Ilustracje: Gwidon Miklaszewski
ABSOLUTNIE UNIKALNA książka dla wyjątkowych ludzi :-) !
Nakład tylko 10.185 egzemplarzy!
(Od Autora)
Radiowy teatrzyk "Eterek" powstał w 1948 r. z matki Radiope (Muza mikrofonu), która zapłodniła Antoniego Marianowicza i Jeremiego Przyborę. Ponieważ jednak wątłe dziecię nie było w stanie wyżywić obu, już wkrótce Antoni Marianowicz, acz ze łzami w oczach, opuścił je, pozostawiając mu na wyłączne utrzymanie drugiego ojca, Jeremiego Przyborę.Opuszczonym na pomoc pośpieszyli współtwórcy głównych postaci, świetni: Adam Mularczyk (prof. Pęduszko), Irena Kwiatkowska (wdowa Eufemia) i Tadeusz Fijewski (chłopczyk Mundzio). Oni to, wraz z kompozytorem Jerzym Wasowskim, Benigną Sojecką (Benia) i Jerzym Bielenią (Gwidon), jak również z wielu innymi popularnymi aktorami warszawskimi, sprawili, że mimo kapryśnego i niesłychanie nieregularnego żywota, mimo licznych usterek tekstu (których autor przez wrodzoną skromność nie będzie wyliczał), teatrzyk "Eterek" przetrwał do dziś, a nawet zyskał sobie niejaką popularność wśród słuchaczy radiowych. Czy zyska ją sobie wśród Czytelników? Trzeba przyznać, że autor poszedł Im bardzo na rękę, ograniczając wybór do trzynastu pozycji,ale kto wie, czy nie poszedł poszedł za mało... Bądź co bądź będzie to spotkanie z "suchym" tekstem, nie ożywionym soczystymi głosami bohaterów i uroczymi, "eterycznymi" melodyjkami Wasowskiego". (Jeremi Przybora)
Spis treści:
Kłopoty mieszkaniowe
Na wyraj
Kakadu
Wigilia
Jak w rodzinie
Gdzie Trzepałko?
Gdy kwitną jaśminy
Znów wiosna
Bezbłędny rycerz
W matni
Dozorca i róże
Nieszczęśliwi muszą się lepiej odżywiać
Dramatyczny koncert życzeń
Jeremi Przybora (1915-2004) – współtwórca, wraz z Jerzym Wasowskim, telewizyjnego "Kabaretu Starszych Panów" (październik 1958-1970), powtórnie w telewizji "Kabaretu Jeszcze Starszych Panów" oraz radiowego Teatrzyku "Eterek" i cyklu audycji "Divertimento".
Z wykształcenia anglista (przerwane studia). Przez lata związany z Polskim Radiem (tuż po wojnie pracował w rozgłośni bydgoskiej), lektor Polskiej Kroniki Filmowej, autor tekstów piosenek, książek, pisał libretta teatralnych spektakli (m.in. polskiej wersji "Piotrusia Pana" z muzyką Janusza Stokłosy, w reżyserii Janusza Józefowicza), scenarzysta filmu "Upał" w reż. Kazimierza Kutza.
Z Jerzym Wasowskim poznał się w radiu podczas oblężenia Warszawy w 1939 r. (był wówczas spikerem). Po wojnie spotkali się w 1948 i wówczas zaproponował mu pisanie muzyki do swych tekstów. Zmarł w 20 lat po Wasowskim.
Mistrzowie Przybory to m.in.: Tadeusz Boy-Żeleński, Konstanty Ildefons Gałczyński i Stanisław Lem.
328 str., oprawa miękka, format 123x180
Stan: b.dobry (jak na wiek to niemal idealny ;-)
Wyd.: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1957
(wydanie pierwsze! i jedyne!)
ISBN: -