Jak wybrać choinkę ?

Kiedy nadchodzi listopad, a po nim grudzień, wszyscy wiedzą, że wielkimi krokami zbliżają się wyczekiwane Święta Bożego Narodzenia. Są to święta bardzo radosne, które kończą czas Adwentu w Kościele Katolickim. Trzeba powiedzieć, że z obchodami Świąt Bożego Narodzenia związanych jest szereg zwyczajów, pieczołowicie praktykowanych w Polsce. Do tradycji Świąt Bożonarodzeniowych należy ubieranie choinki.

Na skróty...

Budżet na choinkę

choinkaBogato przystrojone drzewko, nazywane w Polsce choinką, może być sztuczne lub prawdziwe. Wybór należy tutaj już do każdej osoby. Problematyczne jest wybranie takiej choinki, która będzie najbardziej nam odpowiadała. Podpowiadamy, jak tego dokonać.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia w sklepach i na targach istnieje szeroki wybór sztucznych i prawdziwych choinek. Nic więc dziwnego w tym, że trudno nam się zdecydować na tą jedną, jedyną choinkę, która stanie w naszym domu i będzie wprowadzała świąteczny nastrój.

Przed przystąpieniem do wybierania choinki na Święta Bożego Narodzenia powinniśmy zaplanować, ile możemy na nią wydać. Budżet zdecydowanie może zawęzić pole poszukiwania choinki. Koszty zakupu choinki są bardzo istotne, jeśli planujemy zakup świeżego drzewka.



Lokalizacja

Dodatkowo, jeśli rzeczywiście marzy nam się świeża choinka, musimy wiedzieć, w którym miejscu w domu ma ona się znaleźć. Chcąc postawić choinkę na środku salonu, gdzie z każdej strony będzie do niej dostęp, powinniśmy wybrać choinkę jak najbardziej symetryczną. Nie ma to takiego znaczenia, jeśli chcemy ustawić choinkę w rogu pokoju, albo przy ścianie, bowiem w takim przypadku wystarczy, aby choć jedna strona drzewka prezentowała się imponująco. Do sklepu czy na targ, gdzie zamierzamy kupić choinkę, warto zabrać ze sobą centymetr i zmierzyć choinkę. Nie chodzi tu tylko o jej wysokość, ale również szerokość. W perspektywie ogromnego sklepu choinka może wydawać się nam stosunkowo nieduża, ale już po wniesieniu do domu może się równie dobrze okazać, że nie zmieści nam się w żadnym pokoju. Niezalecane jest kupowanie choinki bez poznania jej wymiarów, jeśli nie chcemy zwracać jej na drugi dzień, albo wystawiać do ogródka.

Kolorowe choinki

Ciekawą propozycją, która w ostatnich latach pojawiła się w sklepach ze sztucznymi choinkami, są kolorowe drzewka. Mogą być one złote, srebrne, białe, a nawet czerwone czy niebieskie. Nie ulega wątpliwości, że są one bardzo oryginalne, ale niekoniecznie będą nadawały się na choinkę świąteczną. Takie choinki szybko mogą wyjść z mody, a nam nie pozostanie nic innego, jak kupić nową, tradycyjną choinkę. Pamiętajmy, że sztuczne choinki to niemały wydatek, dlatego dobrze przemyślmy ich zakup.

Typ choinki

Do wyboru mamy choinki sztuczne i cięte, albo w donicach. Zaletą sztucznej choinki jest to, że nie wymaga ona pielęgnacji, posłuży nawet przez kilka lat i zawsze będzie wyglądała tak samo. Ze sztuczną choinką jest o tyle łatwiej, że nie gubi ona igieł i nie ma przy niej tyle sprzątania. Niemniej jednak, sztuczna choinka nie roztoczy w domu pięknego zapachu świeżych igieł i ziemi. Choinki żywe nadają świętom szczególną atmosferę. Niestety, kupując taką choinkę trzeba naszykować się na to, że często będziemy musieli ją podlewać, pielęgnować, aby na długo zachowała swój znakomity wygląd.

Jaki gatunek drzewka?

Decydując się na choinkę świeżą, należy jeszcze wybrać typ drzewka. Wśród najczęściej wybieranych choinek świeżych wymienia się:
  • Świerk pospolity

    W warunkach domowych powinien wytrzymać po ścięciu jakieś dwa tygodnie. Jego wadą jest to, że szybko gubi igły. Świerk można umieścić na specjalnym stojaku z wodą, dzięki czemu na dłużej zachowa swój dobry wygląd. Cena drzewka – od 50 do 150 zł.

  • Sosna

    Tak naprawdę, sosna nie nadaje się na choinkę świąteczną, głównie z uwagi na rzadkie gałązki i szybko opadające igły. Jej zaletą jest natomiast to, że pięknie pachnie.

  • Jodła

    Najczęściej na choinkę wybierana jest jodła kaukaska, z tego względu, że nie gubi ona igieł i jest bardzo trwała. Igły wraz z upływem czasu przysychają i mają srebrzysty kolor. Drzewko postoi w warunkach domowych nawet do lutego. Cena dwumetrowej jodły kaukaskiej to 150-200 zł. Za 6-metrowe drzewko przyjdzie nam zapłacić nawet 2 tysiące złotych.

  • Cyprys

    Niskie drzewko, mało popularne w Polsce, które najczęściej można kupić w donicy.

Podobne poradniki


    Strona wygenerowana 2024-04-24 12:01:12, 120