Porażeni nie chcą umierać
Czesław Ostańkowicz. Wydawnictwo "Ossolineum", 1973. Stron 276, format – 12,5x19,5 cm. Oprawa miękka z obwolutą.
Autor należy do pokolenia świadków Wielkiej Katastrofy, jaką była wojna. Bronił Warszawy we wrześniu we wrześniu 1939, organizował pierwsze oddziały polskiej konspiracji, redagował tajne biuletyny, pisał. Nie było mu dane zakończyć lat wojennych w mundurze happy endem na ruinach Reichstagu. Były natomiast cele w Alei Szucha, Pawiak, Oświęcim, Birkenau, Buchenwald, Belsen, a w tych obozach walka w obozowym Ruchu Oporu. Po wojnie emigracyjny polski Paryż, Bruksela i wreszcie powrót do pracy dziennikarskiej i literackiej w kraju. Ale i tutaj pozostał wierny tamtym przyjaźniom. Towarzyszom walki i cierpień, partyzantom, lagrowcom budującym od nowa swój kraj, swój dom.
O nich te opowiadania i im są dedykowane. W jednym z felietonów Autor zaznaczył, że pisze po to, żeby dać dowód prawdzie. Temu, że nawet w obozach Hitlera nie wolno było zapominać o tym, że najważniejszy jest Człowiek godny tego tytułu, bo walczący po to, żeby nigdy więcej nie było lagrów, wojny, zła.
Prezentowany zbiór zawiera wybór opowiadań z opublikowanych tomów: Bagaże pełne niepokoju", "Dziwny normalny świat, "Czarna z komanda Bayer" oraz utwory nigdzie dotąd nie ogłaszane.
Egzemplarz w dobrym stanie, nieco sfatygowana obwoluta.