Jak wybrać frezarkę?

W zakładach produkcyjnych, w przemyśle ciężkim, czy też w innych nieco sferach działalności gospodarczej, konieczne staje się wykorzystywanie ciężkiego sprzętu. Bez niego niemożliwe lub mocno utrudnione byłoby dokonywanie wielu różnych czynności. Jedną z takich maszyn jest frezarka. Przedstawimy tym razem, na czym polega praca frezarki, jakie spełnia ona funkcje i na jakie jej parametry należy zwrócić uwagę przy dokonywaniu jej zakupu.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje frezarek

frezarki - jak wybrać?

Po pierwsze, warto powiedzieć co nieco o samym urządzeniu nazywanym frezarką. Otóż, jak wskazuje literatura fachowa, frezarka jest po prostu swego rodzaju obrabiarką, która wykorzystywana jest do obróbki skrawaniem powierzchni płaskich i jednoczesnego kształtowania takich kształtów jak rowki, gwinty i koła zębate. Podstawowym narzędziem obróbczym, który znalazło zastosowanie we frezarce, jest frez. Frezarka dokonuje swoich funkcji dzięki wprawianiu tegoż narzędzia w ruch obrotowy. W tym momencie oprócz frezu, urządzenie przesuwa się również względem materiału, jaki w danej chwili podlega obróbce. Zadania wykonywane przez frezarkę, jak można się domyślić, nazywane są frezowaniem. Materiał obrabiany we frezarce może poruszać się ruchem posuwowym, krzywoliniowym lub prostoliniowym, zaś sam posuw może być ręczny lub zmechanizowany.

Dostępne obecnie na rynku frezarki można podzielić biorąc pod uwagę ich budowę. I tak, wyróżniamy frezarki jednowrzecionowe, jak i frezarki wielowrzecionowe. Najczęściej w praktyce spotykamy takie frezarki jak: poziome, uniwersalne, pionowe, przeznaczone do drewna, do gwintów, czy też do kół zębatych. To nie jedyne klasyfikacje frezarek. Inna systematyka wyróżnia frezarki równowrzecionowe, dolnowrzecionowe i górnowrzecionowe. Czym różnią się między sobą? Otóż, frezarki mające górne wrzeciono posiadają wrzeciono znajdujące się nad stołem. Analogicznie, we frezarkach dolnowrzecionowych takie wrzeciono znajduje się bezpośrednio pod stołem. Warto tu zwrócić uwagę na fakt, że frezarki dolnowrzecionowe są bardziej niebezpieczne w obsłudze. Przy ich obsłudze może łatwo dojść przez nieuwagę lub niskie umiejętności jej obsługi, do okaleczeń i urazów rąk. Może zdarzyć się też wyrwanie obrabianego elementu lub rozerwanie narzędzia. Dlatego też są one najrzadziej spotykane. Zdecydowanie bardziej popularne są frezarki górnowrzecionowe, które mogą służyć do masowego frezowania zewnętrznego lub wewnętrznego różnorodnych przedmiotów na całej ich powierzchni obwodu. Są one stosowane w fabrykach meblarskich oraz zakładach produkcyjnych trudniących się produkcją drewnianych karoserii.

We frezarkach stosowane są różnego rodzaju wrzeciona, spośród których najlepsze są wrzeciona bezszczotkowe, które steruje się przy użyciu falownika z metalową obudową lub na łożyskach ceramicznych. Jeśli przyjdzie nam podczas zakupu frezarki dobierać do niej wrzeciono, to trzeba wówczas brać pod uwagę jego moc i maksymalne obroty.

Frezarki dostępne na rynku mogą różnić się między sobą w sposób zdecydowany pod względem wyposażenia standardowego i dodatkowego. Jest ono w dużej mierze uzależnione od przeznaczenia frezarki. Na przykład, najnowocześniejsze, sterowane numerycznie frezarki CNC mają na wyposażeniu następujące elementy: przekładnie śrubowe toczne, pozycjonowanie wrzeciona, kabinę osłaniającą przestrzeń roboczą, podtrzymkę do długich trzpieni, wrzeciono typu pionowego i poziomowe, instalację chłodzenia narzędzia, lampę oświetleniową oraz osłonę prowadnic i klucze obsługowe. Z kolei, wyposażenie dodatkowe frezarek CNC stanowić mogą: sonda do pomiaru przedmiotu lub pomiaru narzędzia, elektroniczne kółko ręczne, imadła, trzpienie i oprawki, głowica wytaczarska naprawcza, karta Ethernet, oprogramowanie, stół płytowy, stół uchylny, stół obrotowy CNC, liniały pomiarowe w trzech osiach, czy też podzielnica z konikiem.

Kupując frezarkę powinniśmy wiedzieć przynajmniej jakie parametry są dla nas najbardziej istotne i do jakich celów ma być ona wykorzystywana. Musimy gruntownie przemyśleć, do jakich materiałów będziemy ją stosować. Warto tu podkreślić, że najnowocześniejsze frezarki mogą frezować przeróżne materiały, ale w zależności od tego, do czego je przystosowano.

