Jesteś tutaj  ›  Książki i podręczniki ›  Książki ›  Książki naukowe ›  Nauki humanistyczne ›  Filozofia ›  Pozostałe ›  Filozofia - Jan Legowicz

Filozofia - Jan Legowicz (nr aukcji: 50894839)

Filozofia - Jan LegowiczWięcej zdjęć Wyświetleń: 103 razy Informacje podstawowe

  • Towar:Używany

  • Ilość sztuk:1 z 1

  • Lokalizacja:Będzin, Śląskie

  • Dodatkowe informacje:Wysyłka za granice
Opłata z góry

  • List polecony ekonomiczny8,50 zł

  • List polecony priorytetowy10,00 zł

  • Paczka pocztowa ekonomiczna8,50 zł

  • Paczka pocztowa priorytetowa10,00 zł
Cena:  10,00 zł
Kup TerazSprzedający

Opis do aukcji

 

        WITAM NA MOJEJ AUKCJI

 więcej przydatnych i mniej przydatnych wiadomości na stronie o mnie:

                

               

 

TYTUŁ KSIĄŻKI

 Filozofia : Istnienie Myślenie , Działanie

AUTOR

Jan Legowicz

PRZEKŁAD

 

INNE

 

WYDAWNICTWO

PWN

ROK WYDANIA

W-wa 1972

ISBN

 

WYDANIE NR

I

NAKŁAD

8280

OKŁADKA

twarda płócienna

OBWOLUTA

TAK

ILUSTRACJE

NIE

STRON

326

FORMAT

13 x 20,2 cm

STAN KSIĄŻKI

dobry+ (podniszczona nieco obwoluta)

Każdy człowiek - teoretyk i praktyk - w swym życiu codziennym, w pracy, w swej specjalności zawodowej, w pewnych momentach swego życia staje w obliczu problemów i zagadnień niejako przekraczających jego codzienność, specjalność tego co wie i co wykonuje. Owe problemy i zagadnienia stawiają człowieka w sytuacji zarówno pytającego, jak i w roli zapytywanego - ale także w charakterze zdobywcy świata przydającego gwiazdom w kosmosie ludzki sens.

Spis treści:
1. Filozofia
2. U podstaw istnienia świata i człowieka
3. Poznanie zaczynem ludzkiego życia
4. W zasięgu człowieczego działania
5. Dzieje miara filozofii życia"
Filozofia zarządzania ludzkiego życia

Jan Wawrzyniec Legowicz (ur. 9 sierpnia 1909 w Mościskach, zm. 27 października 1992 w Warszawie) - polski filozof i historyk filozofii zajmujący się przede wszystkim filozofią średniowieczną, a także starożytną.

Dzieciństwo spędził we Lwowie, gdzie ukończył IV Liceum Klasyczne imienia Jana Długosza. Studiował filozofię i pedagogikę w Uniwersytecie Katolickim we Fryburgu Szwajcarskim. Prócz filozofii i pedagogiki zajmował się paleografią, numizmatyką i archeologią, a także doskonalił znajomość języków klasycznych - łaciny, greki i hebrajskiego. Studia ukończył w 1937, zdobywając tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki i filozofii. Światową sławę przyniosło mu wydanie jego pracy doktorskiej Essai sur la philosophie sociale du Docteur Séraphique (1937), traktującej o poglądach społecznych św. Bonawenturze. We Fryburgu wstąpił do zakonu dominikanów i przyjął święcenia kapłańskie.

Po ukończeniu studiów, mimo możliwości kontynuowania pracy naukowej w Szwajcarii, powrócił do ojczyzny i osiadł we Lwowie. Okres II wojny światowej spędził w Chrzanowie. Uczestniczył wtedy czynnie w działalności ruchu oporu - działalność ta polegała na uczestnictwie w tajnym nauczaniu, pomocy więźniom Oświęcimia w ucieczce za granicę, organizacji wysyłki paczek i lekarstw dla więźniów obozów. Doświadczenia wojenne sprawiły, że zwątpił w swoje powołanie kapłańskie. W 1945 zwrócił się się do papieża Piusa XII o unieważnienie święceń kapłańskich - papież uwzględnił tę prośbę udzielając mu dyspensy 17 lutego 1947.

