Jak wybrać maszyny drukujące?

W zasadzie w większości domów jesteśmy w stanie znaleźć urządzenia drukujące. Są to na ogół drukarki atramentowe lub laserowe, bądź też coraz częściej użyteczne maszyny wielofunkcyjne. Niemniej jednak, w przedsiębiorstwach poligraficznych, czy też w agencjach reklamowych przygotowujących materiały promocyjne, konieczne jest zastosowanie o wiele bardziej zaawansowanych maszyn drukujących. Jak je wybrać i jakie rodzaje mają te maszyny? Odpowiadamy na te i inne pytania w toku niniejszego artykułu.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje maszyn drukujących

maszyny drukujące - jak wybrać

Maszyna drukująca jest generalnie zasadniczym elementem wyposażenia firm poligraficznych. Urządzenie to służy oczywiście do wykonywania wydruków, ale na większą, przemysłową skalę. Takie ilości druku byłyby najprawdopodobniej niemożliwe do obsłużenia przy użyciu zwyczajnych drukarek komputerowych. Niezależnie od rodzaju czy konstrukcji, wszystkie maszyny drukujące mają dokładnie ten sam cel do spełnienia – druk większej ilości materiałów tekstowych, graficznych czy obrazkowych.

Poszczególne maszyny drukujące dostępne na rynku różnią się między sobą budową, sposobem składania czcionek i drukowaniem ich na konkretnym podłożu. Istnieje bardzo dużo klasyfikacji maszyn drukarskich, w zależności od przyjętych kryteriów. Z uwagi na kształt formy drukowania maszyny drukarskie dzielą się na płaskie i rotacyjne, zaś biorąc pod uwagę postać podłoża, wyróżniamy maszyny arkuszowe i zwojowe, nazywane również rolowymi. To nie jedyna klasyfikacja tychże urządzeń. Znacznie szersza jest klasyfikacja pod względem techniki druku, ponieważ wyróżnia ona maszyny tampon drukowe, offsetowe, światłodrukowe, fleksograficzne, rotograwiurowe, do druku cyfrowego, sitodrukowe, typograficzne i typooffsetowe.

Kupując maszynę drukującą musimy wiedzieć, do jakich celów będzie ona używana i w jakiej częstotliwości. Trzeba wziąć pod uwagę jej wydajność, wytrzymałość, jak również konstrukcję. Nie bez znaczenia są materiały eksploatacyjne, jakie są konieczne do wykorzystywania danej maszyny drukującej.

Maszyny drukujące na ogół są przeznaczone do realizacji większych, wysokiej jakości zleceń reklamowych lub wydawniczych. Dobrze by było, aby wybrana przez nas maszyna drukująca miała możliwość drukowania elastycznych materiałów do pakowania, czy też naklejek.

Ważnym parametrem wszelkich maszyn drukujących jest prędkość druku. Im jest ona większa, tym lepiej dla użytkowników, ponieważ w krótkim czasie będą oni mogli wydrukować większe nakłady i zrealizować duże zlecenia. Trzeba sprawdzić przy tym, w jakich formatach są dostarczane przez maszynę drukującą realizowane zlecenia – w arkuszach, rolkach, składach czy w układach wachlarzowych.

Maszyna drukująca powinna mieć wysoką jakość wykonania i drukowania. Nie jest wskazane kupowanie najtańszych urządzeń, które nie dość, że szybko się zepsują, to jeszcze na dodatek nie będą dawały zadowalających efektów wydruku.

Przy zakupie maszyny drukującej przyjrzyjmy się jej nawigacji i obsłudze sterowania farbą. Ważny powinien być dla nas czas ustawiania i straty z tym związane. Kolejnym, istotnym parametrem jest możliwość zastosowania roli o konkretnej szerokości. Jeśli maszyna ma budowę modułową, wówczas istnieje możliwość jej wydłużenia i zmiany formatu wydruku.

Im szersze są możliwości zastosowania maszyny drukującej w praktyce, tym lepiej dla użytkownika, bowiem może być ona wykorzystywana na szereg różnych sposób, zarówno do druku np. plakatów reklamowych, jak i niewielkich nalepek na etykiety.

Każda maszyna drukująca oprócz funkcji drukowania może mieć przypisane i inne, praktyczne opcje, np. uszlachetnianie, dziurkowanie, sztancowanie, perforowanie, cięcie poprzeczne czy też układanie. Zawsze wybierajmy maszyny drukujące o takich właściwościach i funkcjonalności, które rzeczywiście odpowiadają naszym potrzebom. Po co bowiem kupować maszynę wielkiej mnogości funkcji, jeśli nie będą one wykorzystywane. Jest to wyrzucenie pieniędzy w przysłowiowe „błoto”.

Popularni producenci maszyn drukujących i ich produkty

Do najbardziej znanych, renomowanych producentów maszyn drukujących zalicza się firmy: Alprinta, Aturnia, Ryobi, Heidelberg, Dominant, MAN Roland, Scorpio, Presstek, Rapida, OCE, Xerox, Develop, Konica Minolta, Riso, POLLY, Seiko, Muller i inne.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Jakie podstawowe cechy powinna posiadać maszyna drukująca?

    Powinna być ona wytrzymała i dawać idealną jakość wydruku. Ważna jest też wydajność, szybkość działania i prostota obsługi urządzenia, jak i koszty materiałów eksploatacyjnych, jakie są do niej konieczne. Najlepsze maszyny drukujące posiadają zoptymalizowane układy przepływu farby, które zapewniają wysoką jakość wydruku, nawet jeśli maszyna pracuje z maksymalną prędkością.

  • Jakie są najważniejsze parametry maszyn drukujących?

    Należą do nich następujące cechy:

  • Szerokość roli,
  • Szerokość druku,
  • Zakres formatów do druku,
  • Średnica rolki walcującej,
  • Zespoły drukujące,
  • Prędkość druku,
  • Opcje dodatkowe.

  • Podsumowanie

    Maszyny drukujące znajdują zastosowanie wyłącznie w zakładach przemysłowych – agencjach reklamowych, firmach trudniących się poligrafią, jak również we wszelkiego rodzaju wydawnictwach. W każdej z tych branż wykorzystywane są nieco inne maszyny drukujące, jednakże za każdym razem konieczne jest gruntowne przemyślenie i przeanalizowanie wszelkich parametrów przypisywanych temu urządzeniu. Na pewno nie ma sensu kupowania maszyn drukujących do niewielkich firm, czy na użytek prywatny, bowiem są to wielkie gabarytowo, wysoce zaawansowane funkcjonalnie sprzęty, które po prostu nie przydadzą się w takich przypadkach. Jak wskazuje niniejszy poradnik, kupując maszynę drukującą musimy wybrać jej rodzaj, tryb drukowania, zastosowany mechanizm, konstrukcję samej maszyny, prędkość wydruku, opcje dodatkowe i wydajność maszyny. To tylko niektóre, najważniejsze cechy maszyn drukujących, jakie są nader istotne przy jej zakupie.

    Podobne poradniki


    Strona wygenerowana 2024-04-25 14:35:03, 120