Tytuł oryginału:
Die Wölfe
Tłumaczenie: Barbara Tarnas
Wilki to obraz kończącego się świata pewnej mazurskiej wsi w latach 1933-1945, zachwianie się dotychczasowej hierarchii wartości, utrata godności ludzkiej przez jednych i nieustępliwa walka o jej zachowanie przez innych - oto najkrótsze streszczenie tej znakomitej powieści, uważanej przez niektórych za największe osiągnięcie pisarskie nieżyjącego już Hansa Hellmuta Kirsta.
Tę sugestywną książkę o pewnych znamionach eposu, pełną dramatycznej siły, czyta się niczym najlepszą powieść sensacyjną, zmuszającą jednak do refleksji o destrukcyjnej sile systemu totalitarnego oraz właściwościach natury ludzkiej.
Alfons Materna jest mieszkańcem niewielkiej wsi Maulen w południowej części Prus Wschodnich. Do wioski, w której życie toczyło się zwykłym rytmem, dociera narodowy socjalizm. Bardzo szybko znajduje tu wyznawców, dostrzegających szansę dla siebie na fali rodzącego się faszyzmu. I oto na naszych oczach poczciwe miernoty przeobrażają się w bezwzględnych watażków, w drapieżne wilki, nie stroniące od przemocy, a nawet morderstw, szermujących hasłami o wierności fuehrerowi i ojczyźnie. Bardzo niewielu mieszkańców znajduje w sobie dość odwagi i determinacji, by - tak jak Alfons Materna - przeciwstawić się złu.
W
Wilkach, podobnie jak w
8/15 w partii i
8/15 w koszarach Hans Hellmut Kirst diagnozuje niemiecki faszyzm, a właściwie przyczyny zaszczepienia w niemieckim narodzie tego najbardziej zbrodniczego i bezsensownego systemu w historii. Jak to możliwe, że naród, który dał światu muzykę Bacha, Händla i Telemanna, dzieła Goethego i Schillera, oddał władzę tak prymitywnym i wynaturzonym kreaturom?
W
Wilkach poznajemy hitlerowski nazizm nie przez pryzmat wielkiej polityki i najbardziej spektakularnych wydarzeń europejskich, ale przez pryzmat życia niewielkiej wiejskiej społeczności. Akcja powieści ma miejsce w mazurskiej wiosce o nazwie Maulen, położonej gdzieśw południowej części ówczesnych Prus Wschodnich, pomiędzy bagnem, lasem i jeziorem, którą wielkie wydarzenia wojenne zdawały się omijać, przynajmniej do roku 1945.
Maulen na uboczu wielkich dróg, oddalone o całe kilometry od stacji kolejowej, wciśnięte w najodleglejszy zakątek Wielkoniemieckiej Rzeszy, oddychało pełnią radosnych przeżyć.
Hans Hellmut Kirst (1914-1989) w latach II wojny światowej walczył jako żołnierz Wehrmachtu. Brutalne wspomnienia z wojny zadecydowały, iż postanowił spróbować swoich sił w dziedzinie literatury. Zadebiutował w 1950 roku. Jego przesycone świadomością moralnego upadku narodu niemieckiego książki, przedstawiające w krzywym zwierciadle megalomanię ideologów III Rzeszy przysporzyły mu wielu zwolenników. Do kanonu literatury światowej weszły m.in.: cykl „08/15”, „Fabryka oficerów”, „Bunt żołnierzy”, „Noc generałów”.
Gato
Seria:
Hans Hellmut Kirst - Dzieła zebrane
352 str., oprawa twarda, obwoluta, format 145x210
Stan: b.dobry (praktycznie idealny)
Wyd.: Interart, 1994
ISBN: 83-7060-383-1 (Wilki, t. 1); 83-7060-122-7 (Hans Hellmut Kirst - Dzieła zebrane)