Jak ocieplić dom?

Dom kojarzy nam się z rodzinną atmosferą, pełną szczerości i ciepła. To ostatnie nie musi być jedynie pewnym, ulotnym wrażeniem, ale realnym parametrem każdego domu. Ciepło w każdym pomieszczeniu domowym powinno być zabezpieczone przed ucieczką. W jaki sposób wykonać izolację termiczną domu, aby zawsze panowała w nim optymalna dla nas temperatura? Ocieplanie budynku należy wykonywać już podczas budowy domu, choć są metody pozwalające na wykonanie takiej izolacji już po wybudowaniu domu, albo w domu, który jakiś czas już istnieje. Są stare domy i budynki, których dawna izolacja nie pozwala na utrzymanie w ich wnętrzu ciepła. W takich przypadkach konieczne staje się wykonanie całkiem nowej izolacji.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje ocieplenia domu

ocieplenie domu - jak wybrać?

Współczesne domy charakteryzują się wysoką energooszczędnością, nic więc dziwnego w tym, że ich właściciele inwestują w wykonanie dobrej jakości termoizolacji budynku, bowiem w ten sposób mogą ograniczyć do minimum straty ciepła. Głównie przy ocieplaniu domu dąży się do usunięcia wszelkich mostków termicznych, które zwykle pojawiają się przy budowie domu.

W naszym kraju w większości przypadków domy jednorodzinne są budynkami murowanymi, które projektuje się i wykonuje z założeniem, że najbardziej racjonalny jest współczynnik przenikania ciepła U=0,25 W/(m²K) – dla ścian oraz U=0,20 W/(m²K) – dla dachów i stropodachów. Takie wartości są najbardziej ekonomiczne i dają największe efekty ocieplania, przy stosunkowo nie tak wysokich kosztach.

Jeśli obawiamy się o wzrost nośników energii i tym samym zwiększenie się rachunków za ogrzewanie, możemy pokusić się o zbudowanie przegród energooszczędnych mających polepszone parametry, tj. U<0,2 W/(m²K).

Najczęściej do wykonywania ocieplenia domu stosuje się wełnę mineralną, albo płyty styropianowe.

Dom powinien być ocieplony od góry do dołu, łącznie z piwnicami i strychem. Jeśli dom nie posiada podpiwniczenia, to nadal trzeba ocieplić jego ściany fundamentowe, aby nie uciekało przez nie ciepło. Ocieplenia wymaga także podłoga na gruncie. Ziemia w obrębie budynku ma zwykle wartość dodatnią, ale i tak różnica pomiędzy nią a temperaturą powierza we wnętrzu domu przekracza 8 stopni Celsjusza. Oznacza to więc konieczność izolowania podłogi na gruncie warstwą styropianu, bądź ewentualnie polistyrenu ekstradowanego, mającego grubość od 8 do 15 cm.

W domach posiadających piwnicę należy zdecydować się, czy temperatura w niej będzie niższa o 8 stopni lub więcej niż w pomieszczeniach mieszkalnych. Jeśli tak, to wywoła to konieczność ocieplenia stropu od strony piwnicy. W tym celu przykleja się płyty styropianowe i dodatkowo mocuje się je plastikowymi kołkami. Izolacja w takim przypadku powinna mieć grubość od 5 do 12 cm. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że w piwnicach nie posiadających ogrzewania, ściany zewnętrzne, które wystają ponad powierzchnię terenu, muszą być zaizolowane. Warstwa izolacji termicznej powinna być dodatkowo zagłębiona w gruncie przynajmniej na 20-50 cm, zwykle najlepiej na głębokość przemarzania gruntu – często do poziomu ław fundamentowych.

Bardzo istotne jest ocieplenie otworów okiennych i drzwiowych, ponieważ okna i drzwi najczęściej charakteryzują się znacznie gorszą izolacyjnością termiczną, w stosunku do ścian zewnętrznych. Prawidłowe zamontowanie stolarki budowlanej jest niezwykle ważne dla energooszczędności domu.

Przy ocieplaniu przestrzeni wokół okien i drzwi stosowane są uszczelniacze z poliuretanowej pianki montażowej. O wiele lepsze jest jednak wykonanie tzw. węgarka, który jest występem muru zawężającego światło otworu o kilka centymetrów. Ważne jest ocieplenie pod parapetem, aby tamtędy nie uciekało ciepło. Wystarczy w takich miejscach przykleić i zabezpieczyć pasek styropianu o grubości 5-10 cm, dzięki czemu wyeliminujemy straty ciepła.

Przy ocieplaniu budynków nie można zapominać o oknach. Należy wybierać te, charakteryzujące się najlepszą izolacyjnością ciepła, która powinna mieć współczynnik U<1,00 W/(m²K). Trzeba wiedzieć, że takie okna są niestety dosyć drogie. Dodatkowo, powinno się montować jak najbardziej szczelne okiennice albo rolety, które mogą pomóc w ograniczaniu strat ciepła w czasie braku światła słonecznego. Okiennice można ocieplić dodatkowo kilkucentymetrową warstwą izolacji termicznej i uszczelnić na obwodzie okna. Okiennice są tańszym rozwiązaniem od rolet, a ich montaż jest mało skomplikowanym. Rolety zawsze będą miały gorszą izolacyjność termiczną niż okiennice, nawet wtedy, gdy będą posiadały listwy wypełnione pianką poliuretanową.