Po wojnie podjął pracę w Wydziale Kultury starostwa chrzanowskiego, w 1945 został także dyrektorem i nauczycielem w chrzanowskim Liceum Pedagogicznym. Zajmował się wtedy poszukiwaniem i ratowaniem zabytków. Wkrótce przeniósł się jednak do Tomaszowa Mazowieckiego, gdzie pracował w Liceum Pedagogicznym.

W 1948 przeniósł się do Łodzi, gdzie podjął wykłady najpierw w studium dla pracowników oświaty, następnie w Uniwersytecie Łódzkim jako profesor historii filozofii. W 1953 przeniósł się do Warszawy i został profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, z którym pozostał związany do końca życia. Prócz zajęć naukowych i dydaktycznych prof. Legowicz pełnił wiele funkcji administracyjnych: był dziekanem Wydziału Filozofii UW, dyrektorem Instytutu Filozofii UW, kierownikiem katedry (a następnie zakładu) Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej IF UW. Od 1956 brał także udział w organizacji Zakładu Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej PAN, którym kierował do 1968, zrezygnował jednak z tej funkcji, gdyż czuł się silniej związany z Uniwersytetem Warszawskim, wykładał także na Wojskowej Akademii Politycznej. W PAN zapoczątkował badania nad średniowiecznymi manuskryptami filozoficznymi, zwłaszcza polskimi. W 1979 przeszedł na emeryturę, nadal jednak brał czynny udział w życiu naukowym i prowadził zajęcia dydaktyczne.

Był współzałożycielem i wiceprzewodniczącym Société Internationale pour Étude de la Philosophie Médiévale, organizując z ramienia tej organizacji międzynarodowe kongresy filozoficzne. Prowadził także ożywioną działalność edytorską. Od 1968 był przewodniczącym Komitetu Redakcyjnego Biblioteka Klasyków Filozofii (BKF), zastępując na tym stanowisku Tadeusza Kotarbińskiego. To z jego inicjatywy w ramach BKF powstał wielotomowy przekład dzieł wszystkich Arystotelesa. Razem ze Stefanem Swieżawskim redagował czasopismo "Studia Mediewistyczne". Redagował także "Przegląd Humanistyczny", "Studia Filozoficzne" i "Życie Szkoły Wyższej".

Jan Legowicz był znanym na całym świecie historykiem filozofii, który odegrał wielką rolę w rozwoju tej dyscypliny naukowej w Polsce i którego podręczniki (m.in. Historia filozofii starożytnej Grecji i Rzymu, Historia filozofii średniowiecznej Europy zachodniej) wychowały pokolenia filozofów. Cała jego spuścizna obejmuje 10 publikacji książkowych i dużą liczbę artykułów.


 

.

 

PIF-PAF I WYGRAŁEŚTĘ AUKCJĘ
Snajper Allegro eBay - program do licytowania online

Filozofia - Jan Legowicz - zdjęcie 1 aukcji

Stopka

Puchatek życzy miłego dnia :)

 

Wybrane aukcje sprzedającego

Zobacz aukcję Stary pan - Nevil ShuteStary pan - Nevil Shute5,00 zł (dostawa 6.50 zł) Kategoria: Angielska
Zobacz aukcję Robert Jungk - Człowiek tysiącleciaRobert Jungk - Człowiek tysiąclecia5,00 zł (dostawa 5.50 zł) Kategoria: Współczesna
Zobacz aukcję Upper Intermediate - Language Powerbook - LongmanUpper Intermediate - Language Powerbook - Longman10,00 zł (dostawa 8.50 zł) Kategoria: Angielski
Zobacz aukcję Ostatnia przystań - Zdenek PluharOstatnia przystań - Zdenek Pluhar5,00 zł (dostawa 7.00 zł) Kategoria: Czeska i słowacka

Komentarze

Filozofia - Jan Legowicz

Masz pytanie dotyczące oferty? Zadaj je sprzedającemu.

Polecane inne kategorie

Wątki na forum z działu Książki i podręcznikiStrona wygenerowana 2014-04-18 11:04:24, .14