Jak wybrać filtr powietrza?

W samochodzie zamontowane jest szereg różnorodnych filtrów, które podlegają okresowej wymianie. Jeśli zaniedba się tej czynności, mogą wystąpić problemy z funkcjonowaniem samego pojazdu, a awarie jego poszczególnych podzespołów mogą pociągać za sobą wysokie koszty naprawy w renomowanych serwisach samochodowych. Jednym z filtrów w autach osobowych jest filtr powietrza. Jakie ma ona parametry, do czego jest wykorzystywany i jak wybrać odpowiedni do samochodu filtr? Odpowiedzi należy szukać w niniejszym poradniku.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje filtrów powietrza

filtr powietrza - jak wybrać?

Filtr powietrza w chwili obecnej są projektowane w taki sposób, aby pasowały do konkretnych modeli silników. Mają specyficzne kształty obudowy oraz wymiary wkładów. Zadaniem filtru powietrza jest zatrzymywanie cząstek zanieczyszczeń w specjalnym materiale o porowatej, włóknistej nieco strukturze. Materiał znajdujący się w filtrze powietrza jest zupełnie niewrażliwy na zawilgocenie wodą, a nawet olejem. Na dodatek ma właściwą przepustowość, która zależna jest od grubości włókien i gęstości ich rozmieszczenia. Filtr powietrza wbrew powszechnym poglądom nie działa włącznie jak sito, ale wykorzystuje w swoim funkcjonowaniu także zjawiska fizyczne, do który zalicza się bezwładność odrzucająca drobiny pyłów na zewnątrz zakrętów pokonywanych przez mikroskopijne strużki powietrza, oraz różne siły przyciągające odwirowane pyłki do włókien. Dzięki takiemu funkcjonowaniu filtr powietrza niezwykle skutecznie zatrzymuje zanieczyszczenia, nawet bardzo małe, które przy wolnym ruchu mogłyby przenikać przez pory struktury materiału, znajdującego się w filtrze.

Jeśli filtr powietrza jest brudny, powoduje to, że silnik zaczyna wydzielać do atmosfery więcej szkodliwych związków chemicznych. W skrajnych przypadkach możliwe jest powstanie zakłóceń w równomierności pracy jednostki napędowej, które spowodowane są wzrostem oporów ssania powietrza.

Najczęściej stosowane są suche wkłady filtrujące wykonane ze specjalnego, porowatego materiału – papieru. Filtr powietrza jest skuteczny, ale należy go wymieniać. Zachowuje on swe właściwości filtracyjne w przedziale przebiegu 20-40 tys. kilometrów. Należy zaznaczyć, że papierowe wkłady filtrujące są jednorazowego użytku. Po ich wymianie należy je więc wyrzucić.

Wybierając filtr powietrza najlepiej zwrócić się o poradę do specjalisty – mechanika, albo też poradzić się sprzedawcy w sklepie motoryzacyjnym. Filtry powietrza są produkowane w różnych typach, które dostosowane są do konkretnych modeli i marek samochodów.

Popularni producenci filtrów powietrza i ich produkty

Filtry powietrza są produkowane przez renomowane firmy zajmujące się sprzedażą i wytwarzaniem różnorodnych podzespołów i akcesoriów samochodowych. Zalicza się do nich firmy takie jak: Aoma, Bosch, Fiaam, Filtron, Fujita, Itg, Simota czy też Wix Filters USA.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Jak często należy wymieniać filtr powietrza?

    W nowych samochodach, posiadających unowocześnioną konstrukcję, nie trzeba wymieniać filtru powietrza częściej niż co 20-30 tysięcy przejechanych kilometrów. Niemniej jednak, opłacalne jest szybsze wymienienie filtru powietrza, w przypadku, gdy samochód eksploatowany jest na drogach charakteryzujących się wysokim zapyleniem. Generalnie, samochody jeżdżące po polskich drogach powinny mieć wymieniony filtr powietrza po przejechaniu około 10-15 tysięcy kilometrów.

  • Czy zły filtr powietrza wpływa w jakiś sposób na silnik samochodu?

    Oczywiście. Nieodpowiedni albo też nadmiernie zanieczyszczony, dawno niewymieniany filtr powietrza, lub nieprofesjonalnie dobrany, powoduje wyraźny spadek osiągów silnika. Dzieje się tak dlatego, że procesor zajmujący się sterowaniem układu wtrysku benzyny, dobiera dawki paliwa do rzeczywistej ilości zasysanego powietrza. Każdorazowe zmniejszenie przepustowości filtru działa więc jak przymknięcie przepustnicy. Jeśli na dodatek mamy do czynienia z silnikiem wysokoprężnym, to będziemy mieć do czynienia z marnowaniem paliwa i zwiększoną zawartością sadzy w spalinach. Znajdujący się w samochodzie zużyty lub niskiej jakości filtr oznacza gorszą skuteczność filtracji, co wpływa w sposób bezpośredni na szybsze zużycie wewnętrznej części silnika samochodu.

Podsumowanie

Brudny filtr powietrza w naszym samochodzie, który jest nadmiernie zawilgocony, może stać się przyczyną poniesienia wysokich kosztów na naprawy auta oraz wpłynąć na podwyższenie wydatków na benzynę, jako że wpływa on na zwiększenie spalania paliwa przez silnik. Z tego względu bardzo ważne jest, aby w naszym samochodzie znajdował się sprawny i odpowiedni filtr powietrza.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-04-24 13:28:00, 120