Jak wybrać rolety antywłamaniowe?

Zabezpieczenie mieszkania, sklepu czy jakiejkolwiek innej nieruchomości, to podstawowy krok na drodze do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom, ale również umieszczonym tam produktom, sprzętowi oraz innym towarom. Jest wiele sposobów, które pozwalają na powiększenie progu naszego bezpieczeństwa. Trzeba jednak przy tym dodać, że bardzo dobrym pomysłem jest wykorzystanie w takich sytuacjach rolet antywłamaniowych, które okazują się być skutecznym sposobem na zapewnienie spokoju i bezpieczeństwa. Na co należy zwracać uwagę kupując daną roletę antywłamaniową? Jakie czynniki okazują się być tutaj kluczowe? Na te wszystkie pytania odpowiedzi udzielimy wam w poniższym poradniku. Mamy nadzieję, że będą one pomocne przy wyborze i kupowaniu rolet antywłamaniowych, spełniających Wasze potrzeby.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje rolet antywłamaniowych

rolety antywłamaniowe - jak wybrać?

Najczęściej niestety złodzieje dostają się do naszych domów przez okna i drzwi. Kwestię drzwi załatwić można poprzez kupno solidnych drzwi antywłamaniowych, a bezpieczeństwo przed wejściem do naszego mieszkania przez okno zapewniamy poprzez rolety antywłamaniowe. Funkcje tych rolet to jednak nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa, ale także ochrona mieszkańców przed nadmiernym hałasem, zimnem, gorącem, jak również przed obserwowaniem tego, co dzieje się w danym pomieszczeniu przez przechodniów. Oczywiście rolety antywłamaniowe nie są cudownym narzędziem – włamywacze jak najbardziej sobie z nim poradzą, ale będą musieli przy tym wszystkim narobić wiele hałasu, nie mówiąc już o konieczności poświęcenia temu mnóstwa czasu. Samo zobaczenia rolety antywłamaniowej może skutecznie zniechęcić włamywacza do podjęcia działań mających na celu okradzenie danego domu, mieszkania czy sklepu. Wbrew pozorom, złodzieje bywają bardzo leniwi.

Rolety antywłamaniowe najczęściej produkowane są z aluminium, a czasami, dodatkowo profile są wypełniane przez specjalną piankę. Rolety antywłamaniowe nie mają wielkich wymogów odnośnie rodzaju zabudowy – sprawdzą się zarówno w nowym, jak również starym budownictwie. Oczywiście montuje się je na zewnątrz okna. Roleta, w górnej swojej części posiada pewnego rodzaju skrzynkę, w której zmieścić się musi jej całość. Inną opcją jest kupno rolet, które będą instalowane w glifie, ale również skrzynka może być chowana w murze. Pamiętajcie jednak, że schowanie skrzynki w murze musiałoby zostać zrealizowane podczas budowy nieruchomości. Kucie i niszczenie budynku w celu schowania skrzynki nie było najlepszym pomysłem, a na dodatek pociągałoby za sobą całkiem spore koszty. Rolety standardowo sprzedawane są w kolorze białymi brązowym, ale jak najbardziej można je polakierowana wybrany przez siebie kolor.

Właściwości antywłamaniowe danej rolety uzależnione są od zastosowanego pancerza, prowadnic, ale również dodatkowych zabezpieczeń. Pamiętajcie, że popularne rolety, które kupicie za niewielkie pieniądze w lokalnych firmach, nie będą stanowiły elementu zabezpieczającego, ale bardziej czynnik zniechęcający dla włamywacza.

Podobnie jak zwyczajnymi roletami, również i tymi antywłamaniowymi, można sterować. Sterowanie może być ręczne, za pomocą zwijacza linkowego, taśmowego lub korbkowego, bądź też korzystać można ze sterowania elektronicznego, w którego przypadku możliwe jest sterowanie przewodowe i bezprzewodowe. By korzystać z połączenia bezprzewodowego, napęd rolety musi być podłączony do sieci energetycznej. Oczywiście najdroższą roletą będzie ta, wyposażona w mechanizm elektroniczny, a najtańsza z rozwijaniem i zwijaniem ręcznym.

Rolety wykorzystywane są zarówno w prywatnych mieszkaniach, jak również w sklepach, kioskach czy też przy innych obiektach użyteczności publicznej. Instalując jednak rolety antywłamaniowe, niezależnie od miejsca, którego mają dotyczyć, należy zwrócić uwagę na posiadany atest. Rolety, które nie posiadają atestu, to rolety zewnętrzne zabezpieczające. Sklepy bardzo często po nie sięgają w ramach oszczędności, które jednak nie są najlepszym wyborem, bowiem minimalizujemy wówczas poziom zapewnianego przez nie bezpieczeństwa. Prawdziwe rolety antywłamaniowe, które posiadają atest, charakteryzują się zwiększoną odpornością na włamanie. Rolety te posiadają dosyć gruby, ekstradowany pancerz, wzmacniane grube prowadnice, a także silnik elektryczny. Rolety atestowane zawsze będą znacznie droższe od tych, które owego atestu nie posiadają. Pamiętajcie jeszcze, by instalację rolety powierzać specjalistom. Jeśli zrobicie to nie posiadając doświadczenia, to możecie bardzo ułatwić złodziejowi wtargnięcie do waszej nieruchomości.

