Narzędzia, które powinny znaleźć się w samochodzie

Samochód jako urządzenie mechaniczne, zawsze może ulec awarii, nawet w najmniej oczekiwanym momencie. Niestety, ale niewielu kierowców jest na tyle zapobiegliwych, aby wozić ze sobą narzędzia, umożliwiające samodzielną naprawę powstałej usterki. Z tego względu zmuszeni są oni zawsze wzywać pomoc drogową, lub liczyć na pomoc przypadkowych ludzi, jeśli samochód odmówi posłuszeństwa na drodze. Warto zauważyć, że koszty holowania zepsutego samochodu z trasy do warsztatu nie są małe, a może się okazać, że awarię można było naprawić samodzielnie, jeśli miałoby się odpowiednie ku temu narzędzia ręczne. Jakie osprzętowanie warto więc wozić w samochodzie? Jakie narzędzia mogą być przydatne w czasie awarii? Na te pytania odpowiedź znajdziecie w niniejszym artykule.

Na skróty...

Wyposażenie samochodu

narzędzia ręczne - jak wybrać?

Producenci nowych samochodów starają się je wyposażyć w najbardziej elementarne narzędzia, mogące przydać się na drodze. Warto jednak zauważyć, że ze względów ekonomicznych takie zestawy są mocno ograniczone, a same narzędzia rzadko bywają dobrej jakości. Z tego względu, jeśli tylko mamy żyłkę majsterkowicza i wiemy co nieco o drobnych naprawach, powinniśmy dążyć do wzbogacenia naszej skrzynki narzędziowej, znajdującej się na wyposażeniu naszego auta.

W bagażniku każdego samochodu musi znaleźć się zestaw żarówek i bezpieczników ściśle dobranych do marki samochodu. Dodatkowo, powinny w nim być klucze płaskie o najbardziej podstawowych rozmiarach, wkrętak płaski i krzyżakowy, szczypce płaskie, niewielki kawałek drutu i rolka izolacji elektrycznej. Taki zestaw będzie przydatny przy uzupełnianiu oświetlenia, a także pozwoli na usunięcie niewielkich usterek, które niejednokrotnie uniemożliwiają kierowcom kontynuowanie podróży. 

W samochodzie zawsze znajduje się klucz do kół, ale on sam będzie niewystarczający, aby użyć właściwej siły, niezbędnej do prawidłowego montażu lub odkręcenie śrub z piasty.

Kierowcy nowych aut twierdzą, że nie są im potrzebne bogato wyposażone skrzynki narzędziowe. Co prawda nowoczesne samochody rzeczywiście nie wymagają napraw i przeglądów, poza tymi, które zostały przewidziane w książce samochodu, ale tak naprawdę na drodze wszystko może się zdarzyć.

Niezbędne narzędzia samochodowe

Trudno podać uniwersalny zestaw narzędzi samochodowych, jakie powinny znaleźć się w każdym bagażniku. O kompozycji takich narzędzi decydują najbardziej narażone na defekty i awarie, elementy naszego samochodu. Do zapiekających się śrub kół, najlepiej nadaje się klucz krzyżakowy, który pozwoli na przyłożenie oburącz znacznie większej siły, aby móc pokonać opór zakręconej śruby. W samochodach na ogół znajdują zastosowanie wkręty z łbami rowkowanymi albo krzyżowymi, różniącymi się wielkością nacięć, dlatego warto wozić ze sobą, różniące się rozmiarami, wkrętaki: np. dwa różne, zwykłe (płaskie) i dwa różnej wielkości krzyżowe. Niejednokrotnie konieczne jest uderzenie w łeb opornego w odkręcaniu wkręta. Niezbędny w takiej sytuacji jest młotek, ale jeśli nie będzie go w skrzynce narzędziowej, to równie dobrze sprawdzi się śrubokręt, którego metalowy trzpień sięgać będzie aż po koniec rękojeści - uchwyt nie pęknie przy mocnym uderzeniu. Pokonanie oporu zapieczonych połączeń śrubowych dobrze wspomagają płyny penetrujące, do których zaliczany jest np. WD 40. Nie zajmują dużo miejsca, a oddają nieocenione usługi. Do odkręcenia śrub ze zniszczonymi łbami przydają się kleszcze samozaciskające.

Jeśli decydujemy się na zakup wszystkich kluczy: płaskich, nasadowych, imbusów, oczkowych itp., zawsze powinniśmy zwrócić uwagę na ich jakość. Niestety, ale narzędzia wykonane ze słabych materiałów spowodują uszkodzenie łbów połączeń śrubowych, poza tym "objeżdżający" klucz może boleśnie poobijać palce. W tym wypadku oszczędność nie popłaca.

Warto zaznaczyć, że na ogół w pojazdach mechanicznych są stosowane śruby, poruszane za pośrednictwem łbów o rozmiarach: 8, 10, 13, 17 i 19 mm. Dlatego wskazane jest zaopatrzenie się w klucze różnych systemów: płaskie, odsadzone, oczkowe, nasadowe (z przedłużeniami i uchwytem). Do nasadowych kluczy niejednokrotnie przydaje się "grzechotka", czyli pokrętło z mechanizmem zapadkowym, umożliwiające wygodny obrót kluczem tam, gdzie nie da się nim wykonać pełnego obrotu.

Jeśli awarii często ulegają świece zapłonowe, w naszym bagażniku powinniśmy wozić solidny klucz rurkowy. Należy przy tym skontrolować, czy rurka swobodnie obraca się w zagłębieniu głowicy silnika i pewnie obejmuje sześciokąt świecy. Gdy świeca mocowana jest w głębokim otworze, nieocenione usługi oddaje gumowy uchwyt, dodatkowo umieszczony wewnątrz klucza, umożliwiający wyciąganie i wkładanie świecy w odpowiednie miejsce. Aby iskra miała odpowiednie parametry, musi przeskakiwać w ściśle odmierzonej szczelinie pomiędzy elektrodami świecy. Mały, niekłopotliwy w transporcie, szczelinomierz zapewni ustawienie elektrod na poziomie wskazanym przez producenta.

Często samochody psują się tuż po zmierzchu, a niedostateczne oświetlenie uniemożliwia nam dokonanie naprawy, nawet jeśli posiadamy ku temu stosowne narzędzia. W takich sytuacjach przyda się przenośna lampa, zasilana z gniazda zapalniczki w kabinie samochodu. Inne materiały przydatne przy naprawach to: rękawiczki, szmaty, papier ścierny, nóż, czy stary koc. Do obróbki i przygotowania przewodów elektrycznych w przypadku awarii instalacji elektrycznej, potrzebne będą uniwersalne szczypce oraz złącza konektorowe. Nie należy zapominać o bezpiecznikach (po jednym z każdego amperażu, stosowanego w samochodzie).

Podsumowanie

Majsterkowicze czasem zabierają do skrzynki narzędziowej samochodu stanowczo zbyt wiele narzędzi. Zbyt wiele narzędzi to jednocześnie większy balast, a co za tym idzie – wyższe opory jazdy, większe zużycie paliwa i elementów układu jezdnego oraz nienormalne zachowanie się samochodu na drodze. Należy wypośrodkować takie działania i zapakować do bagażnika rzeczywiście narzędzia, które najprawdopodobniej mogą się przydać podczas podróży samochodem, zwłaszcza na dłuższych trasach. Jeżdżąc jedynie w przestrzeni miejskiej, skrzynka narzędziowa nie będzie potrzebna, prócz klucza do zmiany kół i lewarka. Inne narzędzia zawsze można pożyczyć od innych kierowców, czy taksówkarza.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-03-29 08:00:30, 120