Tytuł oryginału:
Угрюм-река (Ugrium-rieka)
Tłumaczenie: Czesław Jatrzębiec-Kozłowski
Rzeka Posępna to barwna epopeja ukazująca życie mieszkańców Syberii na przełomie XIX i XX wieku, w przededniu kryzysu kapitalizmu. Jest to saga rodu kupców-przemysłowców, właścicieli kopalni złota.
Główny bohater — człowiek o silnych namiętnościach, bezwzględny, głęboko niemoralny — jest zarazem tak wybitną indywidualnością, że potrafi podporządkować sobie zarówno ludzi o odmiennym światopoglądzie, jak i swych zde4cydowanych wrogów. Mimo to pochłania go wir historii; doznawane od lat krzywdy stopniowo wywołują w świadomości ludu nieodwracalne zmiany.
W powieści przeplata się wiele wątków: męska przyjaźń, miłość, nienawiść, ścieranie się różnych postaw moralnych bohaterów, a wszystko to rozgrywa się na tle bezkresnej syberyjskiej tajgi, wielkiego, lecz „zamkniętego” świata, w którym panują okrutne obyczaje, króluje przekupstwo, niesprawiedliwość i gdzie zwycięża zawsze silniejszy...
Powieść została sfilmowana w 1968 r. w Swierdłowskiej Wytwórni Filmowej przez Jaropołka Łapszyna.
Wiaczesław Szyszkow (1873-1945) pochodził z rodziny kupieckiej. Po ukończeniu szkoły technicznej pracował w Tomsku w zarządzie dróg publicznych. Podróżując po Syberii, doskonale poznał ten kraj, który opisał później w swoich książkach, tłumaczonych i czytanych w wielu krajach świata.
W Polsce Szyszkow znany jest jako autor powieści
Rzeka Posępna,
Jemielian Pugaczow i
Tajga. Powieść
Włóczędzy, którą po raz pierwszy wydajemy w polskim przekładzie, należy do mało znanych, wręcz zapomnianych utworów literatury radzieckiej. Napisana w latach dwudziestych, była próbą realizacji aktualnej problematyki współczesnej. Szyszkow zajął się niezwykle wówczas istotną sprawą reedukacji bezdomnej, włóczącej się młodzieży, tzw. bezprizornych, wyprzedzając Antoniego Makarenkę, autora sławnego
Poematu pedagogicznego.
Włóczędzy to z pewnością powieść kontrowersyjna, ale wszelkie jej mankamenty powinien wynagrodzić czytelnikowi autentyzm realiów i pasjonująca fabuła.
Gato
Seria: Kolekcja Literatury Radzieckiej
500 str., oprawa twarda, obwoluta, format 115x185
Stan: b.dobry
Wyd.: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1978
ISBN: -