Kolejnym krokiem w ocieplaniu domu jest zabezpieczenie drzwi zewnętrznych. Kupując drzwi pamiętajmy zatem, aby miały one bardzo wysoką termoizolacyjność. Drzwi powinny posiadać współczynnik przenikania ciepła na poziomie U<2,0 W/(m²K). Tworząc ocieplenie domu można jeszcze bardziej ograniczyć straty energii przez drzwi. Najlepiej jest je obić materiałem izolacyjnym grubości kilku np. 4-5 cm, nie jest to jednak rozwiązanie idealne, bowiem pozostaje jeszcze ościeżnica drzwi, stanowiąca mostek termiczny. Innym pomysłem na zabezpieczenie termiczne drzwi, jest instalacja drugiej pary drzwi, które będą lżejsze od zewnętrznych i lepiej dopasowane do wystroju wnętrza. Drzwi te mogą być dodatkowo ocieplone np. od strony przestrzeni międzydrzwiowej. Można też pokusić się o wybudowanie wiatrołapu lub sieni, czyli pomieszczeń stanowiących tzw. śluzę termiczną. To tradycyjne rozwiązanie jest bardzo skuteczne i pomocne w oszczędzaniu energii cieplnej.

Ociepleniu powinna być poddana również więźba dachowa. Na ogół w domach jednorodzinnych na konstrukcję dachu wykorzystywane jest drewno sosnowe, ale nie jest to najlepszy materiał, jeśli chodzi o izolacyjność termiczną. Żeby osiągnąć współczynnik przenikania ciepła na poziomie U<0,3 W/(m²K), belki musiałyby mieć grubość przynajmniej 50 cm, a to przecież bardzo nieekonomiczne i niecelowe. Z uwagi na to, zarówno krokwie, jętki, płatwie, jak i murłaty powinny być ocieplone – najlepiej wełną mineralną grubości ok. 10 cm.

Decydując się na ocieplenie budynku musimy dodatkowo podjąć decyzję dotyczącą wyboru materiału termoizolacyjnego. Najczęściej stosuje się polistyren ekspandowany, czyli po prostu styropian, albo ekstradowany oraz wełnę mineralną. Wszelkie wyroby na bazie wełny mineralnej mają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne i akustyczne, są dodatkowo odporne na ogień, ale są wysoce nasiąkliwe. Są stosowane najczęściej jako materiał na ocieplenie poddaszy, ścian, dachów płaskich i stropów. Można je wykorzystać do wygłuszania sufitów podwieszanych, czy też stropów występujących pomiędzy piętrami i ścian działowych. Z kolei, styropian, czyli właściwie polistyren ekspandowany, ma zdecydowanie lepsze właściwości termoizolacyjne, niż akustyczne. Jest dodatkowo odporny na zawilgocenie i bardzo szybko wysycha. Słabo natomiast znosi kontakt z ogniem czy niektórymi chemikaliami i nie jest odporny na działanie promieni słonecznych. Stosowany jest do ocieplania fundamentów, dachów płaskich, tarasów, ścian murowanych i stropów.

Alternatywnymi materiałami do wykonywania ociepleń domu, są: keramzyt, pollytag, perlit, termoizolacje z włókien drzewnych, izolacje z włókien celulozowych, z włókien kokosowych, termoizolacje z wełny owczej, maty z włókien konopi, płyty z korka ekspandowanego, maty z pianki polietylenowej, płyty poliuretanowe, szkło spienione, płyty silikatowe itd.

Popularni producenci i ich produkty

Materiały wykorzystywane do ociepleń domów są produkowane przez takie firmy jak: Styroterm, Rockwool, Ursa, Miwo, Isover, Styrmann, Termoorganika, Icopal itd.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy dla budynków niepodpiwniczonych konieczne jest ocieplenie ścian fundamentowych?

    Tak, choć większość osób nie widzi takiej potrzeby. Jest to jednak konieczne, ponieważ brak termoizolacji w tym miejscu zawsze powoduje powstanie potężnego mostka termicznego, a to przecież oznacza duże straty ciepła. Najlepiej zastosować do ocieplania ścian fundamentowych ciągłą izolację termiczną, ułożoną na wszystkich ścianach zewnętrznych. Dzięki temu ciepło nie będzie unikać z domu, bo zostaną wyeliminowane mostki termiczne.

  • Jak wykonać węgarek?

    W celu wykonania węgarka trzeba przykleić do pionowych krawędzi muru rodzaj opaski okiennej, np. z gotowych profili poliuretanowych lub ze styropianu grubości 5 cm. Następnie, mocuje się siatkę z włókna szklanego lub ze stali i całość otynkowuje się razem ze ścianą.

  • Jaki materiał ociepleniowy wybrać do domu?

    Najczęściej do ocieplania ścian zewnętrznych domów prywatnych wykorzystywana jest wełna mineralna lub styropian. Oba materiały charakteryzują się bardzo podobną izolacyjnością ciepłą, dlatego też wybór jednego z nich zależy najczęściej od indywidualnych preferencji inwestora. Należy przy tym dodać, że niektóre technologie wykonywania ociepleń przewidują użycie wyłącznie wełny lub styropianu i wówczas pod żadnym pozorem nie można stosować ich zamiennie.

Podsumowanie

Ocieplenie domu jest istotne dla zachowania w nim ciepła. Dzięki odpowiednio dobranej izolacji termicznej dom stanie się bardziej energooszczędny, a my będziemy mogli nieco zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-05-03 05:57:15, 120