Krzyżowcy, t. 1-2/4 - Zofia Kossak
Krzyżowcy to czterotomowa powieść historyczna Zofii Kossak z dziejów pierwszej krucjaty wydana po raz pierwszy w 1935 r. przez Księgarnię św. Wojciecha. Jest to pierwsza część trylogii (Krzyżowcy, Król trędowaty, Bez oręża) o wyprawach krzyżowych, w których brali również udział rycerze polscy (akcja rozpoczyna się w Polsce w 1095 r.), zakończona wyzwoleniem Jerozolimy i odzyskaniem Grobu Świętego.
Krzyżowcy Zofii Kossak to jedna z najlepszych, najpiękniejszych, najbardziej przejmujących i zarazem najmądrzejszych powieści. To nie tylko powieść historyczna, nie tylko opis autentycznych wydarzeń, ale i jednocześnie barwny obraz epoki wczesnego Średniowiecza - z bogactwem szczegółów historycznych przedstawiona jest m.in. zwycięska bitwa w dolinie Dorylei, wyczerpująca droga przez góry i pustynie Azji Mniejszej, oblężenie Antiochii oraz ostateczne zdobycie Jerozolimy i utworzenie Królestwa Jerozolimskiego. Pisarka stworzyła jeden z najpełniejszych obrazów średniowiecznej Europy, ukazując jednocześnie zetknięcie się trzech kultur: łacińskiej, bizantyjskiej i muzułmańskiej, które zapoczątkowały nowy okres w kulturze Europy.
Tom I: Bóg tak chce!
Tom II: Fides graeca
Zofia Kossak (Zofia Kossak-Szczucka) (1890-1968) - polska powieściopisarka, wnuczka Juliusza Kossaka, uznawana była za następczynię Kraszewskiego i Sienkiewicza w dziedzinie powieści historycznej.
Seria:
382 str., oprawa twarda płócienna, format 130x200
Stan: b.dobry
Wyd.: Instytut Wydawniczy Pax, 1969
ISBN: -