmierć nad Agfar-wadi, Wyspa Mauritius, Szkockie pożegnania, Wronie uroczysko, Strumień, Anujka, Wyspa Wniebowstąpienia Nessie i inne opowiadania, Włoskie kartki, Płynie rzeka płynie, Kamienne lwy, Znak Cichociemnych, Ponar i inne opowiadania, Wiatr Kuszmurunu, Książę, Szabasy z Brandstaetterem, Nad Sanem nad zielonookiem, Oddanie broni, Jabłko Sodomy.
Opublikował kilkaset artykułów w prasie krajowej i emigracyjnej. Był Honorowym Obywatelem Miasta Poznania. W 1983 r. otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Przemyśla w dziedzinie kultury. Od 1973 r. był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu, a od 1974 r. członkiem Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu. Swoje związki z Przemyślem opisał barwnie w autobiograficznym
Nad Sanem nad zielonookim 1923-39. Przez całe swoje życie przyczyniał się do promocji swego rodzinnego miasta. Cała Jego droga życiowa wskazuje na niezwykle patriotyczną sylwetkę, oddaną sprawom Polski, z wielokrotnym narażeniem własnego życia, a twórcza praca literacka stawia go w szeregu wyróżniających się współczesnych pisarzy polskich.
Gato
238 str., oprawa miękka, obwoluta, format 125x195
Stan: b.dobry
Wyd.: Wydawnictwo Poznańskie, 1982
ISBN: 83-210-0320-6