Nędznicy, t. 2/4 - Wiktor Hugo
Tytuł oryginału:
Les misérables
Tłumaczenie: Krystyna Byczewska
Posłowie i przypisy: Zbigniew Bieńkowski
Temat to zaiste romantyczny: zbiegły galernik i złoczyńca, zmuszony do opieki nad osieroconą dziewczynką, doświadcza duchowego przeistoczenia. A dodajmy, że ta malownicza historia rozgrywa się na tle burz i zamętu rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich, stanowiąc jedynie pretekst do przedstawienia barwnej panoramy ludzkich losów.
Nic dziwnego zatem, że dzieje Kozety i Jeana Valjeana od ponad półtora stulecia pobudzają wyobraźnię czytelników, twórców zaś inspirują do mniej lub bardziej wiernych adaptacji kinowych, telewizyjnych i teatralnych. W samej Francji w postać Jeana Valjeana wcielali się m.in. Harry Baur, Jean Gabin, Lino Ventura a także Gerard Depardieu.
Wiktor (Victor) Hugo (1802-1885) - francuski pisarz, poeta, dramaturg i polityk, jeden z najważniejszych przedstawicieli literatury francuskiej epoki romantyzmu. Jego twórczość pisarska jest bardzo bogata i zróżnicowana - pisał m.in. powieści (m.in. Katedra Marii Panny w Paryżu, znana też jako Dzwonnik z Notre Dame i Nędznicy), poezję liryczną (m.in. Ody i ballady oraz Legenda wieków), dramaty wierszem i prozą, listy oraz dyskursy polityczne w parlamencie francuskim.
Seria: Z pism Wiktora Hugo
536 str., oprawa twarda płócienna, format 130x190
Stan: b.dobry
Wyd.: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1956
ISBN: -
|