Jesteś tutaj  ›  Antyki i kolekcje ›  Tkaniny ›  Gobeliny ›  Orzeł wz.19 Godło II RP haftowany złotem i miedzią

Orzeł wz.19 Godło II RP haftowany złotem i miedzią (nr aukcji: 54089358)

Orzeł wz.19 Godło II RP haftowany złotem i miedzią Wyświetleń: 117 razy Informacje podstawowe

  • Towar:Nowy

  • Ilość sztuk:5 z 5

  • Lokalizacja:GOP, Śląskie

  • Dodatkowe informacje:Wysyłka za granice

  • Koszt przesyłki pokrywa:Kupujący
Kalkulator kosztów przesyłki

  • Podaj ilość sztuk:

  • Wybierz rodzaj przesyłki:
  • Twoja przesyłka kosztuje:
Cena:  15,00 zł
Kup TerazSprzedający

Opis do aukcji


Orzeł wz.19 Godło II RP 
tarcza haftowana złotem i miedzią na czerwonym suknie 7 x 9,5 cm


Masz pytanie – zadzwoń, chętnie odpowiem, wyjaśnię; 517 228 255

ZAPRASZAM NA POZOSTALE AUKCJE 
- KUPUJĄC U MNIE NA INNYCH AUKCJACH ZA WYSYŁKĘ PŁACISZ TYLKO RAZ


Trochę historii;
II Rzeczpospolita - państwo polskie odrodzone w 1918 po 123 latach zaborów.
Godlo Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunkiem orla bialego w koronie z rozlozonymi skrzydlami na czerwonym tle.
Wedlug legendy trzej bracia Lech, Czech i Rus podrózowali przed wiekami przez Europe w poszukiwaniu miejsca osiedlenia. Pewnego dnia przybyli w okolice, które szczególnie podobaly sie Lechowi, gdzie znajdowaly sie bardzo liczne orle gniazda. Lech obserwujac zachód slonca, zauwazyl na rózowym niebie szybujacego bialego orla. Uznal to za znak, ze jest to miejsce, w którym powinien osiedlic sie i zalozyc swoje panstwo. W ten sposób powstalo historyczne panstwo Lechitów, które po wiekach przybralo nazwe Polska. Lech wybudowal miasto, któremu nadal nazwe Gniezno (od orlego gniazda), a na herb wybral bialego orla z rozpostartymi skrzydlami. Jego dwaj bracia udali sie w dalsza podróz, zakladajac sasiednie panstwa.
W czasach starozytnych, niektóre narody wizerunek orla uznawaly za symbol najwazniejszego boga. W róznych epokach historycznych orzel byl takze symbolem wladzy panstwowej. Na przyklad w mitologii greckiej i rzymskiej, orzel byl symbolem wielkosci i majestatu. W starozytnym Rzymie orzel byl herbem rzymskich legionów.
Dane historyczne potwierdzaja, ze wizerunek orla pojawil sie po raz pierwszy na monetach bitych w czasie panowania pierwszego polskiego króla , Boleslawa Chrobrego, (992 - 1025), syna Mieszka I. W okresie tym orzel piastowski nie mial jeszcze korony a najczesciej malowany byl na tarczach rycerzy na czerwonym tle. W czasie waznych wydarzen i uroczystosci orzel bialy traktowany byl jako insygnia królewska.
Jednak jako symbol heraldyczny orzel bialy w koronie na czerwonym tle, zaistnial po raz pierwszy 25 czerwca 1295 roku w czasie uroczystosci koronacji króla Przemyslawa II, która odbyla sie w Gnieznie. Przemyslaw II polecil przygotowac sobie sygnet na którym wybito wizerunek orla z napisem w otoku "Bóg przywrócil Polakom zwycieskie znaki". W ten sposób orzel bialy stal sie oficjalnym godlem Rzeczypospolitej i uzywany byl przez wszystkich polskich monarchów. Umieszczany byl na królewskich szatach, osobistej broni oraz na sztandarach. Orzel bialy byl królewska insygnia dynastii Piastów (takze w okresie podzialu dzielnicowego), Jagiellonów, Wazów a takze polskich królów pochodzacych z wyboru przez wolna elekcje. Godlo to eksponowane bylo w czasie ceremonii koronacyjnych, wolnych elekcji, zawierania umów miedzynarodowych, wizyt zaprzyjaznionych monarchów, posiedzen Sejmu, królewskich slubów i pogrzebów oraz na polu walki.
W czasie panowania Wladyslawa Jagielly, polski orzel bialy w koronie polaczyl sie na królewskim herbie z godlem Wielkiego Ksiestwa Litewskiego - Pogonia (na czerwonym tle sylwetka rycerza z mieczem w reku i z tarcza, na której niebieskim tle umieszczony jest zlocony podwójny krzyz). W ten sposób powstalo godlo Rzeczypospolitej Obojga Narodów, symbolizujace unie korony z narodem litewskim.
Przez wieki wizerunek orla znajdujacego sie na godle panstwa polskiego wielokrotnie ulegal zmianom ale niezmiennie pozostawal jako jego zasadniczy element. Bialy kolor orla oznacza czystosc a czerwone tlo na jakim jest umieszczony majestat.
W 1795 roku po III rozbiorze Polski, orzel bialy zostal usuniety z godla polskiego i zastapiony symbolami panstw - zaborców, czarnymi orlami dwuglowymi cara rosyjskiego i cesarza autriackiego, oraz jednoglowym orlem pruskim. Polski bialy orzel nigdy jednak nie zostal zapomniany przez rodaków i pojawial sie zawsze w czasie patriotycznych uroczystosci, manifestacji a w szczególnosci w czasie powstan narodowych przeciwko zaborcom.
Po odzyskaniu przez Polske niepodleglosci w 1918 roku, bialy orzel w koronie stal sie oficjalnym godlem II Rzeczypospolitej.
W czasie II wojny swiatowej (1939 - 1945), godlo i flaga panstwowa byly najwazniejszymi symbolami walki narodu polskiego z okupantem i uzywane byly jako symbole narodowe przez Armie Krajowa i Polskie Panstwo Podziemne.

Wybrane aukcje sprzedającego

Zobacz aukcję Orzeł wz.39   Wojsko Polskie  wrzesień 1939Orzeł wz.39 Wojsko Polskie wrzesień 193915,00 zł (dostawa 8.00 zł) Kategoria: do 1939
Zobacz aukcję orzeł SYBIRAKÓW /złotyorzeł SYBIRAKÓW /złoty19,50 zł (dostawa 8.00 zł) Kategoria: PSZ na Zachodzie i Ruch Oporu
Zobacz aukcję Orzeł Obrońców Polski Walczącej z 1920 rokuOrzeł Obrońców Polski Walczącej z 1920 roku15,00 zł (dostawa 8.00 zł) Kategoria: Polska
Zobacz aukcję Orzeł Żydowskiej Organizacji BojowejOrzeł Żydowskiej Organizacji Bojowej15,00 zł (dostawa 8.00 zł) Kategoria: PSZ na Zachodzie i Ruch Oporu

Komentarze

Orzeł wz.19 Godło II RP haftowany złotem i miedzią

Masz pytanie dotyczące oferty? Zadaj je sprzedającemu.

Polecane inne kategorie

Wątki na forum z działu Antyki i kolekcjeStrona wygenerowana 2014-04-23 12:55:22, 1.2