Podczas wyboru rolety musicie również podjąć decyzję odnośnie odpowiedniego pancerza. Podstawowa zasada, jaką należy się kierować przy tym, to kupowanie mocniejszych profili, w przypadku posiadania szerokich okien. Jeśli profile rolety będą wypełnione żywicą epoksydową, to można je stosować do prowadnic z wychwytem. Prowadnice takie uniemożliwiają wypchnięcie pancerza z prowadnic, nawet przy bardzo dużej sile. Ważne stają się w takim wypadku również same prowadnice. W przypadku, gdy pancerz antywłamaniowy ma duży ciężar to konieczne staje się zastosowanie silnika elektrycznego, przez co koszt wykonania takiej rolety staje się większy. Dodatkowo, przy dużych i ciężkich roletach, konieczne jest zamontowanie bezpiecznika, który będzie zapobiegał samorozwinięciu rolety, ale również czujników przeszkody (dla rolet zainstalowanych w przejściu).

Pancerze ze stali nierdzewnej nie są lakierowane i jako typowo antywłamaniowe nie są wyposażone w otwory przewietrzania, które mogłyby osłabić ich części łączące. Pancerze aluminiowe występują w szerokiej gamie kolorów, a kolory biały i brązowy są tak popularne, że stanowią 80 % sprzedaży.

Popularni producenci rolet antywłamaniowych i ich produkty

Wśród producentów rolet antywłamaniowych trudno jest wskazać rynkowych liderów, gdyż przynajmniej w Polsce, liczba firma działających w tej branży jest ogromna. Poszukując najlepszego wykonawcy, najlepiej jest bazować na firmach lokalnych, które cieszą się dobrą opinią. W każdym regionie Polski zupełnie inne marki uznawane są za najlepsze. Przy kupowaniu rolet antywłamaniowych warto rozeznać się w rynku i wypytać poszczególnych producentów o koszty założenia rolet. Nie bez znaczenia powinna być dla nas opinia, jaką mają wśród naszych znajomych, czy choćby Internautów, dane firmy trudniące się produkcją rolet antywłamaniowych.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Jaki mechanizm sterowania roletą jest najlepszy?

    Sterowanie roletą może być elektroniczne, jak również ręczne. Sterowanie ręczne jest oczywiście najmniej komfortowe, ale z drugiej strony jest zdecydowanie najtańsze. Minusem takiego rozwiązania jest przede wszystkim szybkie ścieranie się linki, niszczenie mechanizmu, jak również jego blokowanie. Wprawdzie wymiana mechanizmu odpowiedzialnego za sterowanie roletą, nie jest droga, ale zawsze to pewien problem. Sterowanie elektroniczne jest najłatwiejsze i nie wymaga żadnej opieki. Z drugiej strony taki mechanizm jest dużo droższy, a dodatkowo, w przypadku uszkodzenia pojawiają się kolejne, naprawdę wysokie koszty.

  • Czy roleta antywłamaniowa musi mieć atest?

    Klienci wielokrotnie są pewni, że zakupili prawdziwą roletę antywłamaniową, a tymczasem kupili zwyczajną roletę zewnętrzną. Tylko roleta posiadająca odpowiedni atest rzeczywiście jest antywłamaniową. Obecnie atest wydawany jest przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej. Roleta z atestem posiadać musi pancerz wykonany ze stali nierdzewnej, który dodatkowo musi być wzmocniony odpowiednimi elementami zabezpieczającymi, między innymi przed uszkodzeniem prowadnicy. Roleta antywłamaniowa powinna być wyposażona w rygle, zamek, a także odpowiednią blokadę, uniemożliwiającą ich wyważenie. Dodatkowo, roleta powinna być napędzana silnikiem elektrycznym, chociaż to nie jest już wymóg konieczny. Całkiem dobrze sprawdzają się także rolety antywłamaniowe z mechanizmem ręcznym.

  • Czy roletę antywłamaniową można wykorzystać zamiast drzwi?

    Takie zastosowanie jest jak najbardziej możliwe. Roleta antywłamaniowa jednak nie tyle może pełnić funkcję drzwi, co stanowić dodatkowe ich zabezpieczenie. Najczęściej takie połączenie wykorzystywane jest w sklepach, gdzie zwyczajne, nawet antywłamaniowe drzwi mogą stanowić niewystarczający opór dla włamywacza.

Podsumowanie

Instalacja rolet antywłamaniowych okazuje się być niezbędna w przypadku zarówno domów, jak również położonych na niskich piętrach mieszkań, ale przede wszystkim sklepów, kiosków i miejsc publicznych. Utrudnienie przestępcom wtargnięcia do nieruchomości może zagwarantować bezpieczeństwo. Kluczowa kwestia o jakiej należy jednak pamiętać, to instalacja rolety antywłamaniowej posiadającej atest. Roleta bez atestu będzie znacznie łatwiejsza do zniszczenia przez włamywacza. Wprawdzie będzie ona znacznie tańsza, ale w sytuacji kiedy chodzi o nasze bezpieczeństwo, względy finansowe powinny odejść w cień.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-06-17 00:47:46, 120