Wśród parametrów, które koniecznie musimy wziąć pod uwagę przy zakupie frezarki znajdują się:

  • Powierzchnia stołu,
  • Przesuw w osi X, Y i Z,
  • Szybkości dojazdowe X, Y, Z,
  • Silniki napędowe, np. krokowe,
  • Rodzaj sterowania,
  • Odległość maksymalna od czoła wrzeciona do powierzchni stołu,
  • Rozdzielczość elektroniczna,
  • Powtarzalność pozycjonowania,
  • Automatyczny pomiar długości narzędzia,
  • Dokładność,
  • Moc wrzeciona,
  • Obroty maksymalne wrzeciona,
  • Mocowanie narzędzia,
  • Gabaryty frezarki,
  • Masa maszyny, gwarancja udzielana przez producenta i dostępność pomocy serwisowej.
  • Przy kupowaniu frezarki nie tylko jej cechy szczególne powinny nas zainteresować, ale również odmiany frezowania. Do każdego zadania wykonywanego przez maszynę będziemy potrzebowali nieco innego trybu jej pracy. Frezowanie można podzielić biorąc pod uwagę konstrukcję urządzenia. Pod tym względem wyróżniamy:

  • Frezowanie pełne – jest to frezowanie trzystronne, przy dokonywaniu obróbki materiału powstają w nim trzy powierzchnie obrobione, zaś wymiar obróbkowy jest wymiarem wewnętrznym,
  • Frezowanie niepełne – jest to frezowanie wyłącznie dwustronne, gdzie w przedmiocie obrabianym powstają dwie powierzchnie obrobione, zaś wymiar obróbkowy jest wymiarem o charakterze mieszanym,
  • Frezowanie swobodne – jest to frezowanie jednostronne, w którym w przedmiocie jest tylko jedna obrobiona powierzchnia, zaś wymiar obróbkowy ma kierunek prostopadły względem powierzchni obrobionej lub zbliżony kierunek.
  • Kupując frezarkę należy dobrać jej parametry skrawania. Powinny być one tak dobrane, aby w pełni wykorzystywać moc silnika napędowego frezarki. Trzeba tu zwrócić więc uwagę na wymiary i własność materiału półfabrykatu, cechy charakterystyczne samej frezarki oraz na konstrukcję frezu. Dobór parametrów polega na ich ustaleniu względem głębokości skrawania, liczby przejść oraz posuwu i prędkości skrawania.

    Popularni producenci frezarek i ich produkty

    Wśród najbardziej popularnych i cenionych w branży maszynowej producentów frezarek można wymienić następujące firmy: AEG, Baier, Blac&Decker, BESTO, Bosch, Black, Brźder Mannesmann, DEDRA, DWT, DeWALT, DR. SCHULTZE, EINHELL, FERM, FESTOOL, FLEX, GRAPHITE, Gude, Hitachi, Import, Iskra ERO, JAROMA, JET, Kress, Lamello, Luna, LUNAN MACHINE, LUREM, Majsterkowicz, MAKITA, MARCOSTA, Metabo, Milwaukee, Narex, OPTIMAT, Optimum, OSKAR MACHINE, Perles, PROTOOL, Power Up, PROXXON, Proma, Rebir, Roschell, ROTOZIP, Skil, Sparky, SPIT, START TOOLS, Stayer, Topex, VERTO, Virutex, WORX I Yuki.

    Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

    • Skąd wzięła się nazwa frezarka?

      Nazwa urządzenia bierze się od jego narzędzia obróbczego, zwanego frezem, które dokonuje frezowania, czyli obróbki skrawaniem pewnych powierzchni.

    • Do czego wykorzystywana jest generalnie frezarka?

      Głównym zadaniem, jakie ma spełnić frezarka, to kształtowanie elementów, poprzez nadanie ich odpowiednich wymiarów oraz pożądanej gładkości powierzchni.

    • W jakich miejscach znajdują zastosowanie frezarki?

      Maszyny frezarki znajdują zastosowanie w przeróżnych zakładach produkcyjnych oraz w warsztatach. Mogą być przydatne przy obróbce narzędzi, maszyn, przyrządów, elementów silników, zarówno przy produkcji jednostkowej, jak i masowej.

    • Czym są frezarki CNC?

      Jest to szczególny, nowoczesny typ frezarki, nazywany Computerized Numerical Control. Mają one elektroniczne wyposażenie, bardzo rozbudowane funkcje i są sterowane numerycznie. Mają znacznie szerszy profil działania, niż tradycyjne, starsze maszyny do frezowania.

    Podsumowanie

    Wybór frezarki do zakładu produkcyjnego, czy przemysłowego, nie jest prosty, ponieważ samo urządzenie jest mocno skomplikowane. Przede wszystkim, musimy zwrócić uwagę na typ urządzenia i rodzaj frezowania, jaki możemy za jego pośrednictwem uzyskać. Dodatkowo, powinna nas zainteresować wytrzymała, solidna konstrukcja frezarki, wykorzystywane w niej wrzeciono – jego moc i maksymalne obroty. Jeśli nie wiemy do końca, jaką frezarkę powinniśmy kupić, lepiej jest zasięgnąć w tej kwestii opinii specjalisty, na przykład wykwalifikowanego sprzedawcy w sklepie z tego rodzaju elektronarzędziami. On podpowie nam, jaka frezarka będzie w naszym przypadku najlepszym wyborem.

    Podobne poradniki


    Strona wygenerowana 2024-05-10 19:17:34, 120